За само 430.000 долари продаден авионот на Елвис Присли


9 копии

Алберкуки - Приватниот авион што некогаш му припаѓал на кралот на рокенролот, Елвис Присли, за 430.000 долари вчера е продаден на аукција, откако повеќе од 35 години „чмаеше“ на аеродромот во Розвел. Авионот е продаден, соопшти аукциската куќа задолжена за продажбата на авионот „GWS“. Купувачот не е познат, а аукционарката Бриџит Крузе изјави дека не може веднаш да ги објави информациите за купувачот, како ни неговите планови, наведуваат американските меидуми. Аукциската куќа сооошти дека ентериерот го краси златна дрвенарија, седишта од црвен сомот и дебел, црвен тепих. Авионот веќе 35 години стои на пистата во Розвел, Њу Мексико, и ќе биде потребна реставрација на кокпитот и моторите, што веќе ги нема. Цената не ги достигна првичните очекувања дека авионот ќе биде продаден за сума меѓу три и четири милиони долари.
| | веќе видена | слични
3 копии

Авион на американската компанија Јунајтед Ерлајнс, кој летал од Чикаго до Мајами, мораше да се врати на аеродромот во Чикаго откако птица влета во еден од моторите, кој потоа се запали. Портпаролката на авио-компанијата, Ерин Бренсон го потврди тоа и додаде дека авионот безбедно слетал на меѓународниот аеродром во Чикаго.
| | веќе видена | слични

Во Калифорнија пред светската јавност е претставен најголемиот авион на светот кој го носи името „Stratolaunch“. Овој досега најголем авион на светот има распон на крила од 117 метри и ќе служи само за лансирање ракети кој ќе носи сателити во вселената. „Stratolaunch“ авионот го покренуваат шест Боинг 747 мотори, висок е 15 метри и може да пренесе неверојатни 250.000 килограми товар. Најголемиот авион на светот го осмислил Пол Ален, еден од основачите на компанијата Мајкрософт. Својот прв лет овој авион ќе го има на почетокот на 2019 година. - За време на наредниве недели и месеци, активно ќе спроведуваме тестови, изјавил извршниот директор на „Stratolaunch“. Погледнете како изгледа најголемиот авион на светот: Loading...
| | веќе видена | слични

Изградбата на Stratolaunch, најголемиот авион во светот, траеше 4 години. Дизајниран од Stratolaunch Systems, распонот на авионските крила е поголем од фудбалски терен. Специјалната намена на авионот е да носи ракети во стратосферата, пред да бидат испукани во вселената. Авионот поседува шест мотори, што ги користи Boeing 747, и се подготвува за тест летање. Висок е 15,24 метри и може да носи товар од 226.796 килограми.
| | веќе видена | слични

 Ко-основачот на Microsoft, Пол Ален, откри како изгледа најголемиот авион кој досега бил направен. Масивниот авион е дело на авионската компанија на Ален, Stratolaunch Systems, и ги поседува најдолгите крилја кои некогаш биле направени. Нивната должина изнесува 117.4 метри. Авионот Stratolaunch има 6 мотори и е поголем од H-4 Hercules на Хауард Хјус и Antonov An-225, карго авион изграден за време на советската ера. Авионот е дизајниран да носи летало кое потоа ќе биде пуштено во вселената. Еве како изгледа најголемиот авион во светот со две кабини:
| | веќе видена | слични
2 копии

Патнички авион на компанијата Малезија ерлајнс принудно се вратил во Мелбурн откако еден патник се обидел да влезе во пилотската кабина, соопштија претставници на компанијата. Авионот МХ128 кој летал за Куала Лумпур морал да се врати поради патникот кој попречувал, соопшти компанијата. Светските медиуми јавија дека патникот се заканувал дека ќе се разнесе, по што се обидел на сила да влезе во кокпитот. Сепак, група храбри патници успеала да помогнат и да го смират, а пилотот го завртел авионот и безбедно слетал во Мелбурн, но побарал безбедносна помош.
| | веќе видена | слични

Оттаму велат дека авион „Ан-26“ на воената пилотска школа, принудно слетал и се запалил при слетувањето во воено воздухопловната база Балашов, 570 километри југоисточно од Москва. Во соопштението се наведува дека е можно пред слетувањето да се расипал еден од моторите на леталото, пренесуваат руските новински агенции.
| | веќе видена | слични

Руски воен транспортен авион се запали при принудно слетување. Загина еден член на екипажот, а пет се повредени, соопшти Министерството за одбрана на Русија. Оттаму велат дека авион „Ан-26“ на воената пилотска школа, принудно слетал и се запалил при слетувањето во воено воздухопловната база Балашов, 570 километри југоисточно од Москва. Во соопштението се наведува дека е можно пред слетувањето да се расипал еден од моторите на леталото, пренесуваат руските новински агенции.
| | веќе видена | слични

Еден техничар загина, а уште пет се повредени при пад на авионот „Антонов Ан-26“ во Русија, соопштува руското министерство. Инцидентот кој се случил рано утринава додека авионот се обидувал присилно да слета на аеродром во Саратова, се претпоставува дека е предизвикан од неисправност на еден од моторите на авионот. Во авионот имало 6 лица. Овој тип на авиони руската војска уште ги користи за превоз на борбени возила и лица.
| | веќе видена | слични

Последниот примерок на авионот "Си Виксен" вчера доживеал дефект на системот за спуштање на тркалата, поради што пилотот морал да слета на "стомакот", при што дошло до пожар во авионот. Слетувањето на последниот "Си Виксен", кого екипажите и техничарите го нарекуваат "Фокси Лејди'", го снимил случаен минувач покрај пистата во Самерсет. На снимката јасно се гледа како авионот слетува без тркала и како пилотот го исфрла кровот на кабината за да може полесно да излезе. Во еден момент авионот е во пламен. Пожарот бил многу брзо изгасен, а итните служби му притрчале на помош на пилотот, кој го преживеал ова драматично слетување и тоа без повреди. Засега не е познато колкаво е оштетувањето на авионот, и дали ќе може повторно да лета. "Си Виксен" авионите биле првите британски двоседи кои пробиле брзината на звукот, а во активна служба се од 1959. година. Биле гордост на британското морнаричко воздухопловство, но никогаш не биле во воени дејствија, бидејќи имале сериозни технички проблеми. Од 145 произведени ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 306 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За само 430.000 долари продаден авионот на Елвис Присли

Од:
До кого (е-маил):
Порака: