Македонска вечер во Париз


9 копии

Париз - Вечерва во организација на Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации ИНАЛКО во Париз и на Амбасадата на Р. Македонија во Р. Франција, се одржува македонска вечер, јавува дописникот на МИА од Париз. На настанот ќе се претстават студентите по македонски јазик од институтот, преку читање поезија и проза на македонски јазик и преку музичка изведба на македонски народни песни. На програмата се стихови од Ацо Шопов, Блаже Конески, Влада Урошевиќ, Никола Маџиров, Николина Андова-Шопова... Во организацијата и во подготовката на програмата за настанот, кој ќе се одржа во просториите на Амбасадата во Париз, освен студентите-македонисти, се вклучени и шефот на катедрата за македонски јазик на ИНАЛКО, Фроса Пејоска-Бушро, потоа Александра Николоска-Сондермајер, предавач на институтот, како и в.д. амбасадор на Р. Македонија во Р. Франција, Габриел Атанасов. На настанот се очекуваат гости од македонската дијаспора во Франција, како и многумина француски пријатели и љубители на македонскиот јазик, на ...
| | веќе видена | слични

Француската стартап компанија Си Баблс е креатор на новиот прототип „воден летечки автомобил” кој наскоро би требало да заплови низ Париз како такси на американската компанија Убер.Возилото е опремено со хидроглисери, а во вода развива и до 30 километри на час. Но, најновиот прототип, поради што тоа го доби и епитетот „летечко“, е оспособен и да „лебди“ неколку сантиметри над водата, што може дополнително да ни заштеди време.Таксито ќе биде претставено на конференцијата на Вива Технологија во Париз идниот месец. За негово усовршување, на компанијата ќе и бидат донирани уште 10 милиони евра од француската осигурителна група МАИФ. Најавена е и финансиска помош од американскиот град Сан Франциско.Се предвидува воденото такси во иднина да биде достапно во сите градови во Франција низ коишто минува поголема река.
| | веќе видена | слични

Настанот бил осмислен и координиран од лекторот по македонски јазик на ИНАЛКО, Борче Арсов. Вечерта биле претставени студентите од Институтот по македонски јазик, преку читање поезија и проза на македонски јазик и преку музичка изведба на македонски народни песни. На програмата биле читани стихови од Ацо Шопов, Блаже Конески, Влада Урошевиќ, Никола Маџиров, Николина Андова-Шопова и др. Во организацијата и во подготовката на програмата покрај лекторот по македонски јазик, Борче Арсов, биле вклучени и студентите-македонисти, шефот на катедрата за македонски јазик на ИНАЛКО, Фроса Пејоска-Бушро, потоа Александра Николоска-Сондермајер, предавач на институтот, како и в.д. амбасадор на Македонија во Франција, Габриел Атанасов. На настанот биле присутни гости од македонската дијаспора во Франција, како и многумина француски пријатели и љубители на македонскиот јазик. Покрај уживањето во изведбата на студентите-македонисти, присутните имале пријатна можност да пробаат и дел од македонската традиционална кујна на ...
| | веќе видена | слични

Останато

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 723 | | | веќе видена

Прeтседателката на Долниот дом на британскиот Парламент, Андреа Лидсом денеска најави дека на 29 јануари би требало да се одржи дебата и гласање за „планот Б“ ...
сите 378 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 248 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонска вечер во Париз

Од:
До кого (е-маил):
Порака: