Ѕанакопулос: За да се исполни условот ерга омнес, потребна е промена на Уставот


7 копии

Сигурно е дека уставното име треба да се промени за да може да важи условот ерга омнес, рече портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос во синоќешното ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Прво треба да се направи промена на Уставот, па потоа да се потпише договор меѓу двете страни, рече претседателот на Грција Прокопис Павлопулос на средбата со ...
| | веќе видена | слични

Како што јави дописникот на МИА од Атина, на почетокот на средбата во претседателската палата, грчкиот претседател повторно говореше за трите отворени прашања ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Mеѓународната заедница од една страна бара владеење на правото во Македонија, а од друга страна ја игнорираат одлуката на судот и фактот дека повеќето од ...
| | веќе видена | слични

Германскиот европратеник Елмар Брок во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ се заложи за решение за прашањето за името на Република Македонија кое нема да ...
| | веќе видена | слични

За големите држави, дипломатијата е силна алатка за реализација на нивното влијание на светската сцена. За малите, пак, тоа е модел за преживување и опстанок. ...
| | веќе видена | слични
4 копии
повеќе

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 279 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѕанакопулос: За да се исполни условот ерга омнес, потребна е промена на Уставот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: