Изградба на две улици во Лесна индустрија

05.07.2018 Во реализацијата на програмата за изградба и реконструкција на сообраќајната инфраструктура за оваа година, Локалната самоуправа на Кочани го вклучува докомплетирањето на уште две сообраќајници во градот. Се работи за улиците “Новопрoeктирана 1“ и “Јенифоча“ што се наоѓаат во зоната Лесна индустрија. Според проектната документација планирано е целосно да се завршат, односно да се доасфалтираат над 210 метри од улиcата “Новопроектирана 1“, со што ќе се обезбеди нормално поврзување на постојните објектите што гравитираат кон оваа локација.
| | веќе видена | слични

Општина Росоман ќе ја подобрува патната инфаструктура со два проекта одобрени преку Бирото за регионален развој.– Со реализација на првиот проект ќе се подобри патната мрежа и квалитетот на животот, преку изградба на пат од село Мрзен Ораовец до село Камен Дол, инвестиција во износ од два милиона денари, соопшти денеска општинската служба за информирање.Вториот проект опфаќа подобрување на патната инфраструктура преку подготовка на техничка документација за изградба на улици во општина Росоман, во должина од 2.500 метри, во износ од 495.600 денари.Во наредниот период општина Росоман ќе пристапи кон тендерски процес, по што ќе следи и реализација на проектите.
| | веќе видена | слични

Локалната самоуправа на Зрновци инвестира околу два милиона денари за подобрување на патната мрежа во трите населени места во општината.Парите се обезбедени од општинскиот буџет и се наменети за асфалтирање на улиците во општинскиот центар и во селото Видовиште, а ќе се работи и на проширување на еден мост на реката Зрновка.Во моментот градежната механизација е ангажирана на изградба и тампонирање на улицата „Стамен Ангелов“ што води кон манастирот „Света Петка“ и селските гробишта во Видовиште, а во тек се подготвителните работи за реконструкција, проширување и асфалтирање на централната улица „Маршал Тито“ во Зрновци.– Изградбата на улиците ја реализираме етапно по фази, според претходно изработен план, а главна причина се ограничените финансиски можности. Со оглед што сме една од најмалите општини во државата, остварувањето на приходите во нашата буџетска сметка оди нешто побавно, но очекуваме до крајот на годината да биде завршено асфалтирањето уште на неколку улици во Зрновци, Видовиште и Мородвис, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изградба на две улици во Лесна индустрија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: