На пат низ Европа со Југо

Дејан и Светлана низ муабет решиле дека сакаат да одат на еуротрип, на патување низ Европа со автомобил, ама единствениот на располагање кој го имале, било едно Југо Корал 45. Југо – Југо! Спакувале куферите, тргнале кон Табановце, па преку Србија, Хрватска и Словенија се упатиле на првата дестинација во Италија каде Светлана имала голема желба да присуствува, во Торино на предавање за медитација и јога „ Ayahuasca tea tretman “. Откако Светлана го ислушала предавањето, а Дејан гледал во празно бидејќи не разбирал италијански јазик, ниту што било од проблематиката, продолжиле по планот. А според планот, следна дестинација им била Милано каде југото го прошетале по славните улици, па потоа и низ Венеција каде југото го запознале и со венецијанските гондоли и канали. Од таму се упатиле кон Унгарија на втората зартана важна точка, односно местото каде Дејан имал голема желба да оди. Фестивалот Озора, близу Будимпешта, кој е еден од најпознатите фестивали за транс музика во регионот. Сместени во шатори, а при ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 356 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 275 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 202 | | | веќе видена

Со предлог Буџетот за 2019 година, изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедуваме повеќе пари за граѓаните, социјална праведност, поголеми плати, поголем ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На пат низ Европа со Југо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: