25 години ФООМ:Отвореното општество во Македонија исправено пред предизвици кои треба да ги надмине


Македонското општество од една фаза на децениско перманентно затворање, почнува да се отвора и да се ослободува. Ова е добар почеток во контекст на отворањето ...
| | веќе видена | слични

Македонија може да има отворено општество преку партнерство на граѓанските организации и власта преку кое ќе се обезбедат транспарентни и отчетни институции ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во своето обраќање, Царовска нагласи дека борбата за отворено општество ниту е запрена, ниту во моментов сите пори на општеството се отворени, соопшти ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на завршниот настан по повод 25 години од формирањето на Фондацијата Отворено општество ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кои се потенцијалите и можностите, но и предизвиците на отвореното општество? Какви се перспективите на граѓаните и институциите во тој поглед, што тие треба ...
| | веќе видена | слични

Македонија има шанса за отворено општество, но мора да се продолжат реформите во владеењето на правото, слободата на изразување, транспарентноста, отчетноста, ...
| | веќе видена | слични

На денешната конференција по повод 25-годишнината од формирањето на Фондацијата „Отворено општество“ што се одржа во Музејот на современа уметност, фокусот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 296 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 128 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 361 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 159 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

25 години ФООМ:Отвореното општество во Македонија исправено пред предизвици кои треба да ги надмине

Од:
До кого (е-маил):
Порака: