Пари - Укинувањето на цесијата ќе банкротира 60.000 фирми

Фирмите со блокирани сметки само уште шест месеци ќе можат да ги користат компензацијата и цесијата како средства за намирување на долговите. Со укинувањето на таквиот начин на порамнување долгови меѓу две или три фирми ќе се стави крај на десетици илјади фирми. Процените зборуваат за дури 60.000 блокирани сметки на правни субјекти. До крајот на годинава истекува рокот што Владата го даде за да бидат расчистени долговите на фирмите. Веќе в година треба да почне примената на одредбите од Законот за платен промет, кои ја забрануваат цесијата и компензацијата. Но, стручњаците сугерираат Владата да биде внимателна при примената на Законот затоа што стопанството и натаму е во криза. - Битно е да се види кои се причините поради кои овие фирми дошле во состојба на лошо работење. Дали тоа биле надворешни услови, нередовното сервисирање на долговите од фирмите и од државата, запирање на извозот поради кризата или е резултат на лошо раководење. Од анализата треба да произлезат и натамошните чекори на Владата - вели ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 214 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Укинувањето на цесијата ќе банкротира 60.000 фирми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: