Тутунарите повторно на протести

Лошите процени за вредноста на тутунот не се сменија и покрај дадениот грејс-период да се подобри состојбата со откупните цени. Поради ова, тутунарите одлучија повторно, преку мирни протести, да продолжат да го искажуваат своето незадоволство. Незадоволни од игнорантскиот однос на владата за ниската откупна цена на тутунот, производителите повторно бараат излез преку улични протести. По неколкудневното мирување на штрајкот, тутунарите им дадоа шанса на сите надлежни да ја видат реалната слика со откупот на тутунот. Наместо најавеното зголемување на откупните цени од страна на владата, состојбата на теренот не се менува. По откупните пунктови, на речиси сите откупувачи освен на Тутунскиот комбинат, според тутунарите не се вршела реална процена и тутунот се враќа назад. Оние кои стравуваат дека тутунот ќе им скапе го предаваат по ниска цена, но голем дел производители го враќаат оти бил вишок и откупувачите не им го земаат. - Тутунот полошо се цени во однос на претходните денови. Дури две класи ...
| | веќе видена | слични

Тутунарите и даваат уште два дена на Владата да го регулира откупот на тутунот и да го реализира ветеното, според кое тутунот треба да се продава по просечна цена од 165 денари и да се обезбеди реална процена на категориите. Дури потоа тутунарите ќе решат за своите постапки. Вака вчера реши Штрајкувачкиот одбор на тутунари на седницата на која ги анализираше резултатите од обиколката на тутунските региони. - На власта и даваме најмногу два дена за да преземе нешто зашто и покрај ветувањата за просечна цена од 165 денари за еден килограм и реална процена, ништо не се реализира во практика. Сега, откупувачите дури бараат и подолг период за плаќање - изјави Кире Неделкоски, претседател на Штрајкувачкиот одбор. „Центро табак“ од Велес вчера побарал да се продолжи рокот на исплата од седум на 45 дена. - Уште ова ни треба. Не ни е доста што ни го потценуваат тутунот и ни даваат ниски цени, сега уште бараат од нас да се согласиме дека тутунот ќе ни го платат одложено. Значи, откупувачите немале пари да ни го платат ...
| | веќе видена | слични

Тутунарите велат дека се чувствуваат излажани од власта, која ги поттикна да го зголемат производството. Затоа, најавуваат продолжување на протестите неделава, а велат дека годинава нема да садат тутун ако државата не ги реши проблемите со откупот. - Неповолната цена, лошата процена, игнорантскиот однос на власта кон сето тоа, придонесуваат тутунарите се повеќе да размислуваат за намалување на површините што би ги засадиле со тутун годинава. Нашите процени се дека 40 проценти од тутунарите ќе се откажат од овој производ - вели Сашо Јорданоски, член на Штрајкувачкиот одбор. Во текот на неделата, вели Јорданоски, ќе направиме уште еден обид да ја потсетиме Владата на нејзините ветувања зашто ништо не се промени по препораките на Собранието. - Откупот тече со намален интензитет. Се откупуваат по 250 до 300 тони тутун дневно, што не ветува дека навреме ќе биде откупена целата количина. Проблемите со цената и со нереалната процена стануваат алармантни и покрај присуството на инспекцијата и одлуките на ...
| | веќе видена | слични

Продолжување на протестите побараа тутунарите од Штрајкувачкиот одбор, кој вчера ги обиколи тутунските региони во Пелагониско. Тутунарите се жалат дека не почувствувале никаква промена во откупот откако запреле протестите. Состојбата е полоша од порано. Се достигнуваат далеку пониски цени, процената на квалитетот е уште поригорозна. - Одлука за протест веќе имаме, но се уште немаме решено кога ќе почнеме и на каков начин ќе го изразиме незадоволството. Но, се знае дека тие ќе бидат мирни и ќе се случат во текот на неделава. Тутунарите го бараат тоа од нас. Сакаат да им се каже на Владата и на Министерството за земјоделство дека не го решаваат проблемот со откупот на тутунот, туку само не залажуваат со зголемен инспекторски надзор - изјави Сашо Јорданоски, член на Штрајкувачкиот одбор. Според него, тутунарите во Пелагониско се жалат дека последните неколку денови процената на тутунот била полоша и од таа за време на протестите. - Со денови повторуваме дека се даваат две класи пониско, цените се ниски, а сега ...
| | веќе видена | слични

ПРИЛЕП - Нови протести најавуваат пелагониските тутунари. Тие се незадоволни и од откупните цени, и од тоа што не им се откупуваат сите произведени количества тутун. Производителите се закануваат дека повторно ќе го изразат револтот поради игнорантскиот однос на откупните фирми, Владата и Министерството за земјоделство. „Со исклучок на ’Тутунски комбинат’, сите други фирми го откупуваат тутунот по просечна цена од 100 денари за килограм, или двојно помалку од цената на која инсистираме - 192 денари. Оваа цена се постигна за минатогодишната реколта, а беше со 40 проценти помал квалитет во однос на годинешната. Не можеме повеќе да ги смируваме тутунарите. Тие инсистираат да ги продолжиме протестите, бидејќи на терен не е исполнето ниту едно од барањата доставени до Владата и до Министерството за земјоделство“, изјави Сашо Јорданоски, член на Штрајкувачкиот одбор на пелагониските тутунари. Според Јорданоски, единствено прилепскиот „Тутунски комбинат“ врши откуп по реални цени и води сметка за маката на ...
| | веќе видена | слични

Со протести во повеќе градови низ Македонија, тутунарите повторно ќе го изразат својот револт против, како што велат, игнорантскиот однос на откупувачите и на Министерството за земјоделство Тие најавуваат дека се подготвуваат до крајот на неделава да одржат протести во Прилеп, Битола и во Велес. - Ова ќе бидат мирни протести на кои ќе упатиме порака до целата јавност за тешката состојба во која се наоѓаме. Никој не ги почитува нашите права и нé игнорираат во секој поглед. Откупот на тутунот, кој тече деновиве, се одвива по ниски цени. Полошо е во однос на претходниот период. Тутунот се откупува две класи пониско. Тутунарите повторно бараат да одржиме мирен протест со цел да им кажеме и на Министерството за земјоделство и на Владата оти не го решаваат нашиот проблем - вели Сашо Јорданоски, член на штрајкувачкиот одбор. Тутунарите повторно се жалат и бараат повисоки откупни цени за жолтото злато. Велат дека инспекциските служби што ги пратило Министерството на терен не вршат никаква работа и не им помагаат на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 388 | | | веќе видена

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја", рече шефицата на ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тутунарите повторно на протести

Од:
До кого (е-маил):
Порака: