Пари - Сибир ќе ја храни со струја Кина

Олег Дерипасха, еден од најбогатите Руси, инвестира милијарди долари во брани во најоддалечените делови од Русија за да извезува електрична енергија во Кина и да заработува од нејзината растечка економија. Новинарот на „Би-Би-Си“, Даниел Сендфорд, го посети неговиот најнов проект. За да се стигне до браната „Богучанскаја“ во источен Сибир, објаснува Сендфорд, мора од најблискиот град да патувате 90 минути во мал двопропелерски авион. Четвртата брана од хидросистемот „Богучанскаја“ во близина на Кодиснк е речиси готова и се очекува да почне со производство на електрична енергија во април 2012 година. Источен Сибир веќе произведува повеќе електрична енергија отколку што му е потребно. Тогаш, зошто се овие планови за повеќе хидроцентрали? Одговорот лежи во огромниот пазар за електрична енергија во Кина, која е оддалечена неколку стотици километри. Кина побара од Русија да ја снабдува со 60 милијарди киловат-часови годишно до 2020 година - енергија што е доволна за снабдување на цела Грција и на Хонгконг. - Ова ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 179 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 173 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Сибир ќе ја храни со струја Кина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: