Kрег Kели побара Македонија да биде призната под уставното име

7 копии

Австралискиот пратеник од Либералната партија во Федералниот парламент и голем пријател на македонската заедница во Австралија ја разбесни грчката заедница во Австралија и предизвика лавина погрдни коментари на неговата страница на „Фејсбук“ бидејќи таму постави видеоклип од својот говор на собирот за поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ што се одржа во Сиднеј на 23 април на кој присуствуваа најмалку 5.000 Македонци. Во својот говор, меѓу другото, Kели го коментира македонско-грчкиот спор за името изразувајќи недвосмислена поддршка за правото на Македонија за користење на своето уставно име. – Само македонскиот народ, народот во Република Македонија, има право да одлучи како ќе се владее во нивната држава и ниедна странска држава нема право и не смее да се меша во тоа. Во таа насока македонскиот народ мора да има право да одлучи под кое име ќе биде познат и ако македонската нација сака да се нарекува себеси Република Македонија, сите други држави мора да го прифатат и да го ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Испровоцирани од обраќањето на претседателот на СДСМ, Зоран Заев кој од собраниската говорница порача дека со албанските партии ќе избереле претседател на Собранието во друга сала, а ако требало и на скалите на Собрание, патриотските здруженија му порачааа да не ги лаже ѓаволот да преземат некои мерки контра Македонија и нејзинот народ.Македонските патриотски здруженија повторно го повикаа народот да излезе уште помасовно на протестите со цел да ја спаси својата држава од влегување во сценарио од кое нема враќање назад.Од М.П.З. Славчо Абазов велат дека застануваат зад унитарноста на независна Македонија и дека никаква Тиранска платформа не прифаќаатМакедонското патриотско здружение, Славчо Абазов, Кочани, застанува зад унитарноста на независна Македонија, никаква Тиранска платформа не прифаќаме, која е наметната од туѓа држава и никако промена на државните симболи, спремни сме да застанаме на браникот на државата и да ја браниме со сите расположливи средства – пишува во нивниот Фејсбук статус.Од ...
| | веќе видена | слични

Македонските патриотски здруженија повторно го повикаа народот да излезе уште помасовно на протестите со цел да ја спаси својата држава од влегување во сценарио од кое нема враќање назад. Од М.П.З. Славчо Абазов велат дека застануваат зад унитарноста на независна Македонија и дека никаква Тиранска платформа не прифаќаат Македонското патриотско здружение, Славчо Абазов, Кочани, застанува зад унитарноста на независна Македонија, никаква Тиранска платформа не прифаќаме, која е наметната од туѓа држава и никако промена на државните симболи, спремни сме да застанаме на браникот на државата и да ја браниме со сите расположливи средства, пишува во нивниот Фејсбук статус. Од патриотското здружение од Прилеп, Пере Тошев, велат дека многу пати биле навредувани и омаловажувани од структури на општеството кој што и мислат лошо на Македонија а во последниве денови најголема навреда за Македонштината е формирањето на Здружението „Легија на честа“, за да биде појасно ова здружение нема патриотски мотиви туку е составено од ...
| | веќе видена | слични
9 копии

МПЗ „Тодор Александров“ го повикува целиот македонски народ да се приклучи на протестите „За заедничка Македонија“, да се отфрли тиранската платформа и да се создаде агенда и платфрма за семакедонско обединување за заштита на Република Македонија и македонските национални интереси. „МПЗ „Тодор Александров“ ги повикува македонскиот народ и сите граѓани на Република Македонија уште помасовно да ги поддржат протеститe “За заедничка Македонија“,сите заедно да кажеме стоп на тиранската платформа и заговорот за уништување на Република Македонија и македонскиот идентитет. Сите македонски граѓани да ја покажеме нашата лојалност и патриотизам кон Р. Македонија во заштита на македонското знаме, химна, македонскиот јазик како уставотворен и да не дозволиме разнебитување на Р. Македонија од заговори и платформи креирани во туѓи држави. МПЗ „Тодор Александров“ е против овој заговор за уништување и распад на Република Македонија, против воведување двојазичност на целата територија на Македонија, против заговорите за ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Денеска поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ поддршка дадоа и рибарите, тие порачаа дека племето на Македонците е пиреј и дека сме неуштливи. -Сакам да ви се обратам од името на македонска риболовна федерација, нашите членови јасно и недвосмислено застанаа зад граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Во една книга писателот Петре М. Андреевски вака напишал: „Племето наше е пиреј и не го ништи ни една војска“. Пиреј е троскотна трева, колку сакаш корни ја, куби ја, таа пак не умира, само малку да се допре до тревата пак ќе се фати, е тоа сме ние Македонците драги мои, колку да не газат и уништуваат, пак сме овде, бројни, сплотени и неуништливи, изјави Бранко Јанушев, претставник до Риболовната федерација. Тој во име на рибарите порача дека јазикот е наше најголемо духовно наследство и дека ние мораме да го чуваме како нешто најсвето. -Ние сме тука за да застанеме гордно зад нашата држава и нашиот јазик, јазикот е нашето најголемо духовно наследство и ние мораме да го чуваме ...
| | веќе видена | слични

Повампирени се повторно хегемонистичките пропаганди од надвор поткрепени од петтата колона и домашните предавници од внатре, нов заговор за промена на името, Македонија да го изгуби македонскиот карактер, истакнуваат од МПЗ Тодор Александров. Македонското патриотско зружение „Тодор Александров“ со соопштение во средата го повика целиот македонски народ да се приклучи на протестите „За заедничка Македонија”, да се отфрли Тиранската платформа и да се создаде агенда и платфрма за семакедонско обединување за заштита на Република Македонија и македонските национални интереси. „МПЗ Тодор Александров го повикува македонскиот народ и сите граѓани на Република Македонија уште помасовно да ги подржат протеститe ‘За заедничка Македонија’,сите заедно да кажеме стоп на Тиранската платформа и заговорот за уништување на Република Македонија и македонскиот идентитет. Сите македонски граѓани да ја покажеме нашата лојалност и патриотизам кон Р.Македонија во заштита на македонското знаме,химна,макеоднскиот јазик како ...
| | веќе видена | слични

Во својот говор, меѓу другото, Kели го коментира македонско-грчкиот спор за името изразувајќи недвосмислена поддршка за правото на Македонија за користење на своето уставно име. – Само македонскиот народ, народот во Република Македонија, има право да одлучи како ќе се владее во нивната држава и ниедна странска држава нема право и не смее да се меша во тоа. Во таа насока македонскиот народ мора да има право да одлучи под кое име ќе биде познат и ако македонската нација сака да се нарекува себеси Република Македонија, сите други држави мора да го прифатат и да го почитуваат тоа – нагласи Kели. Во истиот дух тој ја повика австралиската влада да ја почитува Република Македонија и да ги почитува светоста на нејзините граници и нејзиниот суверенитет и нагласи дека е крајно време владата на Австралија да донесе резолуција со која ќе го формализира тој став и ќе потврди дека државата е позната под името Република Македонија. Бранот критики против Kели не заврши само на социјалните мрежи затоа што информативниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kрег Kели побара Македонија да биде призната под уставното име

Од:
До кого (е-маил):
Порака: