Ѕанакопулос: За да се исполни условот ерга омнес, потребна е промена на Уставот


Сигурно е дека уставното име треба да се промени за да може да важи условот ерга омнес, рече портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос во синоќешното гостување во дебатна емисија на грчката државна телевизија ЕРТ. Сигурно е дека уставното име треба да се промени за да може да важи условот ерга омнес, рече портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос во синоќешното гостување во дебатна емисија на грчката државна телевизија ЕРТ.- За сложено име ерга омнес, за севкупна употреба, во секој случај предуслов е уставна ревизија, барем во однос на прашањето со уставното име. Според тоа, прашањето за промена на Уставот секако дека влегува, барем на овој степен. Останатите работи ќе се разговараат и на техничко ниво за тоа колку може да постојат толкувања на Уставот на соседната земја кои би можеле да се карактеризираат како иредентистички, но ова е прашање поврзано со толкувањето. Сигурно е дека уставното име треба да се промени за да може да важи условот ерга омнес, рече ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Прво треба да се направи промена на Уставот, па потоа да се потпише договор меѓу двете страни, рече претседателот на Грција Прокопис Павлопулос на средбата со неговиот португалски колега Марсело Ребело де Соуза. Како што јави дописникот на МИА од Атина, на почетокот на средбата во претседателската палата, грчкиот претседател повторно говореше за трите отворени прашања во надворешната политика, за грчко – турските односи, кипарското прашање и спорот со името. Објасни дека според него, на евентуалниот договор меѓу Македонија и Грција треба да му претходи уставна промена и потенцираше дека тоа не било грчко барање, туку барање „што се однесува на Европската унија, на европското законодавство и на почитувањето на тоа што генерално значи меѓународно законодавство“. – Пред да стапи во сила договорот и пред да се комплетира содржината, потребно е да има претходна ревизија на Уставот на нашата соседна земја, на поранешната југословенска Република Македонија, затоа што, ние Европејците што го имаме овој демократски ...
| | веќе видена | слични

Повеќекратни пораки до „Поранешна Југословенска Република Македонија“ и Турција, денеска уште еднаш упати грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, по средбата со претседателот на Португалија, Марчело Репело де Суза, во Атина. За евроатлантските перспективи на Македонија Павлопулос истакнал дека тоа „бара решение за прашањето за името на начин што е компатибилен со историјата, меѓународното право и европското законодавство, на начин што ја елиминира неодговорноста“. „Како резултат на тоа, пристапувањето на Република Македонија во НАТО и во Европската унија бара договор со кој се гарантира отстранување на иредентизмот во името“ рече тој, истакнувајќи дека „пред потпишувањето и ставањето во сила на овој договор се бара соодветна ревизија на македонскиот Устав“.
| | веќе видена | слични

Како што јави дописникот на МИА од Атина, на почетокот на средбата во претседателската палата, грчкиот претседател повторно говореше за трите отворени прашања во надворешната политика, за грчко – турските односи, кипарското прашање и спорот со името. Објасни дека според него, на евентуалниот договор меѓу Македонија и Грција треба да му претходи уставна промена и потенцираше дека тоа не било грчко барање, туку барање „што се однесува на Европската унија, на европското законодавство и на почитувањето на тоа што генерално значи меѓународно законодавство“. - Пред да стапи во сила договорот и пред да се комплетира содржината, потребно е да има претходна ревизија на Уставот на нашата соседна земја, на поранешната југословенска Република Македонија, затоа што, ние Европејците што го имаме овој демократски менталитет не можеме да замислиме дека една земја прифаќа, тоа треба да го направи и поради почитување на нејзиното уставно законодавство, не можеме да замислиме дека една земја, доаѓа и потпишува Меѓународен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Mеѓународната заедница од една страна бара владеење на правото во Македонија, а од друга страна ја игнорираат одлуката на судот и фактот дека повеќето од земјите-членки на ОН го користат терминот Република Македонија. Срамно! Таканаречениот спор со „името" кој на Република Македонија ѝ го наметна јужниот сосед, Хелинистичка Република Грција е билатерално прашање меѓу Скопје и Атина кое трае од 1991 година, кога се распадна Социјалистичка Федеративна Република Југославија, а оттогаш влезот на Македонија во Обединетите нации и другите меѓународни тела се одложува поради силното противење на Грција, на која едноставно не ѝ се допаѓа како Република Македонија се нарекува себеси. Причините кои ги наведува Грција дека името всушност претставува територијална претензија кон Грција не е ништо повеќе од параван аргумент со кој се тврди дека Македонија е грчка и оти била грчка во последните 3.000 години. Ова е интересно тврдење од т.н. лулка на демократијата, бидејќи го игнорира фактот дека во античкиот свет не ...
| | веќе видена | слични

Германскиот европратеник Елмар Брок во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ се заложи за решение за прашањето за името на Република Македонија кое нема да остави простор за двосмисленост или за недоразбирање во однос на границата меѓу Грција и нејзиниот северен сосед. На прашањето „дали сте оптимист во врска со европската перспектива на ПЈРМ? Како го гледате фактот дека Зоран Заев е подготвен да прифати решение кое содржи географска дефиниција за името? Од друга страна, дали Уставот на БЈРМ може да претставува закана за другите земји како Грција?“, Брок одговори: „Мислам дека треба да биде можно да се најде име со кое ќе биде апсолутно јасно за кој дел од регионот станува збор. Треба да се разјасни дека регионот Македонија во Грција нема да биде вклучен и дека нема да има промени на границите на Грција. ПЈРМ мора да биде посветена, а тоа да се рефлектира и во името. Исто така, треба да биде јасно дека Солун не е дел од ПЈРМ. Не треба да има ни устав, ни што и да е друго што дава впечаток дека Северна ...
| | веќе видена | слични

Неколку теми и настани од изминатава недела заслужуваат посебно внимание заради својата тежина и можните импликации врз македонскиот народ и држава. Во оваа околност сепак би се осврнал само на два од нив и тоа: новите моменти околу спорот со Грција и новите моменти во врска со рамковните вработувања. На прв поглед овие две нешта се неповрзани меѓусебно и немаат ништо заедничко, но од друга страна, проблемски гледано, и едното и другото, сериозно ја загрозуваат државата разјадувајќи и ослабувајќи ги нејзините носечки столбови што може негативно да влијае врз нејзиниот опстанок и иднина. Ќе почнам со наметнатиот спор за името од страна на Грција, случај што трае со децении, но за кој се најавува брза разврска. Што е ново на овој план? Изминатава недела политичката терминологија во врска со овој случај беше збогатена со „нов изум“ или инструмент таканаречен - меѓународен надуставен договор. Идејата е евентуалното решение на спорот да биде преку меѓународен надуставен договор со што, од една страна, ќе се ...
| | веќе видена | слични

Паралелно со преземените мерки за склучување на Дејтонскиот Договор издејствувано е и склучување на Привремена согласност која е потпишана од владите на Република Македонија и на Република Грција на 13 септември 1995 година. Нејзиниот текст е наведен во целост, во македонски превод, иако за најверодостоен се смета оригиналот напишан на англиски јазик. Текстот гласи: Привремена согласност меѓу Македонија и Грција (Њујорк, 13 септември 1995 год.) (Њујорк, 13 септември 1995 год.) “(Име, Каролос Папуљас), кој ја претставува Првата страна (Прва страна), и (Име, Стево Црвенковски) кој ја претставува Втората страна (Втора страна), го ИЗЈАВУВААТ и се согласуваат со следното:Повикувајќи се на принципите на неповредливост на границите и на територијалниот интегритет на државите инкорпорирани во Финалниот документ на Конференцијата за безбедност и соработка во Европа, потпишан во Хелсинки,Имајќи ги предвид одредбите на Повелбата на Обединетите нации и особено оние што се однесуваат на обврските на државата во ...
| | веќе видена | слични

За големите држави, дипломатијата е силна алатка за реализација на нивното влијание на светската сцена. За малите, пак, тоа е модел за преживување и опстанок. Случајот со нашата земја е крајно специфичен бидејќи се прават обиди за суспендирање на нашето уставно име, наметната ни е некаква апсурдна референца и со години сме оставени на ветромет на глобалната политичка сцена, под закана од грчко вето, и без можност на интеграција во НАТО иако одамна ги исполнивме условите за членство. Тоа, пак, дава призвук на уценетост на државата, каде што со блокадата што ни се наметнува, таа се турка во некаков ќор-сокак или се присилува на одреден недостоинствен компромис под налетот на надворешните притисоци и уцени. Ова се некои од коментарите на домашните познавачи на македонската дипломатија и надворешна политика, кои деновиве, во пресрет на доаѓањето на Никос Коѕијас во Скопје и најавеното преставување на грчкиот нацрт-договор за спорот околу името, анализираат дека нашата меѓународна позиција полека слабее во однос ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Прашањето за проблемот околу името останува главна тема за дебата во јавноста. Актери, колумнисти, политичари будно го следат последниот развој на настаните помеѓу Македонија и Грција. Сметаат дека тоа ќе доведе до менување на идентитетот. Освен со уставот, правото на самоопределување го гарантираат и конвенциите за човекови права, сметаат дел од уметниците во државата. Од новоформираната партија Глас за Македонија, тврдат дека согласно резолуцијата во советот за безбедност, владеачката гарнитура единствено може да води разговори за спорот но не и да води преговори за промена на уставното име. Актерот Сашо Тасевски очекува дека политичарите ќе се изборат за име од кое тој нема да се срами, но смета дека усвојувањето на конечното решение ќе го аминуваат сите политички партии во државата. За дел од јавноста, преговорите за промена на уставното име се веќе завршени а целото сценарио било подготвено на средбата Заев-Ципрас во Давос.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Врвниот специјален јавен обвинител“ отиде на распит за рекетарлук со – адвокат, коментира Богдан Илиевски за специјалната јавна обвинителка.Тоа е сè што треба ...
сите 496 | | | веќе видена

Човекот здушно го брани криминалот на Зоран Заев, како да се работи за сопствен интерес. Очигледно е дека зад паниката на Костадинов се крие и личен интерес и ...
сите 680 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена

Манчестер Сити не успеа да го победи Тотенхем во премиерлигашката пресметка откако голот на Габриел Жезус беше поништен поради правилото кое беше воведено во ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѕанакопулос: За да се исполни условот ерга омнес, потребна е промена на Уставот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: