Пари - Машините за шиење шијат пари за УЈП

Шише вино 144 денари, теписи по 4.800 денари, машини за шиење по 65.000 денари, мал сеф за пет илјади денари, автомобил „киа“ за 180.000 денари и уште еден куп други запленети дребулии вчера понуди на продажба Управата за јавни приходи (УЈП) за да го наплати данокот од фирмите-должници. Вредност на понудените предмети е околу 1,3 милион евра, а некои од нив повеќе пати се јавуваат на аукциите што даночната управа почна да ги применува кон крајот на минатата година. Тоа што може да се забележи од досега објавените огласи меѓу широкиот асортиман е дека вообичаено во голем дел е застапена опремата од текстилните фабрики, се продаваат разни видови машини за шиење и облека од пижами, маици до фустани. Од Здружението на текстилци образложуваат дека немоќта на текстилните фирми да и платат данок на државата најчесто се должи на лошата процена на менаџерите, кои преку ноќ сакаат да се збогатат и се задолжуваат повеќе отколку што можат да вратат. - Заплената на имот од текстилните фирми најмногу се должи на лошата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 185 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 136 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе потпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 203 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша кришум се врати од Кина и отиде на снимањето на Ѕвездите на Гранд, каде не се одвојувала од својот телефон и лекарствата.Таа цело време е под ...
сите 228 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 327 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 14 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Машините за шиење шијат пари за УЈП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: