Пари - Се бара купувач за „Кежовица“

Општина Штип го објави меѓународниот тендер за јавно-приватно партнерство за градската бања „Кежовица“. Тендерот за заинтересираните инвеститори ќе биде отворен до крајот на август. Според информациите на портпаролот на општината Милена Ристова - Михајловска договорот што ќе се склучи меѓу јавното претпријатие „Исар“ и приватниот инвеститор ќе важи 30 години. - Со реализација на проектот треба да се обезбеди унапредување на туристичката инфраструктура, потоа ослободување на „Исар“ од несуштинските дејности, анимација на бањскиот туризам и воведување нови сместувачки, терапевтски и бањски комплекси - информира Ристова - Михајлова. Во договорот за јавно-приватно партнерство е наведено дека приватниот партнер е должен во рок од една година да изврши реконструкција на градската бања, а ќе има можност и за доградба на постојниот сместувачки капацитет. Приватниот партнер на „Исар“ треба секоја година да му го исплаќа понудениот процент од нето-добивката, а по реконструкцијата и модернизацијата на постојните ...
| | веќе видена | слични

Општина Штип го објави меѓународниот тендер за јавно-приватно партнерство за градската бања Кежовица. Тендерот ќе биде отворен до 28 август. “Општина Штип и јавното претпријатие Исар договорот со инвеститорот во Кежовица ќе го склучат за период од 30 години. Со реализација на проектот треба да се обезбеди унапредување на туристичката инфраструктура, ослободување на Исар од несуштинските дејности, анимација на бањскиот туризам и воведување нови сместувачки, терапевтски и спа-комлекси“, информира портпаролот на општината, Милена Ристова-Михајловска. Во договорот е наведено дека приватниот партнер во рок од една година ќе изврши реконструкција на градската бања, а има можност и за доградба на постоечкиот сместувачки капацитет. “Приватниот партнер на Исар треба секоја година да му го исплаќа понудениот процент од нето-добивката, а по реконструкцијата и модернизацијата на постоечките објекти цената на досегашните бањски услуги може да се зголеми најмногу за 40%“, вели Ристова-Михајловска. Таа додаде дека одлуката ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ѝ дадов шанса на колешката да каже свое видување , одговори јавната обвинителка за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска на новинарското прашање што ...
сите 556 | | | веќе видена

Секој кој се огрешил пред законот мора да одговара. Никој не е недопирлив – изјави утрово специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи пред судот.Таа додаде ...
сите 245 | | | веќе видена

Јавноста со денови е згрозена од навредливите напади кон еден „суетен“ новинар и „педер“ (како што самиот ги нарекува) од страна на премиерот Зоран Заев. ...
сите 130 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

Дојде само со една ќеса, не планира долго да лежи, коментира новинарот Фуркан Салиу, кој заедно со голем број на колеги денеска го следеа патот на Катица ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Се бара купувач за „Кежовица“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: