Пари - Солунскиот штрајк удри врз нашите фирми

Пренасочувањето на транспортерите од граничниот премин „Богородица“ на другите два, на „Нов Дојран“ и на „Меџитлија“, поради штрајкот на пристанишните работници во Солун, ги зголемува трошоците на македонските компании што чекаат репроматеријали и суровини од Грција. - Застојот во транспортот на суровини и на репроматеријали што се неопходни за да се произведе определен производ, не само што ќе ги поскапи производите, туку ќе го одолжи производствениот процес и ќе ги одолжи нарачките. Домашните компании мака мачат да најдат пазари за извоз, а сега нивните купувачи треба да ги остават да чекаат. Ние веќе со години бараме државата да ги изгради потребните патишта и железница до другите пристаништа во регионот за да не зависиме само од солунското пристаниште, ама државата никако да го направи тоа. Кога би имале добра инфраструктура до Драч, Бар или Бургас, нема веќе македонското стопанство да зависи од добрата волја на пристанишните работници во Солун - смета Јадранка Аризанковска од Стопанската комора на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Солунскиот штрајк удри врз нашите фирми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: