Пари за вработување колку за бизнис за продавање семки

Новите мерки на владата ќе имаат многу мал ефект врз невработеноста, дури и кога би биле успешни, сметаат експертите, кои додаваат и дека сумите за новите вработувања се многу мали. Годинава невработеноста ќе се намалува со новиот оперативен план на владата, а една од десетте компоненти од овој план - мерката за самовработување, веќе четврта година се спроведува во земјава. Познавачите велат дека резултат од оваа мерка е само статистичката бројка, која покажува мал пад на невработеноста. - Тоа се пари од европски фондови кои треба ефикасно да се искористат, а не само да се покаже дека се постигнале нови вработувања. За изминатиот период, цифрата од околу 4 до 5.000 нововработени млади кадри со поддршка на владините програми за самовработување не го покажаа потребниот ефект. Дополнителна обука и дообука им е потребна на нововработените, кои засега само влијаат врз статистичките податоци, но не го даваат вистинскиот ефект - вели Миле Бошковски, претседател на Конфедерација на работодавци. Сојузот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 90 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Адвокатот Александар Тортевски во емисијата Топ Тема на телевизија Телма, истакна дека обвинението против поранешниот премиер Никола Груевски во случајот ...
сите 42 | | | веќе видена

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 69 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари за вработување колку за бизнис за продавање семки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: