Екологијата во фокусот на деветтото Патувачко кино на „МакеДокс“

Со патувачкото магаренце сме пропатувале многу, ни се отвориле многу врати, а веруваме дека и ние сме подотвориле доста. На нашето платно се прикажуваат приказни кои покриваат простор со размер сличен на растојанието од Беринговото море до Глобочица кај Дебар. Нашата тајфа носи поетика која често е посурова од таа на Миладиновци, а наместо ловоров венец имаме венци од кромид, подвижни слики и впечатоци. Ова ќе го запишат во својот „проглас“ членовите на екипата на Патувачкото кино, која својата годинешна база ја смести во селото Радожда. А, тоа подразбира дека тие овојпат, во перидот од 12 до 25 јули, ќе посетат и ќе проектираат селектирани документарни филмови во неколку струшки села. На самиот почеток, токму на празникот Петровден, на жителите на Калишта им беа прикажани „ Патот на јагулите “ (1958) од Ото Денеш и „ Планински кавијар “ (Blueberry Hill, 63 мин., 2017, Македонија) на Јордан Дуков, кои во својата основа имаат еколошка тематика и го третираат односот на човекот кон природата. Наредниот ден, на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Патувачкото кино на „МакеДокс“ го завршува деветтото патување, годинава во струшкиот регион, со „МакеДокс“ еко-доку филмски маратон на шестиот фестивал „ДримОН“ утревечер од 22 часот во Домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга. Претходните денови Патувачкото кино имаше проекции на документарни филмови во струшките села Ташмаруништа, Радожда и Мали Влај. - Во меѓувреме пристигна и втората генерација „Докуникулци“, со што почна и работилницата за креативен документарен филм. Младите „докуникулци“ веднаш го фатија ритамот на Патувачкото кино, присуствуваа на проекцијата во Радожда, имаа целодневен излет во прекрасното планинско село Мали Влај, а само за еден ден успеаја да исчистат голем дел од крајбрежјето на Охридското Езеро во некогашниот камп „Треска“ кај Радожда, соопшти „МакеДокс“. Еко-акцијата за чистење на плажите ќе продолжи и во наредните денови, паралелно со сесиите на филмската работилница кои ги предводи Петра Селишкар, селекторка на програмата на фестивалот „МакеДокс“. Проекциите на ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на програмата на шестото издание на фестивалот „ДримОН“ на 25 јули во Домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, со почеток во 22 часот, ќе се одржи „МакеДокс“ еко-доку филмски маратон. Мали Влај Претходните денови Патувачкото кино имаше проекции на документарни филмови во струшките села Ташмаруништа, Радожда и Мали Влај. Во меѓувреме пристигна и втората генерација „Докуникулци“, со што започна и работилницата за креативен документарен филм. Младите „докуникулци“ веднаш го фатија ритамот на Патувачкото кино, присуствуваа на проекцијата во Радожда, имаа целодневен излет во прекрасното планинско село Мали Влај, а само за еден ден успејаа да исчистат голем дел од крајбрежјето на Охридското езеро во некогашниот камп „Треска“ кај Радожда. Еко-акцијата за чистење на плажите ќе продолжи и следните денови, паралелно со сесиите на филмската работилница, кои ги предводи Петра Селишкар, селекторка на програмата на фестивалот „МакеДокс“. Радожда Проекциите на Патувачкото кино главно содржат три ...
| | веќе видена | слични

Претходните денови Патувачкото кино имаше проекции на документарни филмови во струшките села Ташмаруништа, Радожда и Мали Влај. - Во меѓувреме пристигна и втората генерација „Докуникулци“, со што почна и работилницата за креативен документарен филм. Младите „докуникулци“ веднаш го фатија ритамот на Патувачкото кино, присуствуваа на проекцијата во Радожда, имаа целодневен излет во прекрасното планинско село Мали Влај, а само за еден ден успеаја да исчистат голем дел од крајбрежјето на Охридското Езеро во некогашниот камп „Треска“ кај Радожда, соопшти „МакеДокс“. Еко-акцијата за чистење на плажите ќе продолжи и во наредните денови, паралелно со сесиите на филмската работилница кои ги предводи Петра Селишкар, селекторка на програмата на фестивалот „МакеДокс“. Проекциите на Патувачкото кино содржат три сегменти - кратка програма со анимирани филмови за деца, репортажа на „МакеДокс“ за претходни патувачки кина во други региони низ државата и на крајот се прикажува долгометражен документарен филм.  Патувачкото ...
| | веќе видена | слични

Патувачкото кино на „МакеДокс“ стигна до последната станица на своето деветто патешествие со прикажување документарни филмови, оваа година во Струшкиот регион. Во рамките на програмата на шестото издание на фестивалот „ДримОН“ утре во Домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, со почеток во 22 часот, ќе се одржи „МакеДокс“ еко-доку филмски маратон. Претходните денови Патувачкото кино имаше проекции на документарни филмови во струшките села Ташмаруништа, Радожда и Мали Влај. Во меѓувреме пристигна и втората генерација „Докуникулци“, со што започна и работилницата за креативен документарен филм. Младите „докуникулци“ веднаш го фатија ритамот на Патувачкото кино, присуствуваа на проекцијата во Радожда, имаа целодневен излет во прекрасното планинско село Мали Влај, а само за еден ден успејаа да исчистат голем дел од крајбрежјето на Охридското езеро во некогашниот камп „Треска“ кај Радожда. Еко-акцијата за чистење на плажите ќе продолжи и следните денови, паралелно со сесиите на филмската работилница, кои ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Испечатени фотографии на лица од документарен филм….Толку понеле со себе ентузијасти од Австрија, Германија, Франција па и Финска, кога одлучиле да дојдат во Македонија по „буковска пипер“. Едноставно, сакале да го пробаат тоа „чудо“. Го изгледале филмот, им се видело превкусно, но брзо сфатиле дека не можат да направат електронски нарачки. Без да се двоумат, ја зеле работата во свои раце. Ги „запалиле“ камп-приколките и, ни повеќе – ни помалку, допатувале во селото Буково. Сакајќи да ги најдат и лично да се запознаат со луѓето кои го прават овој наш, „стар“, традиционален зачин, со фотографиите оделе низ селото и ги барале. – Прашуваа каде живеат, лично доаѓаа кај нив да ги запознаат, да се поздрават, да купат производ,…, Тоа беше и се уште е, случка за памтење, вели Елена Каровска од Буково, чие семејство со години прави и продава „буковска пипер“. Каровска раскажува како се почнало. – По снимањето и прикажувањето на документарниот филм за „буковската пипер“, пристигнаа многу меилови со барања да се ...
| | веќе видена | слични

Во романтичниот амбиент на струшкото село Радожда, веќе десетина дена престојува екипата на Патувачкото кино „Македокс“, кое годинава организира осум проекции на документарни филмови во исто толку села од струшката околина. – Екипата брои 30-на членови кои функционираат во зависност од проектите, а на Патувачкото кино секоја година се вклучуваат тие што се слободни, бидејќи ова го правиме на ентузијастичка база – ни објаснува Бранд Ферро, продуцент на „Македокс“ и професионален филмски снимател. Од година в година, оваа екипа станува сѐ побројна. Им се придружуваат луѓе кои сакаат да бидат дел од несекојдневното искуство на работа во природа, запознавање со локалните жители на селото во кое престојуваат, но и со селаните од селата кои ги посетуваат и на кои им носат културна забава во вечерните часови преку проекција на документарен филм. Обично, тоа дружење со селаните, не почнува и не завршува само со проекцијата на филмот, туку продолжува со муабети, понекогаш со заедничко готвење или со организирање игри ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред проекцијата на документарните филмови во Октиси, екипата на „МакеДокс“ со помош од голем број дечиња од селото направија еко-акција за чистење на просторот пред Поштата, кадешто беше предвидено да се прикажуваат филмовите. Возбудата на дечињата поради можноста да гледаат кино на отворено беше толку голема што неколку часови претходно се дружеа со екипата на Патувачкото кино. Комуникацијата во текот на Патувачкото кино секогаш е двонасочна, така што и екипата на „МакеДокс“ имаше можност да се запознае со локалните жители и со битните карактеристики на селото. Беќир Алиоски-Жица објасни дека селото Октиси е од растурен тип, дека стариот дел од селото е во Горно маало, додека за името се претпоставува дека доаѓа од фактот што во Римско време селото се наоѓало во близина на осмата станица/порта на патот Виа Игнација. Во денешно време во селото живеат околу илјада постојани жители, додека околу 2.500 жители се на работа во странство. Братучедите Фето и Екрем Бајрамовски потврдија дека многумина од селото се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Екологијата во фокусот на деветтото Патувачко кино на „МакеДокс“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: