Пари за вработување колку за бизнис за продавање семки

Новите мерки на владата ќе имаат многу мал ефект врз невработеноста, дури и кога би биле успешни, сметаат експертите, кои додаваат и дека сумите за новите вработувања се многу мали. Годинава невработеноста ќе се намалува со новиот оперативен план на владата, а една од десетте компоненти од овој план - мерката за самовработување, веќе четврта година се спроведува во земјава. Познавачите велат дека резултат од оваа мерка е само статистичката бројка, која покажува мал пад на невработеноста. - Тоа се пари од европски фондови кои треба ефикасно да се искористат, а не само да се покаже дека се постигнале нови вработувања. За изминатиот период, цифрата од околу 4 до 5.000 нововработени млади кадри со поддршка на владините програми за самовработување не го покажаа потребниот ефект. Дополнителна обука и дообука им е потребна на нововработените, кои засега само влијаат врз статистичките податоци, но не го даваат вистинскиот ефект - вели Миле Бошковски, претседател на Конфедерација на работодавци. Сојузот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Отворањето нови преговори за брегзитот би зависело од тоа дали владата на Британија ќе поднесе убедлив нов предлог, соопшти владата на Германија. „Ние сме ...
сите 363 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 197 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари за вработување колку за бизнис за продавање семки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: