Обвинителството одлучи, нема постапка за списоците доставени од А1

Основното јавно обвинителство донесе одлука да не поведе постапка за утврдување на кривична одговорност за случајот со доставените списоци од А1 телевизија. На списоците имаше имиња на луѓе од државната администрација кои, според телевизијата, биле уценувани и застрашувани да гласаат за владеачката партија. Поголемиот дел од наведените во списоците беа повикани и дадоа искази пред обвинител, но ниту еден од нив не кажал дека имал притисок или уцена за кого да гласа. Затоа обвинителството нема основи по кои би повело постапка.
| | веќе видена | слични

Сите повикани лица пред јавниот обвинител експлицитно негираа дека над нив бил вршен каков било облик на притисок за да обезбедат гласови за претстојните парламентарни избори, стои во известувањето на Љупчо Шврговски, јавен обвинител на Република Македонија. Во согласност со членот осум, став еден од Законот за јавно обвинителство, а во врска со списоците доставени од телевизија „А1“ за наводно вршење притисоци на вработени во државната администрација, за тие да обезбедат определен број гласачи што ќе гласаат за политичката партија ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори, Јавното обвинителство повикало поголем број од лицата што биле наведени - и тоа лица врз кои, наводно, бил вршен притисок и лица што би гласале за политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. Од изјавите не произлезе основано сомнение дека е сторено какво било кривично дело од главата на кривични дела против изборите и гласањето, за кои гонењето се презема по службена должност. Јавното обвинителство смета дека нема место за поведување ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство на Република Македонија нема да поведе кривична постапка за случајот со списоците на лица што му ги достави А1 телевизија. - Во врска со списоците доставени од А1 телевизија до Јавното обвинителство, Обвинителството повика поголем број од лицата кои беа наведени на доставените списоци, соопшти вчера Кабинетот на јавниот обвинител Љупчо Шврговски. Сите повикани лица, јавуваат од обвинителството, во своите изјави дадени пред јавниот обвинител експлицитно негирале дека над нив бил вршен каков било облик на притисок за избори. - Од прибавените изјави не произлезе основано сомнение дека е сторено кое било кривично дело од главата на кривични дела против изборите и гласањето за кои гонењето се презема по службена должност, велат од Кабинетот на Шврговски.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 205 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 200 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 67 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Од таборот на Роналдо не го премолчеа вчерашниот избор на ФИФА за најдобар фудбалер во годината, овој пат зајадлив коментар беше постиран од инстаграм профилот ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обвинителството одлучи, нема постапка за списоците доставени од А1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: