Трајанов: Сведочењето на Богоевски е веродостојно

Павле Трајанов, поранешен министер за внатрешни работи, го смета за веродостојно сведочењето на Слободан Богоевски за американскиот суд и инсистира на истрага во Македонија во врска со случајот „Маѓар Телеком“. Во интервју за порталот Нова ТВ, Трајанов смета дека тоа што сега се објави ова сведочење е силна порака до сите партии, СДСМ, ДУИ, па и до ВМРО-ДПМНЕ. „Бидејќи тука се спомнуваат највлијателните луѓе во партиите. Али Ахмети е тука првпат директно посочен како инволвиран во овие процеси. За нас е битно да се отвори една истрага, нема бегање, кога одлуката ќе биде објавена ние ќе имаме обврска како држава да спроведеме постапка за да видиме дали и во која мера, кој, колку е одговорен и да се димензионира вината на секој“, вели Трајанов. За него е битно тоа што обласниот суд во Њујорк донел одлука со која што го прифаќа сведочењето на Слободан Богоевски како релевенатно бидејќи, смета дека тоа сведочење мора да се гледа во констелација на вкупните докази што се прибрани околу случајот „Маѓар Телеком“. ...
| | веќе видена | слични

Ќе доставиме барање до меѓународната заедница и амбасадорите Бејли, Орав, Гарет, истрагата околу аферата „Маѓар Телеком“ во која според Богоевски се инволвирани Али Ахмети и Муса Џафери да помине во надлежност на Специјалниот јавен обвинител, информира ПДП. „Сметаме дека за да се расчисти аферата во што е можен краток рок Али Ахмети и Муса Џафери треба да дадаат веднаш оставка од нивните функции“, се вели во партиското соопштение. Според ПДП, изјавата на Павле Трајанов дадена за сведочаењето на Слободан Богоевски пред судот во Њујорк, која вели дека е веродостојнa затоа што е поткрепенa и со други докази кои му биле достапни и на премиерот Никола Груевски се повеќе ја разрешува дилемата зошто Али Ахмети и неговата партија ДУИ секогаш стојат во ставот „мирно“ пред Никола Груевски и ја играат улогата на послушниот слуга, вели ПДП.
| | веќе видена | слични
4 копии

Изјавата на Павле Трајанов дадена за сведочаењето на Слободан Богоевски пред судот во ЊуЈорк е веродостојно затоа што е поткрепено и со други докази кои му биле достапни и на премиерот Никола Груевски се повеќе ја разрешува дилемата зошто Али Ахмети и неговата партија ДУИ секогаш стојат во ставот „мирно“ пред Никола Груевски и ја играат улогата на послушниот слуга, велат од најстарата албанска партија во земјава ПДП. „Ќе доставиме барање до меѓународната заедница и амбасадорите Бејл, Орав, Гарет истрагата околу аферата „Маѓар Телеком“ во која според Богоевски се инволвирани Али Ахмети и Муса Џафери да помине во надлежност на Специјалниот јавен обвинител. Сметаме дека за да се расчисти аферата во што можен краток рок Али Ахмети и Муса Џафери треба да дадаат веднаш оставка од нивните функции“, се вели во денешното партиско соопштение.
| | веќе видена | слични
2 копии

Новинарот Љубиша Арсиќ на својот Фејсбук профил објави фотографија од поранешниот шеф на македонската тајна полиција, Слободан Богоевски, направена денеска пред Соборниот храм во Скопје. Богоевски е на издржување затворска казна, но на неколку денови е пуштен на слобода. „Налетав на Слободан Богоевски. Сам со чадор во рака. Тоа му е единственото оружје за одбрана. И вистината, по се изгледа“, пишува Арсиќ. Богоевски стана актуелен откако њујоршкиот суд што го води случајот против директорите на „Маѓар телеком“ го отвори за јавноста неговото сведочење, како и други документи од кои може да се прочитаат имињата на поранешниот премиер Владо Бучковски, како и лидерот на ДУИ, Али Ахмети и вицепремиерот Муса Џафери, дека примиле мито, секој по 2,5 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трајанов: Сведочењето на Богоевски е веродостојно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: