Пари - Милионите од ММФ натрупаа надворешен долг

Вкупниот надворешен бруто-долг на земјава се зголеми на 4,4 милијарди евра во првиот квартал од годинава, што е за 300 милиони евра повеќе од пред три месеци кога долгот беше 4,1 милијарди евра. Главната причина за таквиот пораст е повлекувањето на 220 милиони евра од ММФ во март, за кои до ден-денес нема никакви официјални податоци колку точно и за што се потрошени. Тоа што се гледа од податоците на Народна банка е дека од девизните депозити досега, каде се парите на ММФ, се потрошени минимум 60 милиони евра. - Првата причина поради која расте долгот е задолжувањето на Владата, а втората причина се кредитите што мајките-фирми им ги дадоа на своите ќерки во Македонија. Но, проблемот е што тие пари не се користат за продуктивни цели, така што нивното враќање ќе биде потешко. Ако за две години има вонредни избори, на кои ќе загуби оваа влада, тогаш не треба да се грижи за начинот на кој ќе го врати долгот. Ќе враќаат граѓаните. Се што гледаме во центарот на градот Скопје ќе треба да се врати. Наместо да ...
| | веќе видена | слични

Државниот долг пораснал за 217 милиони евра само за еден месец. Поточно, во мајскиот извештај за долгот на централната Влада јасно се гледа дека се повлечени парите од Меѓународниот монетарен фонд. Имено, заклучно со април годинава, надворешниот долг на Владата изнесувал 1,147 милијарди евра, а вкупниот долг 1,679 милијарди евра, додека на крајот од мај надворешниот долг пораснал на 1,380 милијарди евра, а вкупниот долг се зголемил на 1,896 милијарди евра. Сепак, најновите податоци за долговите на државата не покажуваат дали тие пари се и потрошени. „Дали се потрошени парите од ММФ можат да кажат само Министерството за финансии и НБМ бидејќи тие имаат увид во сите сметки. Од мајскиот извештај на Финансии за долгот на централната Влада може само да се види зголемувањето на долгот, кој, според сумата, најверојатно, го означува повлекувањето на парите од Фондот“, објаснува поранешниот министер за финансии, Никола Поповски. Министерството за финансии уверува дека повлечените 220 милиони евра од ММФ само се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Милионите од ММФ натрупаа надворешен долг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: