ПЦЕР: Ромите мора да платат 400 евра за да минат граница

Дај 400 евра и ќе те пуштиме да ја преминеш границата, им велат на македонските Роми на граничниот премин Табановце, каде се до неодамна голем број Роми беа враќани поради сомнежи дека ќе одат да бараат азил во земјите на ЕУ, порачува Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР). Лицето С.Б. дојде во партијата да ни каже дека тоа е организирано со службите на граничните премини во Табановце и се се одвива без проблеми, порачува ПЦЕР. „Дојдов да кажам бидејќи ми е жал за моите Роми, разбрале за ова и сите продаваат дома што имаат за да платат на граница и да заминат. Велат доаѓа зима, што ќе правиме тука, немаме дрва, немаме пари да платиме струја, социјално нема за што да седиме тука - Грујо да го гледаме и слушаме како не лаже?“, рекол С.Б. посочува ПЦЕР. Опозициската партија од ромскиот политички блок вели дека за ова изнудување ќе ги информираат сите амбасадори во Македонија и амбасадорот на Европската унија во Македонија, Аиво Орав. „Ќе го информираме и министерот за ванатрешни работи и ќе го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот суд ги препрати жалбите за притворот на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски до Апелација. Обжалените решенија второстепениот суд ќе ги разгледува на ...
сите 296 | | | веќе видена

Поради релативно топлото време и позитивните температури на воздухот се очекува топење на снегот кој падна во изминатото деноноќие и тоа на местата пониски од ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ изјави дека во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, Црна Гора постапувала како и со ...
сите 292 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПЦЕР: Ромите мора да платат 400 евра за да минат граница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: