Најбогатата земја во ЕУ е Луксенбург, најбедни Бугарите

Најбогатата земја во ЕУ е Луксембург. Ова се податоците од истражуване објавена вчера на агенцијата Евростат. Индикатор на животниот стандард (БДП по глава на жител) на граѓаните на Луксембург во 2010 година бил 283 поени во просек. Животниот стандард во Холандија е за една третина поголем од просекот на ЕУ (134 поени). Третото место е на Данска, со резултат од 125 поени. Следуваат Ирска и Австрија, кои исто така се со 125 поени. Со најлош резултат се Романија (45 поени) и Бугарија (43 поени).
| | веќе видена | слични
7 копии

Просечната куповна моќ на сите држави од западен Балкан е далеку под европскиот просек, објави „Евростат“, а во Македонија е за 65 проценти пониска од просекот на Европската унија. Статистичката агенција на ЕУ „Евростат“ направи пресметка на националниот бруто-производ по жител изразен во куповна моќ, според која најбогата држава е Луксембург, а најсиромашна Бугарија. Луксембург убедливо води со речиси тројно повисока куповна моќ од таа во Европската унија, во Норвешка таа е речиси двојно поголема, а за 46 проценти е повисока во Швајцарија. Европскиот просек во куповна моќ го имаат Шпанија, Италија и Кипар. Една четвртина над просекот од ЕУ имаат Данска, Ирска, Австрија, Шведска, по што следуваат Германија, Белгија, Финска и Велика Британија. Најдоброрангирана држава во регионот е Хрватска. Нејзината потрошувачка моќ е за 40 проценти пониска од европскиот просек. Пред нас е Турција со 52 процента пониска потрошувачка моќ од таа во ЕУ. Во Црна Гора таа е речиси преполовена, а во Србија, како и во Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Слабата економија го кутна животниот стандард на граѓаните. Европската статистика ја потврди реалноста - куповната моќ во Македонија е за дури 65 проценти пониска од просечната измерена во Европската унија. Блокирана во евроинтегративниот процес, земјава остана на дното на табелата меѓу земјите во ЕУ по бруто домашниот производ по глава на жител мерен преку куповната моќ. Според последните податоци на „Евростат“, приближно ист стандард имаат граѓаните во Србија, Босна и Херцеговина и Албанија, земји кои уште немаат ниту кандидатски статус - но подобро котираат Црна Гора, чија куповна моќ на граѓаните е пониска за 60 проценти од таа на ЕУ, и Хрватска каде разликата е 40 отсто. Со низок стандард, со години граѓаните не успеваат да купат храна, да ги платат сметките - лошата економија создаде висока невработеност, длабока сиромаштија, опаѓаше квалитетот на живот. „Интелектуалниот хабитус не може да се развива и да ужива во нешто, да ужива во културата, претставите, во развојот на уметноста, ако мене ...
| | веќе видена | слични

Македонија се уште е речиси на дното во Европа според куповната моќ на граѓаните, стои во најновиот извештај на „Еуростат“ која го пресмета бруто домашниот производ по глава на жител. Куповната моќ на Македонците е за дури 65 проценти пониска од просекот во земјите од Унијата. Во однос на земјите од регионот полош стандард имаат само Босна и Херцеговина и Албанија. Со повисок животен стандард живеат Хрватите, Турците и Црногорците. На исто ниво со нас се само Србите. Според експертите овие податоци се доволен аларм Владата итно да изготви стратегија која што ќе донесе нови домашни и странски инвестиции. Тоа ќе резултира и со подобрување на стандардот на македонските граѓани. - Се уште се чувствуваат потешкотии во функционирањето на економскиот систем. Ние не можеме да кажеме дека имаме флексибилен систем. Тој е оптоварен со елементи на коруптивност, неефикасност на одредени институции, а тоа го одложува разрешувањето на проблемот со животниот стандард, вели универзитетскиот професор, Ѓорѓи Тоновски. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Домашниот бруто-производ на Македонија изнесува само 35 отсто од просечниот во Европската унија, и тоа не според номиналните бројки, туку според куповната моќ, односно според количеството добра што можат да се купат, објави европската статистичка агенција, „Еуростат“. Кога станува збор за нашите соседи, понизок БДП во однос на европскиот имаат и Босна и Херцеговина, со 30 отсто и Албанија, со 29 отсто од просечниот БДП на Унијата. Србија има исто ниво на домашниот бруто-производ како и Македонија, а подобри од нас се Црна Гора со 40 отсто од просекот во ЕУ и Хрватска со 61 отсто од просекот во ЕУ. Во однос на земјите од регионот што се членки на Унијата, Бугарија и Романија имаат најмал БДП во износ од 45 и 43 отсто од просечниот. (Инфо)
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 107 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 174 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 61 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најбогатата земја во ЕУ е Луксенбург, најбедни Бугарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: