Пари - „Имлек“ со поскапо млеко

Најголемата млекарница во Србија, компанијата „Имлек“, која е присутна и на македонскиот пазар, најавува дека од денеска ќе ги зголеми цените на млечните производи од еден до три проценти. Менаџерката за односи со јавност Невена Веселиновиќ вели дека производите на млекарницата ќе поскапат поради зголемените цени на суровините и на енергентите, пишува српскиот весник „Бета“. Таа истакна дека, сепак, цените на пастеризираното млеко на „Имлек“ и по поскапувањето ќе бидат пониски од конкуренцијата. Сепак, таа не можеше да прецизира колкава ќе биде малопродажната цена на млекото и млечните производи бидејќи тоа, како што рече, зависи од реакцијата на трговците и од тоа колкава ќе биде маржата. „Имлек“ е доминантен сопственик и на битолската млекарница „ИМБ“ во Македонија.
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 407 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 250 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 355 | | | веќе видена

Контролата на оружјето ќе биде една од главните теми на агендата на планираната средба на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, што ќе ...
сите 94 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 230 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - „Имлек“ со поскапо млеко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: