Пари - Ќе замре ноќниот живот во Охрид

Сопствениците на ноќни клубови, кабареа и на дискотеки во Охрид се закануваат дека летово ќе запре ноќниот живот во градот, ако Советот на Општината не ги намали цените на дозволите за работа, не ја спречи нелојалната конкуренција од кафулињата и од летните тераси и ако не го промени нивното работно време. Според нивните пресметки, цените на годишните дозволи за работа од 10.000 евра за дискотека, 7.500 евра за ноќен клуб и 2.500 евра за кабаре се превисоки за да можат да ги покријат од приходите што ги остваруваат во текот на сезоната. - Револтирани сме што ниту државата пред две години ниту, пак, сега Општината не ги зеде предвид нашите објаснувања дека цените за лиценците се превисоки. Сега сме принудени да бараме излез во пререгистрација во кафулиња или во летни тераси, оти тие не само што не плаќаат лиценци туку и работат нонстоп, без да бидат казнувани од инспекторите - вели Илче Џапер, претседател на Здружението на ноќни клубови и кабареа од Охрид. Дополнителен проблем за работењето со загуба на овие ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 22 | | | веќе видена

„Ако барате некој германски министер, дојдете во Македонија“, истакна Хајко Мас, министер за надворешни работи на Германија. На овој начин министерот за ...
сите 240 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 121 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 70 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Ќе замре ноќниот живот во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: