Пари - Укинувањето на цесијата ќе банкротира 60.000 фирми

Фирмите со блокирани сметки само уште шест месеци ќе можат да ги користат компензацијата и цесијата како средства за намирување на долговите. Со укинувањето на таквиот начин на порамнување долгови меѓу две или три фирми ќе се стави крај на десетици илјади фирми. Процените зборуваат за дури 60.000 блокирани сметки на правни субјекти. До крајот на годинава истекува рокот што Владата го даде за да бидат расчистени долговите на фирмите. Веќе в година треба да почне примената на одредбите од Законот за платен промет, кои ја забрануваат цесијата и компензацијата. Но, стручњаците сугерираат Владата да биде внимателна при примената на Законот затоа што стопанството и натаму е во криза. - Битно е да се види кои се причините поради кои овие фирми дошле во состојба на лошо работење. Дали тоа биле надворешни услови, нередовното сервисирање на долговите од фирмите и од државата, запирање на извозот поради кризата или е резултат на лошо раководење. Од анализата треба да произлезат и натамошните чекори на Владата - вели ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 643 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Укинувањето на цесијата ќе банкротира 60.000 фирми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: