Ципрас: Пред нас е пат на работа и борби


3 копии

Победникот на грчките избори, Алексис Ципрас преку „Твитер“ ја објави победата и плановите на потенцијалната втора влада на СИРИЗА, јави Мета . „Пред нас се отвора пат на работа и борби“, напиша Ципрас на неговиот „Твитер“ профил, најавувајќи на овој начин дека нема место за големи прослави, бидејќи државата ја чекаат тешки економски и политички предизвици, спроведување на новите мерки и реформи, за да се загарантира исплаќањето на новата финансиска помош за Грција. Според неофицијални информации, Ципрас уште вечерва можно е да се сретне со Панос Каменос, лидерот на Независни Грци, со цел да се разговара за потенцијалниот состав на новата влада и да се разгледаат предлозите и од двете страни. Двете партии заедно имаат 155 пратеници, со што имаат доволно парламентарно мнозинство во новиот состав на парламентот, за да може да формираат влада без да вклучат и трет коалициски партнер. Но, и натаму останува отворено прашањето, дали Ципрас ќе сака да внесе и трета партија, за да има посилно присуство во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Грчката партија Национално единство се очекува да поднесе барање до Врховниот суд за повторно пребројување на гласовите од предвремените парламентарни избори во неделата. Партијата, која Панајотис Лафазанис ја оформи откако излезе од Сириза, на изборите освои 2,86 отсто од гласовите. Со тоа не го помина прагот од три проценти за влез во Парламентот. За партијата гласале 155.242 Грци.
| | веќе видена | слични

Грчките гласачи имаа избор да го отфрлат човекот кој ја доведе земјата многу блиску до моментот да бидат принудени да се откажат од еврото. Наместо тоа, тие го прифатија, пишува во својата анализа „Bloomberg“. Алексис Ципрас и неговата Коалиција на радикалната левица, или „СИРИЗА“, победи во вторите избори за последните осум месеци. Поддршката за партијата малку се намалува во однос на претходното гласање, но е доволно категорично дека ја катапултира повторно во власта. „СИРИЗА“ доби 35,5% од гласовите наспроти 28,1% за десничарската „Нова демократија“. Победата на Ципрас не само што ги зацврсти позициите во грчката политика, туку и ги открива парадоксите во земјата, чија економија се претвори во сенка, во спомен од претходната економска сила. Ципрас дојде на власт пред неколку месеци со ветување дека ќе ги прекине мерките за штедење и ќе го закрепне „достоинството“ на Грција, а сега ќе мора да направи уште намалувања на трошоците и да ги зголеми дополнително даноците, бидејќи на крајот договори трет ...
| | веќе видена | слични

- Она што се гледа од резултатите, еден голем дел од грчкиот народ ја награди СИРИЗА за битката што ја водеше во изминатите 7 месеци и она што очекува од СИРИЗА е да донесе уште повеќе резултати посебно во областите како што е борбата со затајувачите на данок, во борбата со корупцијата, во  обновата на државата во еден државен механизам кој ќе биде транспарентен и ќе носи резултати и да се бори во преговорите што следат и за олеснување на грчкиот долг и за пакетот за развој што сакаме да дојде во земјата за да се отворат нови работни места и во главно за да ги намалиме последиците од новиот договор за сиромашните и за средната класа од општеството - вели Јанис Бурнус – член на политичкиот секретаријат на СИРИЗА одговорен за европска и надворешна политика, меѓународни односи и одбрана. Во однос на надворешната политика, Бурнос вели дека СИРИЗА за 7 месеци направила многу повеќе од она што го постигнале претходните грчки влади во изминатите години. Планираат и во иднина да продолжат со активна ...
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што нема голема процентуална разлика во гласовите на изборите во септември и во јануари, сепак сите партии загубија гласачи. СИРИЗА загуби 320 илјади гласачи, Нова демократија околу 200 илјади, а Златна зора 8.800 гласа Ципрас и Каменос успеаја заедно да го соберат потребниот број од минимум 151 пратеник УБЕДЛИВА ПОБЕДА НА СИРИЗА НА ПРЕДВРЕМЕНИТЕ ИЗБОРИ Фатени победнички за рака, насмеани и задоволни од изборниот резултат, Алексис Ципрас и Панос Каменос заедно го славеа изборниот резултат. Лидерот на СИРИЗА бидејќи победи на изборите, Лидерот на Независни Грци затоа што неговата партија влезе во парламентот. Не изостанаа и прегратките меѓу претседателите на двете партии, кои ја започнаа соработката во јануари годинава, а ја продолжуваат и по овие избори. Старо-новата коалиција повторно ќе ја води Грција. Или математички кажано, СИРИЗА+Независни Грци=145+10=155. Ципрас и Каменос успеаја заедно да го соберат потребниот број од минимум 151 пратеник. Откако веќе стана јасно во неделата вечер дека ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас синоќа положи заклетва како нов премиер, односно премеир со нов мандат, откако неговата партија победи на предвремените парламентарни избори во Грција. Тој заклетвата ја положи во присуство на црквата, а пред претседателот на земјата Прокопис Павлопулос, бидејќи грчката црква не е одвоена од државата и по обичај премиерите пред неа даваат заклетва дека ќе ги почитуваат Уставот и законите, и ќе служат за интересите на народот. Сириза изборите ги освои со 35,5 отсто од гласовите, освојувајќи 145 пратенички места во Парламентот. Бидејќи не може сам да состави влада, тој најави коалиција со Независни Грци, со која партија и досега коалицираше. Заедно имаат 155 пратеници во Парламентот кој брои 300 пратеници. Се очекува денеска да биде познат и составот на новата влада. Првата цел на новата влада како што рече Ципрас веднаш по објавувањето на резултатите, е да воспостави стабилност во економијата. - Гласачите ни дадоа јасен мандат и мораме да продолжиме заедно да се бориме за ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на левичарската Сириза Алексис Ципрас положи синоќа заклетва како премиер, бидејќи ден претходно неговата партија ја однесе победата на вонредните парламентарни избори во Грција. Ципрас така го започна вториот мандат, а заклетвата ја положи на граѓански начин, што отскокнува од вообичаената пракса тоа да се прави во присуство на свештени лица. Во Грција црквата не е одвоена од државата и обично премиерите се заколнуваат на Евангелието дека ќе ги почитуваат Уставот и законите на Грција и ќе им служат на интересите на народот. Ципрас , кој е атеист, заклетвата ја положи пред претседателот на Грција Прокопис Павлопулосм. Сириза во неделата на изборите освои 35,47 одсто од гласовите или 145 пратенички места во парламентот со 300 членови, а Ципрас веќе соопшти дека владеачка коалиција ќе формира со досегашниот коалиционен партнер, крајната десничарска партија Независни Грци , која добила 3,69 одсто гласови и 10 места во парламентот. Се очекува составот на новата влада да биде познат уште утре. Новата ...
| | веќе видена | слични

Со оглед дека тој е атеист, Ципрас пред претседателот Прокопис Павлопулос заклетвата ја положи на граѓански начин, што се коси со праксата тоа да го направи во присуство на свештени лица. Во Грција црквата не е одвоена од државата и вообичаено премиерите овој чин го прават над евангелието. Партијата Сириза на изборите освои 145 места во парламентот кој има 300 членови, а партијата Независни Грци на Панос Каменос и формално соопшти дека ќе коалицира во новата влада.
| | веќе видена | слични
7 копии

Коалицијата на радикалната левица Сириза победи на парламентарните избори во Грција со освоени 35,46 проценти од гласовите, покажуваат податоците од обработката на 100 отсто од гласачките ливчиња, пренесува МИА. Со дополнителните 50 пратенички места што ги добива првопласираната партија, Сириза ќе има 145 места во парламентот. Конзервативната Нова демократија доби 28,09 отсто од гласовите (75 места во парламентот). На трето место е неофашистичката Златна зора со 6,99 проценти (18 места), по неа се ПАСОК и ДИМАР со 6,28 проценти (17 места), Комунистичката партија на Грција - 5,55 проценти (15 места), Потами - 4,09 проценти (11 места) и Унијата на центристите - 3,44 проценти (девет места). Независни Грци, партијата која повторно ќе биде коалициски партнер во владата, освои 3,69 проценти од гласовите и доби 10 места во парламентот. Двете партии ќе имаат вкупно 155 пратенички мандати, што ќе им обезбеди мнозинство.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Русија Владимир Путин му честиташе на претседателот на грчката партија “СИРИЗА” Алексис Ципрас за неговата победа на парламентарните избори во Грција, пишува Известијаж, пренесува локално “Во поздравна телеграма претседателот на Русија изрази надеж за продолжување на конструктивниот дијалог и за заедничка работа на повеќе понатамошно зајакнување на меѓусебно руско-грчко соработка во различни области, вклучувајќи трговско-економската, енергетската и хуманитарните сфери “, пишува во соопштението објавено на сајтот на Кремљ. СИРИЗА во неделата победи на предвремените парламентарни избори во Грција, собирајќи 35.5% од гласовите. Во својот говор Ципрас вети дека “ги завратил ракавите да продолжи со својата работа за рамноправна и силна Грција”.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да ја престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 45 | | | веќе видена

Вчерашните пожари во неколку битолски села од кои најголемиот во потпелистерското село Ротино беа намерно предизвикани, изјави Костадин Поповски, командир на ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас: Пред нас е пат на работа и борби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: