ПЦЕР: На Ромите во Шутка им требаат погони, а не спортски сали

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) реагира на денешното полагање темели за спортска сала во Шуто Оризари, којашто, како што велат од партијата, нема да се изгради во наредните пет години. На Ромите во оваа населба, велат од ПЦЕР, им се потребни работни места, а не спортски сали. „Господине премиере, не се спортува со празен стомак! Народот во Шуто Оризари е гладен, без работа,па наместо сала треба инвеститор да изгради погон за да се вработат луѓето од Шуто Оризари. Ние знаеме дека сте во заминување и сега ќе фрлате лопати на секоја страна, посебно кај сиромашните, но зошто не направивте со тие пари за спортската сала една социјална зграда во Шуто Оризари... Или да им дадевте огревно дрво во толкав износ... Доаѓа зима, народот нема пари да купи дрва, ама тоа не ви е битно... Вие мислите „Ќе фрлиме лопати за изградба на спортска сала, а кога ќе ја изградиме не е битно“. А ако давате пари за дрва, ќе треба тоа веднаш да го направите - а ги немате, лажете.. Но крајот е тука, ќе причекаме уште ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПЦЕР: На Ромите во Шутка им требаат погони, а не спортски сали

Од:
До кого (е-маил):
Порака: