Партиските карвани тргнаа на избори

Дали раководствата на политичките партии веќе почнале да ги кројат пратеничките листи со 120 кандидати? Според информации на „Шпиц“, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, Нова демократија, а од денеска и ДПА ги подготвуваат партиските органи за учество на парламентарни избори, кои најверојатно ќе бидат предвремени. Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе го мобилизираат членството и ги организираат општинските и месни комитети за учество на парламентарни избори. Како што дознава „Шпиц“ од добро упатени извори, овие партии работат и на формирање изборни штабови, како и план за пропаганда, кој би се реализирал за време на предизборната кампања. Најголемата опозициска партија - СДСМ, веќе две години практикува теренски активности меѓу народот, а од неодамна и Нова демократија води предизборна кампања низ албански градови и села. Третата албанска партија - ДПА, пак, токму денеска треба да ги отпочне првичните предизборни подготовки, откриваат нашите брифери. Иако официјални партиски лица ги релативизираат овие активности ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 186 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 434 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Партиските карвани тргнаа на избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: