Русија гo забранува пцуењето – 1.500 долари казна за грд збор!

Русија гo забранува пцуењето – 1.500 долари казна за грд збор! Во Русија денеска стапи во сила забраната за користење пцости во филмовите, театарските претстави и книгите, во склад со законот што беше усвоен во мај годинава. Суштината на овој закон , според соопштението од Кремљ, како што објавуваат порталите, била да се „заштити и развива руската лингвистичка култура“. Филмовите што содржат пцости и непристојно изразување ќе бидат забранети, а книгите со слична содржина ќе мора да се продаваат во запечатени пакувања, на кои ќе се најде и соодветно предупредување. Театрите ширум Русија не ќе можат да прикажуваат престави со пцости, а казната за непочитување на овие прописи ќе изнесува 50.000 рубљи ( околу 1.500 долари) за секој поединечен случај. Руските медиуми јавија дека полицијата со помош на посебен софтвер, познат како „swear-bot“, што чини 25 милиони рубљи (околу 730.000 долари) ќе се вдаде во потрага по пцости на интернет. Се очекува дека овие мерки ќе бидат проблем за системот, бидејќи Русите ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Во Русија од вчера стапи во сила забрана на користење пцовки во филмовите, театарски претстави и книгите, согласно законот, кој е усвоен во мај оваа година, соопшти Кремљ. Филмовите кои содржат пцовки и непристојно изразување ќе бидат забранети, а книгите со слична содржина ќе мораат да се продаваат во запечатени пакувања, на кои ќе има предупредување. Театрите нема да можат да ги прикажуваат претставите со пцовки, а казната за непочитување на овие прописи е 50.000 рубљи (1.500 долари) за секој поединечен прекршок. Руските медиуми јавија дека полицијата со помош на посебен софтвер „swear-bot“ вреден 25 милиони рубљи (околу 730.000 долари) ќе трага по пцовки на Интернет. Се очекува дека тоа ќе биде проблем за системот, затоа што Русите се познати како многу креативни и инвентивни кога станува збор за пцовките. Во рускиот речник постојат 1.200 различни изрази за пцовки само за машкиот полов орган. Рестрикцијата за пцовки и непристојно изразување ќе се однесува и на блогерите и недржавните медиуми.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Русија официјално стапи на сила забраната за користење на пцовки во филмовите, театарските претсави и книгите.Ова значи дека ќе бидат забранети сите филмови кои што содржат пцуење, а книгите во кои се користи непристоен јазик, ќе се прпдаваат со посебно предупредување. Казната за непочитување на овие прописи е 50.000 рубљи или 1.500 долари за секој поединечен прекршок.Руските медиуми јавуваат дека полицијата со помош на посебниот софтвер „swear-bot“ вреден 25 милиони рубљи (околу 730.000 долари) ќе трага по пцовките на интернет. Се очекува дека тоа ќе биде проблем за системот, бидејќи Русите се познати како многу креативни и инвентивни кога станува збор за пцуењето. Во рускиот речник на пцовки постојат 1.200 различни изрази само за машкиот полов орган.Рестрикцијата за пцуење и непристојно изразување ќе се однесува и на блогерите и недржавните медиуми.
| | веќе видена | слични

Во Русија од вчера стапи во сила забраната на користење пцости во филмовите, театарските претстави и во книгите, согласно законот усвоен во мај годинава, соопшти Кремљ. Филмовите што содржат пцости и непристојно изразување ќе бидат забранети, а книгите со слична содржина ќе мора да се продаваат во запечатени пакувања на кои ќе има предупредување. Театрите нема да можат да ги прикажуваат претставите со пцости, а казната за непочитување на овие прописи е 50.000 рубли (1.500 долари) за секој поединечен прекршок. Руските медиуми јавија дека полицијата со помош на посебен софтвер „swear-bot“, вреден 25 милиони рубли (околу 730.000 долари), ќе трага по пцости на интернет. Се очекува дека тоа ќе биде проблем за системот затоа што Русите се познати како многу креативни и инвентивни кога станува збор за пцостите. Во рускиот речник постојат 1.200 различни изрази за пцости само за машкиот полов орган. Рестрикцијата за пцости и непристојно изразување ќе се однесува и на блогерите и недржавните медиуми.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Русија стапи на сила забрана за користење на пцовки во филмовите, театарските претстави и книгите, со цел, како што стои во законот, заштита на руската лингвистичка култура. Филмовите што содржат пцовки ќе бидат забранети, а книгите со непристојни изрази ќе се продаваат во запечатени пакувања на кои ќе стои соодветно предупредување. Театрите нема да смеат да прикажуваат претстави со пцовки, а казната за непочитување на законот е по 1500 долари за секоја пцовка. Полицијата со посебен софтвер “swear-bot” вреден 730.000 долари ќе трага по пцовки на интернет.
| | веќе видена | слични

Во Русија синоќа стапи на сила забраната за употреба на вулгарности во филмови, театарски претстави и книги, во согласност со законот кој беше усвоен во мај оваа година, чија суштина е „заштита и развој на руски јазична култура” е соопштено од Кремљ. Филмовите кои содржат вулгарности и непристоен изразувања се забранети, а книгите со слична содржина ќе мора да се продаваат во запечатени пакети во кои ќе има соодветно предупредување. Театрите нема да бидат во можност во своите перформанси да пцујат, а казна за непочитување на овие прописи е 50.000 рубли (1.500 долари) за секој поединечен прекршок. Руските медиуми објавија дека полицијата со помош на специјален софтвер “Swer- bot” проект вреден 25 милиони рубљи (околу 730.000 долари) ќе бараат пцовски на интернет. Се очекува дека ова ќе биде проблем за системот, бидејќи Русите се познати како многу креативни и инвентивни кога станува збор за пцуењето. Во рускиот речник само за машкиот полов орган постојат околу 1200 различни изрази.
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 124 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Ако било кога сте се запрашале дали успехот може да биде препишан на ѕвездите, одговорот е потврден. Најуспешните луѓе насекаде на светот, родени се токму во ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија гo забранува пцуењето – 1.500 долари казна за грд збор!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: