Пари - Се бара купувач за „Кежовица“

Општина Штип го објави меѓународниот тендер за јавно-приватно партнерство за градската бања „Кежовица“. Тендерот за заинтересираните инвеститори ќе биде отворен до крајот на август. Според информациите на портпаролот на општината Милена Ристова - Михајловска договорот што ќе се склучи меѓу јавното претпријатие „Исар“ и приватниот инвеститор ќе важи 30 години. - Со реализација на проектот треба да се обезбеди унапредување на туристичката инфраструктура, потоа ослободување на „Исар“ од несуштинските дејности, анимација на бањскиот туризам и воведување нови сместувачки, терапевтски и бањски комплекси - информира Ристова - Михајлова. Во договорот за јавно-приватно партнерство е наведено дека приватниот партнер е должен во рок од една година да изврши реконструкција на градската бања, а ќе има можност и за доградба на постојниот сместувачки капацитет. Приватниот партнер на „Исар“ треба секоја година да му го исплаќа понудениот процент од нето-добивката, а по реконструкцијата и модернизацијата на постојните ...
| | веќе видена | слични

Општина Штип го објави меѓународниот тендер за јавно-приватно партнерство за градската бања Кежовица. Тендерот ќе биде отворен до 28 август. “Општина Штип и јавното претпријатие Исар договорот со инвеститорот во Кежовица ќе го склучат за период од 30 години. Со реализација на проектот треба да се обезбеди унапредување на туристичката инфраструктура, ослободување на Исар од несуштинските дејности, анимација на бањскиот туризам и воведување нови сместувачки, терапевтски и спа-комлекси“, информира портпаролот на општината, Милена Ристова-Михајловска. Во договорот е наведено дека приватниот партнер во рок од една година ќе изврши реконструкција на градската бања, а има можност и за доградба на постоечкиот сместувачки капацитет. “Приватниот партнер на Исар треба секоја година да му го исплаќа понудениот процент од нето-добивката, а по реконструкцијата и модернизацијата на постоечките објекти цената на досегашните бањски услуги може да се зголеми најмногу за 40%“, вели Ристова-Михајловска. Таа додаде дека одлуката ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 314 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 361 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 49 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на Фејсбук, обвини дека власта, и покрај ветувањата, сеуште нема најдено решение за рестартирање на ...
сите 57 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Се бара купувач за „Кежовица“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: