Дела од летната ликовна школа пред гевгелиската публика

Во ликовното студио на Пионерскиот дом во Гевгелија е отворена годишната изложба од работилница на која се претставени делата изработени од децата во рамки на летната ликовна школа која работеше под менторство на ликовниот уметник Мирјана Крстева-Массетти. Малите ликовни уметници, рече Массетти, годинава создаваа дела во духот на боите на летото. Техниките застапени во нивните дела се акварел, гваш, колаж, темпера, акрил на платно и неколку експериментални техники. - Нашата ликовна работилница активно работи од крајот на 2015 година. Во текот на нејзиното постоење бележиме континуитет во работата кој резултира со финални изложби на крајот од годишните квартали. Особено сме горди што годинава детската продукција е исклучителна, истакна менторот Мирјана Крстева-Массетти.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Музеј на Град Скопје денеска во рамки на „Скопско лето“ ќе биде отворена изложбата „Патување со Големата мајка“ - ликовни творби на петгодишни деца од градинката „Детска радост“. Нивните дела се резултат на запознавањето со археолошката поставка во Музејот на Град Скопје која им овозможила да патуваат низ времето и да дознаат како артфекатот од теракота од пред новата ера стигнал во музејската витрина. Во приказната за Големата мајка-божица децата биле воведени со едукативни работилници во соработка со Институтот за етнологија при ПМФ и со посета на археолошкиот локалитет Тумба Маџари и ателјето на Симон Шемов. Децата ги изработиле своите креации од различни материјали и ликовни техники - темпера, тесто, глина, фолија, колаж, гипсени плочки, порцелански чаши, текстил, кукли... а за овој проект направиле и сликовница.
| | веќе видена | слични

Нивните дела се резултат на запознавањето со археолошката поставка во Музејот на Град Скопје која им овозможила да патуваат низ времето и да дознаат како артфекатот од теракота од пред новата ера стигнал во музејската витрина. Во приказната за Големата мајка-божица децата биле воведени со едукативни работилници во соработка со Институтот за етнологија при ПМФ и со посета на археолошкиот локалитет Тумба Маџари и ателјето на Симон Шемов.  Децата ги изработиле своите креации од различни материјали и ликовни техники - темпера, тесто, глина, фолија, колаж, гипсени плочки, порцелански чаши, текстил, кукли... а за овој проект направиле и сликовница. х
| | веќе видена | слични

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дела од летната ликовна школа пред гевгелиската публика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: