Пари - Македонија на слеп колосек

Состојбата со транспортот на производи и на суровини од и кон Македонија тешко дека ќе се подобри дури и да се продаде солунското пристаниште или да се даде под концесија. Стопанствениците стравуваат од понатамошни блокади на грчките железници и на грчките патишта од незадоволните граѓани, состојба што веќе со години е проблем кај јужниот сосед. Тие бараат Владата, конечно, да го изгради Коридор 8 и да излеземе од слепиот колосек што сами си го направивме бидејќи без соодветно транспортно поврзување сите пристаништа, освен солунското, се прескапи за фирмите. Ова е одговорот и на компаниите што се засегнати од солунското пристаниште по повикот на директорката на Дирекцијата за меѓународна соработка при Стопанската комора на Македонија, Љубица Нури, домашните стопанственици да земат под концесија или да купат дел од солунското пристаниште. Со тоа, според неа, би се вратиле старите позиции во Солун, кои постоеле во поранешна Југославија кога преку Стопанската комора Македонија имала повластен дел од солунското ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Македонија на слеп колосек

Од:
До кого (е-маил):
Порака: