Заев: Подобро е што побргу да се реализира договореното


Денеска со еврокомесарот за проширување, разговаравме за темите како што се избирачкиот список, изборното законодавство, реформи во судството, слобода на медиуми, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средбата со Јоханес Хан, во ЕУ Инфоцентарот. – Драго ми е што ЕУ наметнува конкретни термини за реализација на договореното. Ние сметаме дека е подобро што побргу да се реализира тоа што го дефиниравме – изјави Заев. Хан имаше средба и со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, кој по средбата изјави дека 6 октомври е датумот до кој треба да бидат завршени преговорите поврзани со прашања за изборите. Тачи објасни дека неговата партија предложила да не се прави активна регистрација на гласачите, туку пред гласањето да се остава отпечаток од прст. – Тоа ќе помогне да се избегнат манипулации со гласовите, а тоа наиде на одобрување од Хан – изјави Тачи.
| | веќе видена | слични

Откако партиските лидери дадоа ветување пред еврокомесарот Јоханес Хан дека до шести октомври ќе ги договорат изборните правила, работните групи на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, СДСМ и на ДПА денеска ќе седнат на заедничка маса за да ги продолжат разговорите на оваа жешка тема. (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) На маса денеска е Избирачкиот список и како да се дојде до вистинската бројка гласачи што ќе гласаат на изборите. Во игра се неколку варијанти, од активна до теренска, а сите партии излегуваат со свои предлози. СДСМ се залага за активна регистрација пред изборите, додека, пак, за ДУИ тоа е неприфатливо бидејќи смета дека на тој начин нема да има време да се пријават гласачите-Албанци кои работат во странство. ДПА, пак, смета дека сите гласачи на изборите на денот на гласањето да бидат регистрирани со отпечаток на прст. Првиот рок што треба да се исполни е 30 септември до кога треба да биде познат новиот состав на Државната изборна комисија.
| | веќе видена | слични

Преговорите за реформата на изборното законодавство ќе се одвиваат по слично сценарио како и оние за специјалниот обвинител. Без учество на меѓународната заедница, тие нема да успеат, сметаат политичките аналитичари кои се скептични околу работата на преговарачките групи. Сепак, тие оценуваат дека досегашни злоупотреби на изборите не смеат повеќе да се случуваат а за тоа во измените на Изборниот законик е потребно да биде вклучен и активниот попис на граѓаните. Мерсим Максути пак смета дека е неопходно посредништвото на меѓународниот фактор и за оваа точка од политичкиот договор. „Очекувам во втората точка, значи во изготвувањето на Изборниот законик во Македонија, преговорите да се одвиваат со истите тешкотии, и покрај тоа што веќе е одреден 6 октомври како краен рок за постигнување конечно решение околу оваа точка. Најдоброто решение би било Македонија, со измените во Изборниот законик, да се состои од една изборна единица, значи да се спроведува пропорционалниот систем и отворените листи“, вели Максути. ...
| | веќе видена | слични

Сите опозициони партии ќе се обидат да издејствуваат што е можно подобри реформи во изборниот законик, вклучувајќи го и пречистувањето на изборниот список, како и гаранции дека сите ќе настапат рамноправно, за да не дојде до нови моменти на бојкоти и негирање на резултатите. Мендух Тачи, лидерот на ДПА, по вчерашната средба со еврокомесарот Хан истакна дека не е потребна активна регистрација на гласичите, туку регистрација на самите избори со земање на отпечаток од прст кој ќе биде доволна гаранција за идентитетот на гласачот и реализирањето на неговото демоктратско право.
| | веќе видена | слични
2 копии

Релевантните политичарите во Македонија ја сфатија својата одговорност и работите се движат во вистинска насока. Ова денеска го изјави еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан по одржаната нова рунда од Пристапниот дијалог на високо ниво со Македонија, а на која учествуваа и претставници на четирите најголеми партии во Собранието. Како следен чекор во тоа Хан денеска од политичките елити добил потврда дека изборите ќе се одржат во договорениот рок, на крајот од април. „Разменивме мислења и во дијалогот и билатерално со сите лидери на партии за ситуацијата, за реформите, и од сите партнери повторно беше потврдено дека изборите треба да се одржат до крајот на април, како што беше договорено“, изјави Хан. Хан информираше дека до 6 октомври политичките партии треба да се договорат за содржината на новиот Изборен законик, со цел да се има на сила соодветен Законик кој ќе овозможи подготовка на избори според меѓународни и европски стандарди. Премиерот Никола Груевски на заедничката прес-конференција ...
| | веќе видена | слични

„Денешниот состанок со еврокомесарот Јоханес Хан беше многу важен, а главната тема за која што разговаравме беше изборната регулатива. Притоа беше кажано дека 6 октомври е последниот рок до кој треба да бидат завршени преговорите. Ние предложивме да не се прави активна регистрација на гласачите, туку тие да се регистрираат на гласањето со отпечаток од прст. Тоа ќе помогне да се избегнат манипулации со гласовите, а тоа наиде на одобрување од господинот Хан“, изјави лидерот на ДПА.
| | веќе видена | слични

„Ова е почеток, но не и крај на имплементацијата на договореното. За нас е многу важно да се реализираат сите чекори што побрзо, односно според предвиденото. Освен за деловите кои се посочени во договорот со господинот Хан ги отворивме и темите за меѓуетничките односи, како и односите со соседите“, рече лидерот на ДУИ. Во соопштението на партијата за средбата со Јоханес Хан е нагласено и дека Ахмети изјавил дека "договорот треба да се спроведе целосно до последната точка и политичките лидери треба да останат доследни на дадениот збор во Пржино".
| | веќе видена | слични

„Со Хан направивме пресек на значајна фаза од преговарачкиот процес. Разговаравме за изборот на специјалниот јавен обвинител и законското решение. Му се заблагодаривме за огромната поддршка од ЕУ и нивните претставници. Најголем дел од времето потрошивме на следните фази од преговорите поврзани со избирачкиот список, изборниот законик, медиумите и реформите во судството. Драго ми е што ЕУ наметнува конкретни термини за реализација на договореното. Ние сметаме дека е подобро што побрзо да се реализира тоа што го дефиниравме “, рече Заев по 40 минутната средба со еврокомесарот Јоханес Хан, на која учествуваа и заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска и генералниот секретар на партијата, Оливер Спасовски.
| | веќе видена | слични

Три часа траеа разговорите на еврокомесарот Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми политички партии. Хан прво имаше работен ручек со премиерот Никола Груевски, без присуство на медиумите, а потоа во седиштето на Европската унија во Скопје се сретна и со лидерите на останатите партии. Веднаш по средбата, лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека е задоволен што Европската унија наметнала конкретни термини за реализација на договореното. По Заев, еврокомесарот разговараше со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, кој по средбата рече дека Хан бил дециден оти преговорите околу изборната регулатива мора да завршат до 6 октомври. Лидерот на ДУИ Али Ахмети влезе последен во седиштето на ЕУ, а по завршувањето на разговорите со Хан, рече дека за ДУИ е прифатливо работите да се забрзаат и што е можно побрзо да се затвори прашањето на изборниот законик и другите отворени прашања. Ахмети порача дека мора да се почитуваат преземените обврски и со тоа да се отвори пат кон евроинтегративните процеси.
| | веќе видена | слични

Изборите мора да се одржат до крајот на април во склад со меѓународните стандарди, а политичките партии до 6 октомври најдоцна да се договорат за нов изборен законик, а воедно да се продолжи со спроведување на реформите и договорот од Пржино, порача еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан по денешната посета на земјава. Почетокот на пристапните преговори со Македонија е можен и неопходен и треба конечно да се случи како што повеќе години наназад предлага Европската комисија до Европскиот совет. Треба да се дозволи пристапните преговори да течат паралелно со разговорите за наметнатиот спор за името со нашиот јужен сосед со кого сме одлучни партнерски односи во рамките на ЕУ и на НАТО. Никола Груевски, македонски премиер. Тој за време на заедничката прес-конференција со премиерот Никола Груевски во Министерството за финансии по пристапниот дијалог на високо ниво рече и дека европските аспирации на Македонија сè уште се живи и сите мерки се преземени за да се одржи нејзината европската перспектива. x ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 217 | | | веќе видена

Продолжуваат превирањата во Исламската верска заедница. Новиот поглавар Скендер Бузаку е назначен на функцијата од судот, но Реис ул улема хаџи Сулејман ефенди ...
сите 375 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 334 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Подобро е што побргу да се реализира договореното

Од:
До кого (е-маил):
Порака: