ПЦЕР: На Ромите во Шутка им требаат погони, а не спортски сали

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) реагира на денешното полагање темели за спортска сала во Шуто Оризари, којашто, како што велат од партијата, нема да се изгради во наредните пет години. На Ромите во оваа населба, велат од ПЦЕР, им се потребни работни места, а не спортски сали. „Господине премиере, не се спортува со празен стомак! Народот во Шуто Оризари е гладен, без работа,па наместо сала треба инвеститор да изгради погон за да се вработат луѓето од Шуто Оризари. Ние знаеме дека сте во заминување и сега ќе фрлате лопати на секоја страна, посебно кај сиромашните, но зошто не направивте со тие пари за спортската сала една социјална зграда во Шуто Оризари... Или да им дадевте огревно дрво во толкав износ... Доаѓа зима, народот нема пари да купи дрва, ама тоа не ви е битно... Вие мислите „Ќе фрлиме лопати за изградба на спортска сала, а кога ќе ја изградиме не е битно“. А ако давате пари за дрва, ќе треба тоа веднаш да го направите - а ги немате, лажете.. Но крајот е тука, ќе причекаме уште ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 100 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 186 | | | веќе видена

Со откривање на споменик на поранешниот претседател на Јужноафриканска Република, Нелсон Мандела во зградата на Обединети нации во Њујорк денеска ќе почне ...
сите 34 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПЦЕР: На Ромите во Шутка им требаат погони, а не спортски сали

Од:
До кого (е-маил):
Порака: