Јашари: Посебен закон за специјалниот обвинител


4 копии

Изборот на специјалниот обвинител, што е дел од преговорите на работните групи за спроведување на политичкиот договор, нема да може да се реалзиара со подзаконски акти, туку со усвојување на посебен закон, вели за Алсат-М, министерот за правда, Аднан Јашари. Според него, со таков закон би се утврдиле и одговорностите на обвинителот, за да нема конфликт на надлежности со Јавното обвинителство. Министерот за правда смета дека уредувањето на работата на специјалниот обвинител со подзаконски акти, што е една од опциите кои се дискутираат на работната група, би довело до конфликт на надлежности и пречки во работата на овој обвинител. Според Јашари, најдобрата форма за обезбедување на целосна автономија на обвинителот, би било усвојување на нов закон за Специјалнен обвинител. Доколку четирите политички партии кои преговараат не покажат волја за ова, Јашари препорачува да се смени актуелниот Закон за Јавно обвинителство и да се прецизираат прашањата за функционирањето на Специјалниот обвинител.
| | веќе видена | слични
3 копии

Надлежностите и законската рамка за работата на специјалниот јавен обвинител и вчера беа тема на дискусија за која, според партиски извори, и натаму постојат големи разлики меѓу работните групи на четирите партии. Оттука останува неизвесно дали ќе се оди со посебен закон како што бара СДСМ и за што на претходната средба на работните групи предложи нацрт закон или пак, како што предлага ВМРО-ДПМНЕ, со подзаконски акти. Иако се шпекулираше и дека ќе се бара специјалниот јавен обвинител да има надлежност директно да бара приведување, како и за овие предмети да постапува специјален истражен судија, сепак партиските извори додаваат дека такво барање нема, бидејќи тоа не е предвидено со договорот од Пржино и за тие предмети ќе постапуваат постојните судови. Засега, според она што како неофицијално се дознава, нема никакво приближување на ставовите на партиите. Деновиве и министерот за правда Аднан Јашари во интервју рече дека работата на специјалниот обвинител треба да се уреди со специјален закон, бидејќи, како ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Тричасовната средбата на работните групи на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино попладнево заврши без изјави, јави Мета Претставниците на политичките партии, белгискиот експерт Питер ван Хојте, ирскиот олеснувач Џејмс Хамултон и американскиот обвинител за организиран криминал и корупција Џон О`Саливен го напуштија Клубот на пратеници, без да откријат дали има некаков напредок во однос на горливото прашање за Специјален јавен обвинител, кој ќе треба да го истражува случајот Пуч и содржината на преслушуваните разговори. Според Договорот од Пржино, Специјалниот јавен обвинител, треба да биде избран најдоцна до 15 септември. Според сознанијата партиите се уште се далеку од договор. ВМРО-ДПМНЕ настојува обвинителот да се избере од постоечките обвинители и во рамките на сегашниот закон, додека СДСМ е за посебен закон.
| | веќе видена | слични
11 копии

Не е точна информацијата објавена во некои медиуми дека има договор меѓу власта и опозицијата новиот јавен обвинител да се избере од редот на сегашните јавни обвинители“, реагираше преку соопштение СДСМ. „Ставот на СДСМ е јасен и познат на јавноста, а тоа е нов специјален јавен обвинител со целосна автономија, кој ќе го испита нелегалното прислушување и сите дела што произлегуваат од материјалите. Разговорите за специјалниот јавен обвинител продолжуваат во сабота“, стои во соопштението на опозициската СДСМ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Обиди за избегнување на роковите и непочитување на договореното од Пржино, но и дефокусирање на јавноста со нереални предлози – вака аналитичарите гледаат на преговорите на работните групи. Дел од нив предупредуваат и на опасноста овој договор да ја доживее судбината на мартовскиот, кој по работните средби, беше прогласен за „Палома-хартија“ - ова е дел од оценката. Дел од размислувањата на аналитичарите одат и во насока на тоа дека, не само што нема да се запазат роковите предвидени од Пржино, туку целосно ќе се минира процесот на преговори меѓу партиите. Во однос на предлозите на Груевски и Заев за измени во изборниот модел и изборните единици, двајцата аналитичари ги оценуваат како нереални и непренципиелни. Според Кекеновски се прави обид за дефокусирање на јавноста од суштината на преговорите, додека за Биљали власта се обидува да купи време. Двајцата професори се согласуваат дека најтешко партиите може да се согласат за изборот на специјалниот обвинител. Кекеновски проблемот го гледа во стравот ...
| | веќе видена | слични

Преговарачките групи на најголемите политички партии се уште не дошле до договор за избор и назначување на специјален обвинител чиј мандат ќе биде вршење истрага околу случаите кои се поврзани со прислушкуваните разговори. Од СДСМ сега излегоа со демант дека изборот на специјалниот обвинител нема да биде од редовните обвинители како што лиферуваа повеќе медиуми, бидејќи тој треба да биде целосно независен и автономен во својата работа. На разговорите како олеснувачи присуствуваа странските експерти Ванхојт, поранешниот ирски обвинител Џејмс Хамилтон и американскиот обвинител за организиран криминал и корупција Џон О`Саливен, но и тие не помогнаа во постигнување договор кој ќе се бара во сабота.
| | веќе видена | слични
2 копии

Без ниту една изјава заврши денешната тричасовната средба на работните групи на четирите најголеми политички партии за најчувствителната тема од договорот во Пржино - специјалниот јавен обвинител. На денешната средба во Клубот на пратеници од странските експерти, освен Ванхојт, присуствуваа и поранешниот ирски обвинител Џејмс Хамилтон и американскиот обвинител за организиран криминал и корупција Џон О`Саливен. Специјалниот јавен обвинител, кој ќе води истрага за опозициските „бомби“ и случајот „Пуч“ треба да биде избран најдоцна до 15 септември. Меѓу имињата за предлог на опозицијата кои досега неофицијално се споменуваа беа професорите Гордан Калајџиев и Гордана Бужаровска, aнтикорупционерката Слаѓана Тасева, како и екс-јавниот обвинител Стеван Павлевски. Не е исклучено опозицијата да одбере специјален обвинител кој веќе работи во Обвинителството. Иако постоеја информации дека не е исклучено и името на екс-обвинителот и сегашен адвокат Јован Трпеновски, сепак, просторот за маневр беше стеснет, со оглед на ...
| | веќе видена | слични

Без некој забележителен напредок заврши денешниот состанок на четирите партии на кој единствена тема беше назначувањето на специјалниот обвинител. По средбата ниту една од партиите не даде изјава, ниту, пак, тројцата експерти, Џејмс Хамилтон, Џон О'Саливен и Петер Ванхауте. Од самиот почеток на разговорите се знаеше дека ова ќе биде едно од најтешките прашања, за кое на партиите ќе им треба многу време да дојдат до заедничко прифатливо решение. Проблем во преговорите е инсистирањето на СДСМ да се донесе нов закон, кој ќе ја гарантира неговата независност. Од друга страна, ВМРО-ДПМНЕ смета дека нема потреба од носење нов закон, туку дека тој треба да се вклопи во постоечкиот закон кој нуди можност за формирање специјални одделенија. Многу веројатно е дека новиот обвинител ќе биде избран од некој од сегашните обвинители. Јавно обвинителство (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Рокот до кој треба да биде договорен новиот обвинител се ближи и до 15 јули Собранието треба да го изгласа. Тој ќе има задача да ги ...
| | веќе видена | слични

Без ниту една изјава заврши денешната тричасовната средба на работната група за најчувствителното прашање од договорот во Пржино - специјалниот јавен обвинител.Денеска не даде изјава ни белгискиот експерт Питер Ванхојт, кој од Клубот на пратениците во Скопје си замина со возило, а не со велосипедот со кој дојде.На денешната средба од странските експерти, освен Ванхојт, присуствуваа и поранешниот ирски обвинител Џејмс Хамилтон и американскиот обвинител за организиран криминал и корупција Џон О`Саливен.Молкот на сите учесници може да значи само едно – и натаму нема договор за отворените прашања околу законската рамка на специјалниот јавен обвинител. Специјалниот обвинител од 15 септември ќе треба да води истраги за случаите со аудиоснимките од прислушуваните разговори и случајот „Пуч“.СДСМ бара нов закон и целосна автономија на специјалниот обвинител и нов закон или измени и дополнувања на постојниот Закон за обвинителството.За ВМРО-ДПМНЕ, постојната законска регулатива овозможува формирање на специјално ...
| | веќе видена | слични

Средбата на преговарачките тимови, на чиј дневен ред беше спец-обвинителот,заврши по три часа преговори без никаков резултат.Претставнциите на партиите заминаа без да дадат изјава за медиумите, а по нив молчешкум исто така заминаа и меѓународните експерти, поранешниот ирски обвинител Џејмс Хамилтон, американскиот обвинител за организиран криминал и корупција Џон О` Саливен и белгискиот експерт Питер Ван Хојт. Ако судиме по молчеливоста и сензационализмот кај македонските политичари евидентно е дека се уште нема доoгвор за обвинителот кој ќе треба да ги решава случаите „Прислушување“ и „Пуч“ Позициите на опозицијата на овие преговори се: целосна автономија на спцијалниот обвинител, да има неколку заменици, стручна служба и финансиска независност и независност од Зврлевски, и тој да биде одговорен пред Собранието или пред Советот на јавни обвинители. Според власта пак, постојната законска регулатива овозможува формирање на специјално оделение при Јавното обвинителство по примерот на Обвинителството за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јашари: Посебен закон за специјалниот обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: