Барселона ја најде замената на Нејмар со нов бразилец кој доаѓа од Кина (фото)


Според светските медиуми, Барселона ја најде замената за Нејмар во името на 29 годишниот Паулињо . Бразилскиот репрезентативец од понеделник станува нов играч на каталонскиот клуб. Тој доаѓа од Кина, од тимот на Гуангжу Евергранде. Откако стана јасно дека Барселона неможе да го задржи Нејмар во тимот, тргна во потрага по нов напаѓач. Kинескиот клуб ги одби првите две понуди на Барселона. Денеска на големо изненадување, трансферот е договорен за 40 милиони евра. Сега се очекува само официјална потврда, а медумите тврдат дека Паулињо во наредните денови ќе пристигне во Барселона и ќе потпише 4-годишен договор.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бразилскиот фудбалски репрезентативец Паулињо требаше да биде решение за проблемите на Барселона во средниот ред, но ќе мора да почека за да дебитира во дресот на каталонскиот гигант.Паулињо нема да може да настапи за својот нов клуб на „Камп ноу", а причината е бирократска, Барселона и Гванвгжу не ја размениле навреме целата документација за трансферот, па иако договорот е потпишан и регистриран, Паулињо нема право на настап за Барса.Проблемите за тренерот Валверде се уште поголеми ако се знае дека на оваа средба на располагање ќе го нема ниту Андрес Иниеста, кој е повреден, исто како и Луис Суарез, кој ќе паузира најмалку еден месец од фудбалските терени.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот фудбалски клуб Барселона откако го доведе Паулињо каталонскиот гигант договори уште еден трансфер. Станува збор за Жан Сери, фудбалер на Ница кој во текот на следната седмица ќе пристигне на „Камп ноу“ и ќе потпише четиригодишен договор со Каталонците. Барселона ќе ја плати клаузулата од 40 милиони евра со што тој автоматски ќе добие право за преселба на „Камп ноу“. Како што јавува весникот „Ел Мундо Депортиво“, ангажманот на Сери во ниту еден случај не значи и откажување од Кутињо, со оглед на фактот дека тренерот Валверде го планира Бразилецот на Ливерпул за поинаква улога во тимот.
| | веќе видена | слични

Како што беше познато, Барселона успеа да го заврши договорот околу Жан Мишел Сери, фантастичниот играч за врска на Ница кој во следните неколку денови ќе се пресели на „Камп Ноу“. Тој има клаузула од 40 милиони евра, Каталонците ќе платат нешто помалку од сумата со бонусите, но Ница прифати да го продаде својот „мозок“ на средината. Репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска има 26 години и доста искуство, дури и Чави го афирмираше во неколку случаи како играч кој е скоро идентичен нему. Оттука се поставува прашањето дали Каталонците веќе кренаа раце од Кутињо? Не, но сега Барселона сепак ќе има резервна опција, се чини дека од друга страна, доведувањето на Дембеле е приоритет во овој момент. Што се однесува на Бразилецот од Ливерпул, Каталонцитр се надеваат дека тој ќе продолжи со пресингот на клубот да го пушти, со оглед на тоа декатие понудија 130 милиони евра. Но, „Црвените“ не се откажуваат и бараат 150 милиони и тоа без некои невозможни бонуси и замки. Од друга страна, анализата на каталонските ...
| | веќе видена | слични

Играчот кој пред две години беше избркан од англискиот Тотенхем и прогласен за најлошо засилување во клубот, сега се најавува како фудбалер кој треба да биде замена за Нејмар во тимот на Барселона. Бразилецот Паулињо во 2015 година мораше да си замине од Тотенхем и тоа во далечната Кина. Сега две години подоцна, се враќа на голема врата и тоа во тимот на Барселона. Каталонскиот гигант го купи, надевајќи се дека тој ќе биде достојна замена за Нејмар, кој замина во Пари Сен Жермен. Сепак со ваквата одлука на Барселона, очигледно не се согласуваат навивачите. На промоцијата на Паулињо присуствуваа едвај 2.000 луѓе на „Камп Ноу“. Паулињо и пред тие 2.000 луѓе успеа да се посрамоти. Во првиот допир со топката реши да жонглира. Бразилецот не успеа ни 25 пати да ја удри топката, а таа му избега и му падна. Неверојатен депакл се случи и во официјалната продавница на Барселона, каде само еден навивач решил да го купи дресот на Паулињо.
| | веќе видена | слични

Барселона ги стопираше напорите за потпишување на Фелипе Кутињо и на Усман Дембеле, барем привремено и најде соодветна замена, пишуваат француските медиуми. Имено, каталонскиот гигант бил отфрлен од високата сума која Дортмунд ја бара за Дембеле, како и од целосното одбивање на Ливерпул воопшто да дискутира за Кутињо, па Барселона ќе ја бара нивната замена во Ница. Се работи за 26 годишниот Жан Мишел Сери, играч од средниот ред чии таленти не останаа незабележани од Барса, Реал, како и од англиските гиганти Ливерпул и Арсенал. Според Goal.com, Ница и Сери имаат договор дека креативецот од средниот ред би бил продаден доколку за него стигне понуда од 40 милиони евра. Сепак, иако е запознаен со интересот од Барелона, претседателот на Ница, Жан Пјер Ривере вели дека францускиот клуб се уште нема добиено официјална понуда од каталонците. Останува голема веројатноста дека Барселона во иднина повторно ќе се обиде да ги донесе Кутињо и Дембеле на Камп Ноу.
| | веќе видена | слични

Барселона и натаму талка на трансфер пазарот и не успева на посакуван начин да ги потрои парите одбиени по заминувањето на Нејмар. Веќе за 40 милиони евра го ангажираше Паулињо, но ниту во третиот обиде неуспе да го омекне ставот на Ливерпул за фелипе Кутињо. Откако се потешко делува ангажирањето на Бразилецот, каталонците се насочија кон нова цел. Тие ќе се обидат да донесат ново име во средниот ред, кое во моментов настапува во францускиот фудбалски шампионат. Станува збор за Жан Мишел Сери, кој го носи дресот на Ница. Репрезентативецот на Брегот на Слоновата коска имаше одлична сезона лани во Фреанција, каде беше трет асистент во првенството, а поради неговата динамичност и брзина Ернесто Валверде смета дека тој може одлично да се вклопи во тимот. Се проценува дека Ница за обештетување ќе бара 40 милиони евра. Цената за Барса секако не е проблем, па се чини прашање на часови е кога и трансферот ќе биде официјализиран.
| | веќе видена | слични
2 копии

Барселона прави целосен ремонт на средниот ред откако по Паулињо каталонскиот гигант договори уште еден трансфер. Станува збор за Жан Сери, фудбалерот на Ница кој во текот на следната седмица ќе пристигне на „Камп ноу“ и ќе потпише четиригодишен договор со Барса. Каталонците немаат намера да преговараат со Ница за да не губат драгоцено време, туку ќе ја платат клаузулата од 40 милиони евра во договорот на 26-годишниот Сери со францускиот прволигаш, со што тој автоматски ќе добие право за преселба на „Камп ноу“. Како што јавува весникот „Ел Мундо Депортиво“, ангажманот на Сери во ниту еден случај не значи и откажување од Кутињо, со оглед на фактот дека тренерот Валверде го планира Бразилецот на Ливерпул за поинаква улога во тимот. Извор: Ekipa.mk
| | веќе видена | слични

Сметаа челниците на Барселона дека вреди да го „бркаат“ Марко Верати, иако ПСЖ неколку пати јавно стави до знаење дека од тој трансфер нема да има ништо, а на крајот сепак одлучија да тргнат во завршна офанзива за „утешната замена“ – Жан Мишел Сери! Повеќе нема ниту најмала дилема – Барселона ќе и плати на Ница 40.000.000 евра и така ќе ги заобиколи преговорите со управата на клубот од Азурниот брег и ќе прејде на преговори директно со играчот. Бидејќи во договорот на Сери постои откупна клаузула токму на 40.000.000 евра, што беше и тема за која двете страни разговараа во изминатите недели. Но, со оглед на тоа дека Ница не сакаше да попушти, а финишот на преодниот рок е се поблиску, Барселона реши да не троши време туку да ја исполни желбата на тренерот Ернесто Валверде, но и на легендата Чави Ернандез и да го заврши трансферот. Токму како што беше случајот и со Паулињо пред неколку дена, за идентична сума на пари. Сери беше посочен како идеално засилување за Барселона токму од Чави, кој смета дека играчот ...
| | веќе видена | слични

Чави Ернандез не можеше да остане рамнодушен на последните случувања со неговиот омилен клуб Барселона, а со оглед на тоа што каталонците се прикажаа во ужасно светло на двете пресметки со лутиот ривал Реал Мадрид, поранешниот капитен го посочи најголемиот проблем во играта на тимот кој го предводи Ернесто Валверде. Легендарниот Чави порача дека најголем проблем на Барселона е тоа што нема правилен организатор на играта во овој момент, па без да ги омаловажи Иван Ракитиќ и Андре Гомес, побара од управата да тргне по фантастичниот играч на Ница, Жан Мишел Сери. Шпанецот призна дека го запознал Сери кога слушнал дека го нарекуваат „африканскиот Чави“, а бидејќи воопшто не штедеше комплименти за неговата игра, управата на Барселона сега прави секаков напор за да ја исполни желбата на Чави. Каталонскиот „Мундо Депортиво“ ова попладне излезе со своја ексклузива дека Сери има договор со Ница да биде ослободен за сума од 40 милиони евра, а веќе Барселона ги известила Французите дека ќе ја исплати оваа сума по ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Барселона ја најде замената на Нејмар со нов бразилец кој доаѓа од Кина (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: