Нови давачки за корисниците на парно


Граѓаните ќе добијат нова давачка откако во новиот Закон за енергетика се предвидува партното да се наплаќа според тоа колку потрошиле, а не како досега – по квадратура. Во Законот се предвидува секое домаќинство ќе треба да стави мерачи на секој радиатор, за да може да се мери потрошувачката. Тоа граѓаните, според еден од креаторите на законот, Константин Димитров, би ги чинело по околу 50 евра од радијатор. Во Законот се вели дека секој објект што се прикучува на системот за дистрибуција на топлинска енергија, а кај кој што се врши испорака на топлинска енергија преку еден мерен уред на повеќе потрошувачи, мора да има вградено уреди за мерење на локалното распределување на топлинска енергија. Ако се земе предвид дека во едно домаќинство кое се грее на парно во просек има по 4 радијатори – тоа би значело дека секое домаќинство ќе треба да издвои по најмалку 200 евра од својот буџет за инсталација на мерачи. Ги прашавме и граѓаните што мислат за Законот. Мислењата се поделени, некои од нив велат дека е добро ...
| | веќе видена | слични

Дали конечно ќе заврши сагата за околу 15 илјади семејства кои со години добиваат сметки за парно греење, а не го користат. Граѓаните кои протестираат пред Регулаторната комисија за енергетика, бараа да не плаќаат паушал за парно, но, Уставниот суд по ова прашање одлучи спротивно на интересите на граѓаните, па од Владата решија работите да ги земат во свои раце. „Домаќинствата кои се исклучени од централното греење во Скопје во наредната 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот кој во моментов го плаќаат. Во подзаконските акти на Законот за енергетика кој ќе се воведе во текот на 2018 година се предвидени специфични решенија со кои во рамките на законската регулатива ќе се реши оваа наследена ситуација“, велат од Владата. Одлуката која ја донесе Уставниот суд е на штета на граѓаните кои се исклучени од системот за топлификација. Маријан Ненов еден од граѓаните кои секоја сабота протестираат пред Регулаторната комисија за енергетика, вели дека одлуката од судот за него е очекувана, бидејќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мерачите на топлина на радијаторите, што ќе биде законска обврска за инвеститорите, ќе ги поскапат становите што ќе се градат во иднина за 5 проценти или во просек по 50 евра за квадрат, пишува Вечер.прес. Согласно новиот Закон за енергетика, кој е во подготовка, се пропишува обврска за инвеститорот на новите згради да постави мерни уреди на радијаторите, додека за постојните корисници оваа обврска не важи и се остава на нивната желба дали ќе ги вградат или не. Бизнисменот Никола Велковски, кој е поранешен претседател на Здружението за градежништво при Стопанската комора, вели дека на инвеститорите им е неисплатливо во новите згради да поставуваат радијатори за централно греење. – Освен што ја поскапуваат градбата со поставување на систем во целата зграда, туку и секоја зграда не е блиску до приклучок до градската топловодна мрежа, па потребни се дозволи и прекопувања, што исто така е трошок и ја зголемува цената на градењето. Подоцна може да се јави проблем да идните сопственици на становите да не сакаат да ...
| | веќе видена | слични

Најавите на Владата дека со законски измени ќе се најде решение за исклучените од парно не делуваа убедувачки за групата на граѓани кои како со година така и денеска продолжија со своите протести против плаќањето на паушал за топлинска енергија иако не користат никакви услуги на снабдувачот. Тие најавија дека ќе продолжат со протестите се додека не биде објавен новиот предлог закон за енергетика каде се вклучени конкретните измени кои нудат решение за нивниот проблем кој според нив треба да се решава и со подзаконски акти. Вчера од Владата посочија дека домаќинствата кои се исклучени од мрежата во 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на надоместокот кој во моментов го исплаќаат. Проблемот со кои се соочуваат граѓаните ќе се решава со подзаконски акти во новиот предлог закон за енергетика. Ваквите најави следуваат откако Уставниот суд донесе нова одлука да не ја прифати иницијативата на граѓаните кои не користат градско парно да не плаќаат паушал. Во моментов околу 12 илјади домаќинства кои се ...
| | веќе видена | слични

Исклучените од парно повторно на протест. Иако вчера од Владата соопштија дека од следната грејна сезона тие повеќе нема да плаќаат паушал за услугата која не ја користат тие ќе продолжат со протестите се додека не биде објавен законот за енергетика. Бараат нивниот проблем да биде решен и со закон и со подзаконски акти. Тонско Нашиот проблем да се стави конкретно во законот за енерегетика, затоа што подзаконските акти се менлива категорија . Ние останува тука секоја сабота ќе имаме протести се додека не с еобјави законот за енрегтика во целост, рече Маријан Ненов- претстваник на исклучените од парно греење Вчера од владата посочија дека домаќинствата кои се исклучени од мрежата во 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на надоместокот кој во моментов го исплаќаат. Проблемот со кои се соочуваат граѓаните ќе се решава со подзаконски акти во новиот предлог закон за енергетика. По ваквата одлука останува нејасно како ќе се надокнади пригходот на БЕГ кој го добивал од овие граѓани, дали и на кој начпин ќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Денеска ќе се одржи 146-от редовен протест на исклучените од системот на Топлификација. Тие соопштија дека на протестот ќе ги објават нивните ставови околу калориметрите, намалувањето на цените на централното греење, наисправноста на Тарифникот на РКЕ и предлозите за промена на Законот за енергетика. На протестот ќе се собираат и потписи против незаконското работење на извршителите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Домаќинствата кои се исклучени од централното греење во Скопје во наредната 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот кој во моментов го плаќаат, соопштија од Владата. Според Владата, проблемот со кој се соочуваат граѓаните е предвидено да се реши во рамките на новиот Предлог закон за енергетика, кој треба да биде воведен следната година.
| | веќе видена | слични

Исклучените од парно повеќе нема да плаќаат паушал. Ова одлука на владата доаѓа откако Уставниот суд одлучи тие да продолжат да го плаќаат надоместокот. Од владата соопштија проблемот со кои се соочуваат овие граѓани ќе се решава со подзаконски акти во новиот предлог закон за енергетика. Владата ја информира јавноста дека домаќинствата кои се исклучени од парно греење во наредната 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на паушал кој во моментов го исплаќаат. Имено во подзаконските акти во новиот законот за енергетика кој ќе се воведе во текот на идната година се предвидени специфични решенија со кои во ќе се реши оваа наследена ситуација, се вели во соопштението од Владата. Од регулаторната комисија за енергетика која своите правилници треба да ги усогласи со новиот прелдог закон за енергетика велат дека во моменталниот нацрт текстот на новиот закон за енерегтика сеуште нема јасни одредби во однос на ова прашање и доколку се предвидат конкретни одредби РКЕ ќе може да се произнесе. По оваа во ...
| | веќе видена | слични

Откако Уставниот суд одлучи да ја отфрли иницијативата од граѓаните кои бараат да не плаќаат паушали, а се исклучени од системот за топлинска енергија, последна надеж за решавање на проблемот се чека од Владата на Република Македонија која треба да интервенира со соодветено решение во новиот закон за енергетика. Од следната година исклучените домаќинства од централното греење во Скопје нема да плаќаат паушал, барем така соопшти Владата. „Имено во подзаконските акти на Законот за енергетика кој ќе се воведе во текот на 2018-та година се предвидени специфични решенија со кои во рамките на законската регулатива ќе се реши оваа наследена ситуација.“ - соопштија од Владата. Пред да биде објавена одлуката на Владата, градоначаникот на град Скопје, Петре Шилегов ја коментираше одлуката на Уставниот суд. Вели дека одлуката се уште не е пристигната, а по неа ќе се постапува откако ќе се изанализираат прекршувањата што ги содржи. „Одлуката на Уставен суд е одлука на Уставен и кога ќе биде доставена до надлежните ...
| | веќе видена | слични

Наредната година исклучените од системот на парно нема да плаќаат паушал, сепак нејасно е на кој начин ќе се испегла разликата, дали ќе бидат субвенционирани домаќинствата или пак доставувачите на топлина. Наредната година исклучените од системот на парно нема да плаќаат паушал, сепак нејасно е на кој начин ќе се испегла разликата, дали ќе бидат субвенционирани домаќинствата или пак доставувачите на топлина. Енергетските експерти велат дека ваквиот чин би можел да предизвика зголемување на сметките за оние кои користат парно греење особено по вградувањето на калолиметрите, чие што вградување ќе стане законска обврска. Додека Владата ветува укинивање на паушалот, наметнува обврска за вметнување на калолиметри кои во просек секое семсјство ќе го чинат околу 300 евра. Од БЕГ пак најавуваат дека парното ќе поскапи за 30% . Од компанијата велат дека за да плаќате иста сметка, по воведувањето на калориметрите ќе треба да го загревате домот 30% помалку. Укинувањето на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 777 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 353 | | | веќе видена

Во Апропиргос, во западното предградие на Атика, претпладнево изби шумски пожар, но не претставува опасност за околните населби. Во гаснењето учествуваат 35 ...
сите 320 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 148 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови давачки за корисниците на парно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: