Грчкиот претседател Павлополус: Кога соседната земја ќе го промени уставот се отвора патот кон ЕУ и НАТО


Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос во однос на Македонија рече дека Атина подржува европска перспективна, но и интеграција во НАТО, но „за ова предуслов е употреба на име кое не остава иредентизам, бидејќи иредентизмот е спротивен не само на меѓународното право туку главно на европското законодавство – Ако оваа земја сака да има пристап во НАТО и во Европската Унија, ќе треба да ги донесе сите оние промени што не оставаат никаков простор за иредентизам во нејзиното име. Кога велиме промени, мислиме во главно на промените што се однесуваат на нејзиниот правен поредок, на нејзиниот Устав. Кога ќе ги донесе овие промени , тогаш се отвора патот кон ЕУ и кон НАТО. Но, кога не постојат такви практични потези, туку постојат знаци на иредентизам на кој инсистира соседната земја, тогаш, ова го потенцирам, поради меѓународното право и европското законодавство, невозможно е да биде примена ниту во НАТО ниту во Европската Унија – рече грчкиот претседател.
| | веќе видена | слични
12 копии

Предуслов за влез во НАТО и ЕУ е името да се реши на начин на кој ќе се исклучи секаков вид на иредентизам, порача грчкиот претседател Прокопис Павлопуслос од Лариса, говорејќи пред припадници на грчкото воздухопловство. Прокопис Павлопулос, јавува дописникот на МИА од Атина, смета дека „денешното име признато и од други земји, јасно зрачи иредентизам“. - Истите барања на меѓународната заедница на НАТО и на Европската унија покажуваат дека името зрачи иредентизам. И тоа е реалност. Оваа земја, која ние ја сакаме за сојузник, за пријател и во НАТО и Европската унија, треба да избере. Сака перспектива? Ако сака ќе треба да ги направи неопходните промени во целиот правен поредок, почнувајќи од нејзиниот устав, каде ќе постои промена на нејзиното име и секако оваа промена ќе биде проследена и со гаранции што го исклучуваат иредентизмот и во однос на границите и во однос на националноста и во однос на јазикот, рече Прокопис Павлопуслос.
| | веќе видена | слични

Прокопис Павлопулос, јавува дописникот на МИА од Атина, смета дека „денешното име признато и од други земји, јасно зрачи иредентизам“. - Истите барања на меѓународната заедница на НАТО и на Европската унија покажуваат дека името зрачи иредентизам. И тоа е реалност. Оваа земја, која ние ја сакаме за сојузник, за пријател и во НАТО и Европската унија, треба да избере. Сака перспектива? Ако сака ќе треба да ги направи неопходните промени во целиот правен поредок, почнувајќи од нејзиниот устав, каде ќе постои промена на нејзиното име и секако оваа промена ќе биде проследена и со гаранции што го исклучуваат иредентизмот и во однос на границите и во однос на националноста и во однос на јазикот, рече Прокопис Павлопуслос. /МИА
| | веќе видена | слични

„Неа демократија и јас лично го браневме правото на граѓаните да протестираат слободно, мирно и демократски, како што е предвидено со Уставот“, вели водачот на главната опозициска партија, Киријакос Мицотакис. “Изразувањето на националната гордост на стотици илјади граѓани кои се собраа на плоштадот Синтагма од секој дел од земјата немаа политичка боја. Никој нема право политички да експлоатира таков голем собир”, рече Мицотакис. Опозициската партија во анкетите води со над 15 отсто поддршка пред владеачката Сириза на Ципрас, а политички коментатори во Грција оценуваат дека Мицотакис сака да ќари политички поени и игра на картата на поделеност во владата: Додека Ципрас е за решавање на спорот со некаково сложено име, и смета дека надворешна политика не се води на митинзи, неговиот министер за одбрана Панос Каменос е против употреба на терминот „Македонија“ во идното име и го поддржа протестот. За Мицотакис, протестот беше и антивладин и израз на незадоволството на народот од сегашната коалиција СИРИЗА-АНЕЛ. ...
| | веќе видена | слични

Панос Каменос, лидерот на „Независни Грци“, помалиот коалиционен партнер во грчката влада, вчера на Твитер, се изјасни дека митингот ја покажа душата на грчкиот народ. „Единството на Грците не може да биде оцрнето од крајност, денешниот митинг беше душата на грчките независни партии што никој не може да не ја почитува“, е ставот на Каменос. Тој го поддржува и верува во министерот за надворешни работи Никос Коѕиас да ги заврши преговорите за сложено име, но во исто време шефот на „Независни Грци“ не прифаќа употреба на термин „Македонија“ во идното име на ПЈРМ. Театарот на апсурдот во владата очигледно продолжува, констатира „Capital.gr“. Се разбира, ги слушаме граѓаните во нивните барања, но прашањата на надворешната политика се многу сериозни за да се решат на плоштадите. Ќе продолжиме да го искористиме позитивниот импулс за решавање на ова прашање со нашиот сосед. На ова се сведува реакцијата на владата на преиерот Алексис Ципрас по вчерашнит митинг за одбрана на името Македонија што се одржа на плоштадот ...
| | веќе видена | слични

Во него учествуваа и опозициските лидери, вклучувајќи и го и на “Нова демократија” Кирјакос Мицотакис. Владејачката партија “Сириза” исто така, објави изјава во која се истакнува дека “протестот бил под очекувањата на организаторите”, кои во последните денови, заедно со дел од медиумите агитираа луѓето да учествуваат во него. “Сириза” обвинува за лицемерие и неодговорност лидерот на “Нова Демократија” Мицотакис во однос на спорот за името, бидејќи тој не соопштува каква е неговата позиција по ова прашање. “Сириза”  ја поддржува владата и преговорите за решавање на спорот за името со соседната држава, пишува во документот.
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по вчерашната средба со лидерот на опозицијата Кирјакос Мицотакис поврзано во спорот со името истакна дека тој одговорност спрема својата земја и историјата. Мицотакис го обвини премиерот дека го користи спорот за политички потреби со цел да ја ослабне опозицијата и Нова Демократија. На овие обвинувања Ципрас одговорил дека ќе направи се што е во голема моќ да го реши спорот со соседната земја.
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се состанал со лидерот на водечката партија Нова демократија Кирјакос Мицотакис поради решавање на спорот околу името со Македонија. Ципрас рекол дека има одговорност кон својата земја. Мицотакис го обвинил Ципрас дека владата го користи прашањето за името Македонија во политички цели со цел да ја подели Нова демократија, пренесува агенцијата АНА. Ципрас, како се наведува го убедувал Мицотакис да не презема релевантна иницијатива поради пронаоѓање на решение за тоа прашање како би се делел или обединил со било која политичка групација. Како и да е, додал, се додека е премиер на Грција, има одговорност кон земјата и нејзината историја. Истовремено, Ципрас рекол дека владата ќе даде се од себе да го реши прашањето околу името на Македонија.
| | веќе видена | слични
5 копии

Грците не се согласуваат со договорањето на грчкиот и македонскиот премиер, Алексис Ципрас и Зоран Заев во врска со спорот за името Македонија. Во Грција се закажани низа на протести насловени како “Македонија значи Грција”. Според неофицијални информации термините за планираните протести се недела 4 февруари, се стартува во Атина на плоштадот Синтагма, на 18 февруари на граничниот премин Евзони, на 4 март во Серес и 18 март Комотини. Во пресрет на митингот во недела кој ќе се одржи во Атина по повод спорот со Македонија за името, поранешниот премиер Андонис Самарас кој е во посета на областа Месинија се сретна со Киријакос Мицотакис, лидер на Нова демократија, син на поранешниот премиер Константин Мицотакис. Во изјавата за новинарите денеска во пресрет на празникот на Ипапанти, поранешниот премиер рече: “Денес е одличен ден за христијанскиот свет и Месинија. Неделата ќе биде голем ден за Грција”. Инаку Кирјакос Мицотакис, лидерот на опозициската партија Неа демократија во Грција, по неодамнешната средба на ...
| | веќе видена | слични

Според неофицијални информации протести ќе има на 18 февруари на граничниот премин Евзони, на 4 март во Серес и на 18 март во Комотини. Во пресрет на протестот во недела кој ќе се одржи во Атина по повод спорот со Македонија за името, поранешниот премиер Андонис Самарас кој е во посета на областа Месинија се сретна со Киријакос Мицотакис, лидер на Нова демократија, син на поранешниот премиер Константин Мицотакис. „Неделата ќе биде голем ден за Грција”- вели Самарас. Инаку Кирјакос Мицотакис, лидерот на опозициската партија Неа демократија во Грција, по неодамнешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави дека нема да дозволи да ги делат Грците, за да ги обединуваат Скопјаните. Претходно протест имаше во Солун против употреба на терминот „Македонија“ во решението, и на него излегоа 90.000 луѓе. Во Солун беше запалено македонското знаме, за што немаше реакција или осуда од ЕУ. Грците со многу остар речник се обраќаат кон Македонија, но и се закануваат на домашните политичари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 439 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 138 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 146 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчкиот претседател Павлополус: Кога соседната земја ќе го промени уставот се отвора патот кон ЕУ и НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: