Павловска - Данева: Елена Гошева студирала 9 години и имала просек само 6,4

Данева: Идната уставна судијка Гошева сокрила дека студирала 9 години и имала просек само 6,4 Најпроблематична од сите три кандидатури за уставни судии убедливо и во текот на вчерашниот ден за пратениците од опозицијата остана онаа на пензионираниот член на Советот на јавни обвинители Елена Гошева. Додека опозицијата жестоко ја напаѓаше Гошева како неквалитетен кадар на ВМРО-ДПМНЕ, со иста жестина пратениците од ВМРО-ДПМНЕ неа ја бранеа како кристално чиста и политички неизвалкана. Според пратеничката Ана Павловска - Данева, ако биде избрана, Елена Гошева ќе биде една од најнеписмените уставни судии, бидејќи нејзиниот додипломски и постдипломски успех, односно просек, е само 6,4. "Тој податок Гошева го скрила во биографијата. Мене ми е жал и ова е крајно нечесно кон огромниот број правници кои имаат многу повисоки оценки, магистратури и титули", рече Данева од собраниската говорница. Таа потсети дека со ВМРО-ДПМНЕ, а особено нејзиниот лидер Никола Груевски, пред две години инсистираа во Законот за судови да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Предлогот за избор на тројца судии на Уставниот суд денеска повторно пред пратениците во собранието. Пратениците во рамки на продолжението на 29-та седница веќе трет ден расправаат за судии во Уставниот суд предложени се Елена Гошева, Никола Ивановски и Сали Мурати. Според најавите претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски, гласањето за избор на новите уставни судии, како што треба да се одржи на собраниската седница в понеделник.
| | веќе видена | слични

Додека власта образложуваше дека за нови судии во највисоката судска инстанца се предложени докажани професионалци, опозицијата обвинуваше дека се работи за партиски послушници кои нема да го штитат уставниот поредок За власта професионалци, компетентни кадри со одлична биографија, за опозицијата партиски послушници. Предлогот за нови судии во Уставниот суд повод за нова жестока дебата меѓу власта и опозицијата во Собранието. По изборот на Никола Ивановски во вторникот вчера дискусија предизвика предлогот Елена Гошевска да биде уставен судија. Опозицијата обвини дека таа ќе ги спроведува партиските одлуки на ВМРО-ДПМНЕ и нема да го штити уставниот поредок. СДСМ обвини дека дел од нејзиното семејство се или биле членови или функционери на ВМРО-ДПМНЕ. -За таа да биде избрана во осумдесеттите години во обвинителството морала да биде член на Комунистичката партија. Подоцна од владејачкото мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ била избрана во обвинителството. Таа е мајка на Слободанка Гошевска-Гиевска, која беше претседател ...
| | веќе видена | слични

Автентичното толкување на Законот за амнестија и Законот за високо образование во делот на автономијата на универзитетот се двата предмета во Уставниот суд кои се оценети како чувствителни. Некои судии за АЛФА коментираат дека ако имаат волја судиите на кои им се дадени законите имаат можност да ги стават на дневен ред во текот на мај, но имаат и можност да тактизираат до први јуни кога во судот ќе седнат новите тројца судии Гошева, Ивановски и Мурати со што ќе стане извесно гласањето во врска со двата закона ако се знае дека во парламентот пратениците на власта го повторуваат ставот дека Уставниот суд мора да ја почитува партиската програма затоа што таа има мандат од граѓаните. Нападите на опозицијата и денеска беа фокусирани кон пензионерката Гошева- ја потсетија на убиствата во Арачиново и дискотеката Силекс Гошeва ќе биде правиот уставен судија која од пензија ќе се врати на функција-своевремено како повозрасни се избрани Џунов и Нетков, но се уште не биле пензионери.Претходно пратениците ги ...
| | веќе видена | слични

ВМРО – ДПМНЕ инсталира судии во Уставниот суд кои треба да работат според програмата на оваа партија, а не да го штитат Уствот, смета опозицијата. Од владеачката партија и денеска ги напаѓаше и оцрнуваше... ВМРО – ДПМНЕ инсталира судии во Уставниот суд кои треба да работат според програмата на оваа партија, а не да го штитат Уствот, смета опозицијата. Од владеачката партија и денеска ги напаѓаше и оцрнуваше се уште актуелните судии, а ги бранеа нивните предлози и однапред тврдеа дека ќе бидат подобри од тие на кои им имина мандатот. Уставниот суд е измислен за да ги штити граѓаните од тоталитарното владеење. Со изборот на обвинителите Елена Гошева и Никола Ивановски за уставни судии се прави класична партизација, велат од сдсм. -Работа на Уставниот суд не е да поздравува закони од партијата на власт, туку да го штити уставниот поредок. Затоа многу од вашите закони паднаа во Уставниот суд. Но тоа покажува нешто друго – дека вие имате проблем со законот, рече Јани Макрадули. Маринела Тушева иу Благоја ...
| | веќе видена | слични

Опозицијата на нож ги дочека новите предлози за уставни судии, Елена Гошева, Никола Ивановски и Сали Мурати. Обвинија за непотпизам, роднински врски, кандидатите го немале студентски просек за да станат уставни судии. - Денеска влегувате во груевизација на Уставниот суд. Според законот за судови што го донесе ова парламентарно мнозинство, или минатото ама на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, денеска Гошева не може да биде избрана за судија на Основен суд, бидејќи има просек 6,54, а не да биде судија на Уставен суд, рече Јани Макрадули од СДСМ. - При предлагање на кандидати кои немаат никакво политичко минато а има таков жесток отпор тоа значи дека вие со сите сили се трудите да го зачувате како што велите таа недемократска и тоталитарна матрица, рече Силвана Бонева од ВМРО ДПМНЕ. Власта и опозицијата се судрија и околу тоа дали уставните судии се избираат според партиската припадност. _ Ако е предлог закон, ако е предлог кадровско решение, секогаш излегувате и кажувате аман да ви го понудевме најдобриот закон ...
| | веќе видена | слични

Собранието на Република Македонија денеска во рамките на продолжението на 29. седница ја продолжи расправата по предлогот за избор на тројца судии на Уставниот суд, која почна вчера. Пратениците втор ден дебатираат за предлогот Елена Гошева да стане член на Уставниот суд. Елена Гошева својата професионална кариера ја почнала во 1975 година како приправник во Окружното јавно обвинителство во Скопје, преку стручен соработник, потоа станала заменик јавен обвинител во тогашното Општинско јавно обвинителство, па заменик јавен обвинител во Основното јавно обвинителство, потоа заменик на вишиот јавен обвинител во Вишото јавно обвинителство, а во 2008 година на непосредни и директни избори спроведени меѓу сите јавни обвинители во Република Македонија на тајно гласање е избрана за член на Советот на јавни обвинители. Пратениците од опозицијата во денешната расправа изнесоа низа дисквалификации за Гошева се со цел да ја девалвираат неа, но и останатите двајца кандидати за членови на Уставниот суд. Од друга страна, ...
| | веќе видена | слични

Колку Елена Гошева е подобна за нов уставен судија? Жестока собраниска дебата за изборот. Опозицијата ги посочува партиската поврзаност на семејството на Гошева со владеачката ВМРО-ДПМНЕ, нејзиниот слаб просек на факултет, па и годините. За власта таа е истакната во својата бранша. Многу за и против препукувања во собраниската сала. За пратениците од власта, опозицијата неможела ништо да понуди, па сега ним им наоѓа грешки. Елена Гошева сама по себе била професионалец, а СДСМ имале партиски фрустрации. За едните вртлог, за другите бара е изборот на кадри. Обвинувањата не престануваат. Останува да се разговара и за третиот понуден кандидат за уставен судија. Опозицијата обвини дека преку Уставниот суд, коалициските партнери во власта договараат рехабилитација. Миле А. Ристески
| | веќе видена | слични

Според мнозинството стручни и искусни правници, според опозицијата кадри блиски до власта. Парламентарците ги кршат копјата за изборот на нови кандидати за уставни судии. Лилјана Инглизова, Игор Спировски и Зоран Сулејманов наредниот месец одат во пензија. На нивните места во највисоката судска инстанца власта предлага да дојдат поранешната претседателка на Советот на обвинители Елена Гошева, актуелниот обвинител Никола Ивановски и гостиварскиот адвокат Хани Мурати. Опозиционерите со најмногу забелешки за Гошева. Обвинуваат дека нејзината заслуга за да стане уставен судија била роднинаската поврзаност со екс претседателката на пописната комисија Слободанка Гиевска. Власта смета дека изборот на новите уставни судии ќе ги врати демократските процеси во судот. Велат шест години се уриваше волјата на граѓаните, преку укинување на закони кои не беа спротивни на Уставот, но беа предложени од мнозинството. Предлозите за уставни судии согласно ќе се гласаат во понеделник. Бојана Димитријевска
| | веќе видена | слични

Предлогот на собраниската комисија за избори и именувања Елена Гошева, Сали Мурати и Никола Ивановски да бидат нови уставни судии, којзнае по кој пат го отвори прашањето што значи терминот „истакнат правник“, клучниот услов за избор на судија во овој суд Битка за Уставниот суд По објавувањето на имињата Елена Гошева, Сали Мурати и Никола Ивановски како кандидати за идни уставни судии, се покажа дека „играта“ со професорите Светомир Шкариќ и Владо Поповски и поранешниот министер за правда Михајло Маневски била само пробен балон или оддалечување на јавноста од она што до завчера во строга тајност го чуваше владејачката партија. Не е тајна дека ВМРО-ДПМНЕ бара начини за елиминирање на влијанието на СДСМ врз Уставниот суд, додека спротивната страна, сосема нормално, бранејќи го бастионот, тоа го толкува како обид на власта за остварување превласт врз оваа судска инстанца. Ако се суди според роднинските врски и позициите што ги има, за пензионираната обвинителка Елена Гошева може да се каже дека е блиска до ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

ОВЕН Вложувате многу енергија во работата. Овој период ќе дознаете многу нешта кои не сте ги ни претпоставувале. Не трошете време на туѓите грижи и чувајте се ...
сите 136 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Павловска - Данева: Елена Гошева студирала 9 години и имала просек само 6,4

Од:
До кого (е-маил):
Порака: