Пари - Продажбата на автомобили во лер

Автомобилскиот пазар во земјава се наоѓа речиси во целосна стагнација, а на тоа укажуваат бројките за слабиот увоз и продажба на нови и стари автомобили во земјава. Исчезна ланската еуфорија во овој период од годината за купување половни автомобили, но не закрепнува ниту продажбата на нови возила која паѓа веќе три години. Увозниците се жалат дека стотици непродадени возила стојат по плацевите и салоните, а купувачите стануваат се поретки. Причината за таквата состојба увозниците на нови автомобили ја лоцираат во либерализацијата и презаситеноста на пазарот со возила. Според податоците на Царинската управа, во мај трговците со нови возила увезле 597 возила, што е стотина повеќе во однос на април, тие, пак, што работат со половни автомобили, увезле вкупно 2.771 возило, што е помалку за 260 возила во однос на претходниот месец. Продажбата на нови автомобили за првите пет месеци од годината споредено со лани е намалена за осум проценти, додека во однос на најдобрата година за автомобилскиот бизнис со нови ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Продажбата на автомобили во лер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: