Пари - Попустите за мебел не носат купувачи

Летото е време кога граѓаните, обично, се решаваат да сменат дел од мебелот, но поради беспарицата, купувачи има малку, велат во салоните. Ваквата состојба придонесе за значајно намалување на цените на мебелот, кој се нуди во продавниците оваа сезона. Одделни парчиња мебел имаат попуст и до 50 проценти, но најголемиот дел од салоните и производителите нудат попуст од пет до 20 проценти. Граѓаните, пак, велат дека и овие цени се високи за нашиот стандард. - За оваа сезона одобривме намалување на цените и до 20 проценти, што треба дополнително да даде позитивни резултати. Во споредба со ланските шест месеци, годинава, забележивме минимален пораст на прометот од четири до пет проценти – вели Кристијан Крстовски, комерцијалист во „Вардар мебел“. Помалите продавници за мебел, пак, се жалат дека граѓаните само разгледуваат и се распрашуваат за цените, но речиси не купуваат. - Прометот ни е преполовен. Имаме повисоки трошоци отколку што заработуваме, па ако не се подобри состојбата летово ќе мораме да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 158 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 174 | | | веќе видена

Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 90 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Попустите за мебел не носат купувачи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: