Собранието ја потврди довербата во Владата


На гласањето спроведено еден час пред полноќ, само 40 опозициски пратеници изразија недоверба во Владата. Со двајца воздржани и 62-ца против интерпелацијата, кабинетот на Заев покажа дека во Собранието ужива еднаква поддршка како на почетокот од мандатот. Опозицијата тврдеше дека Владата треба „да падне“ бидејќи за овие 10 месеци покажала неумеење, партизирање на институциите и криминално владеење. Круна на нивните критики беше последната дискусија – на екс лидерот Никола Груевски. Тој рече дека ова е трчи-лажи Влада која секому му ветуваше што сака да слушне. Ги нарече скандали покачувањето на даноците, немањето странски инвестиции, отварањето фабрики договорени од претходната Влада, преговорите за името. Пратениците од владеачкото мнозинство и министрите своето несогласување со Груевски го изразија со гласно меѓусебно говорење . Заев и директно му се обрати. Во согласност со деловникот, Заев со 30 минутна дискусија одговори на сите сомнежи и обвинувања. Својот акцент го стави на иднината, очекуваната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Парламентот на Киргистан денеска и изгласа недоверба на Владата на премиерот Сапар Исаков. За недоверба на Владата на Исаков гласаа 101 од вкупно 112 присутни пратеници. Киргистанскиот претседател Соронбај Женбеков по гласањето ја распушти Владата. Согласно Уставот, шефот на државата има право да ја распушти Владата или да ја укине одлуката на Парламентот и да го остави Кабинетот на власт. Во Киргистан постои јавна борба за политичка надмоќ меѓу претседателот Женбеков и лидерот на владејачката Социјалдемократска партија, Алмазбек Атамбаев. Откако дојде на власт во ноември минатата година, Женбеков ги разреши шефовите на службата за државна безбеднот и обвинителството, кои ги назначи неговиот претходник Атамбаев. Разрешувањето на Исаков е неговиот следен чекор во таа насока. Атамбаев го поддржа Женбеков на претседателските избори, но неодамна почна да го критикува, што многумина го толкуваат како знак дека меѓу двајцата функционери постои раскол.
| | веќе видена | слични

На 22 мај 2017-та година СЈО отвори истрага под кодното име „Талир“. – Станува збор за незаконско финансирање на политичка партија ВМРО ДПМНЕ – изјави тогаш обвинителката Фатиме Фетаи. Од СЈО тој ден дообјаснија дека се осомничени 14 лица од раководството на ВМРО-ДПМНЕ зашто нелегално „вбризгале“ 5 милиони евра во партијата, затскривајќи се зад наводни донации од членови и симпатизери. – Постои основано сомнение дека внесувањето на средствата било извршено преку готовински уплати, при што во уплатниците биле внесувани неточни податоци и преку злоупотреба на личните податоци на членството на политичката партија биле вршени уплати на незаконски стекнатите парични средства – додаде Фетаи. – Сите овие показатели упатуваат на постоење на основано сомнение дека паричните средства не потекнуваат од лицата кои се уплатени – рече обвинителката Ленче Ристоска. Но, „Талир“ засега не дојде пред суд. Тој е една од истрагите за кои СЈО не стигна да поднесе обвинение до крајниот рок, 1 јули 2017-та година. Неговата ...
| | веќе видена | слични

Расправата за довербата на владата покажа дека опозицијата се претворила во поделено друштво, можеби и раскарано. На ВМРО-ДПМНЕ му треба големо прочистување и соочување со себе, а не потхранување на сопствените заблуди. Легендарниот американски новинар и публицист, Волтер Липман, беше генијалец на политичкото известување. Неговите забелешки, иако почина одамна, во 1974 година, и денес се своевидна водилка и за новинарите и за политичарите. Тој вака ја окарактеризира улогата на политичката опозиција во едно општество: „Опозицијата е неопходна. Еден добар државник, како и секое друго разумно човечко суштество, секогаш учи повеќе од својата опозиција отколку од неговите страсни поддржувачи". Можеше ли премиерот Зоран Заев, ако верува дека е добар државник, да научи нешто од опозицијата за време на млаката дебата за доверба на владата? Можеби е задоволен дека оваа изнасилена дебата за довербата помина без да се испоти и да се замисли премногу за политиките што ги води владата за овие десет месеци. Но тој, во ...
| | веќе видена | слични

Вчерашната комична собраниска седница на која парламентарното мнозинство на крај и изгласа доверба на Владата на Црпнатиот која се наоѓа во последната фаза од сопствената реконструкција е монтипајтонска епизода од политичката серија изрежирани бурлески со кои народот треба да се занимава за да не мисли на секојдневните егзистенцијални маки за економско преживување. Вчерашното гласање доверба на најнеспособната Влада на РМ од осамостојувањето на државата до денес е уште еден доказ дека политичкиот циркус во Македонија ќе продолжи со несмалено темпо и дека неспособниве и корумпирани претставници на власта немаат намера да и се тргнат од патот на Македонија се до нејзиното конечно разнебитување. Парадоксот на вчерашната седница се состои во тоа што пратениците од власта и изгласаа доверба на Владата во која ниту Заев ниту пратениците НЕ ВЕРУВААТ! Во ек на најавена поголема реконструкција на Владата пратениците од власта гласаа за ДОВЕРБА на постојниот состав што е врв на политичкото лицемерие. За каква ...
| | веќе видена | слични

Три од шест реформски закони денеска беа донесени заеднички од власта и опозицијата, како што беше усогласено во работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Се работи за законот за заштитени сведоците, потоа за новата Агенција ОТА која ќе го спроведува следењето на комуникациите и новата постапка за законско прислушување и негова контрола. Иако на овие закони се работеше повеќе од половина година, сепак во парламентарната сала пројдоа без речиси никаква. Освен овие три закони, иако беше закажани седници за уште три реформски зкаони: за судови, за јавно обивнителство и за кривична постапка, тие беа прескокнати. Се работи за неусогласеност меѓу СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ за овие закони. Информациите се дека на нив ќе се работи викендов, за од понеделник да може да бидат донесени. Ова е втор работен ден на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ по вчерашното барање за гласање на недовраба на владата. Синоќа Собранието со неуспешната интерпелација всушност уште еднаш го потврди мандатот на Заев. За барањето за недоверба на ВМРО-ДПМНЕ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европскиот информативен медиум „Еуроњуз" се исмева со македонските пратеници кои за време на гласањето на недоверба за владата. Насловот на веб страната на „Еуроњуз" гласи „Пратениците гледаа фудбал додека владата се справуваше со гласање недоверба. Во понатамошниот дел од веста, Еуроњуз пишува: -Ова е моментот кога пратениците во ПЈР Македонија беа фотографирани како гледаат Лига на шампионите во парламентот. Овој настан се случи за време на продолжената седница на која опозициска партија побара гласање за недоверба на владата. Поранешниот министер Самка Ибраимоски и пратениците од Демократската унија за интеграција беа видени како го натпреварот на Реал Мадрид против Јувентус. Меѓудругото Еуроњус го контактирало Самка Ибраимоски за коментар, но не пишува дали тој бил достапен или не и дали воопшто дал некој понатамошен коментар.
| | веќе видена | слични

Интерпелацијата беше параван за опозицијата да се врати во Собранието, без да загуби многу од својот образ, вели за ТВ21, аналитичарот Петар Арсовски, по вчерашното гласање за доверба кон владата на премиерот Заев. Станува збор за преќутен договор меѓу власта и опозицијата, смета тој затоа што другите политички барања на ВМРО-ДПМНЕ не поминаа, посочувајќи на барањето за ослободување на пратениците од 27 април од притвор и Законот за употреба на јазиците. „Мислам дека тоа е преќутен договор меѓу позицијата и опозицијата, опозицијата да направи интерпелација, која по закон не може да се спречи, меѓутоа како некаков политички бон тон, тоа е дозвола за Христијан Мицковски да консолидира некаков политички наратив околу враќањето во Собранието кое по се изгледа беше неминовно и поради притисокот од меѓународната заедница“, вели Арсовски. Вчерашната расправа која траеше скоро до полноќ за врши со кус „дијалог“ меѓу поранешниот и сегашниот премиер. Груевски бранејќи ја интерпелацијата поднесена од неговата партија ...
| | веќе видена | слични

Потврди дека поголемиот број од реформските закони се услогласени помеѓу власта и опозицијата. И поранешниот премиер Груевски со оценка за вчерашната интерпелација. За обвинувањета дека за време на неговото владеење Македонија преживеала вистинско финансиско цунами со сериозни долгови,  Груевски рече дека и по една година владеење СДСМ за својата неспособност и безидејност уште се вади  на ВМРО-ДПМНЕ. -. Се работи за алиби за немање на конкретни проекти ,за колапс на економијата, веќе не им проаѓаат тие приказни кај грашаните. Ќе помине времето на таквите обвинувања, рече Груевски. За демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ со поднесената интерпелација опозицијата се обезличија ја зајакнала позицијата на владата и дала ѝ дала дополнителен легитимитет. За интерпелацијата гласаа 40 пратеници, против беа 62-ца.
| | веќе видена | слични

Останато

Епидемијата на сипаници во американската држава Њујорк достигна ниво кое не е забележано во САД во текот на последните 25 години, пишува АП.Официјалните лица ...
сите 243 | | | веќе видена

Бројот на загнатите во терористичките напади во Шри Ланка чија цел беа цркви и хотели за време на празнување на Велигден во оваа земја, се зголеми на 310 лица, ...
сите 328 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 201 | | | веќе видена

Кирацовски греши кога мисли дека по дифолт гласовите на Блерим Река ќе одат повеќе за СДСМ, рече градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, во вчерашната ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието ја потврди довербата во Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: