Пари - Граѓаните во долгови до гуша, а платите доцнат

Граѓаните се потешко ги отплаќаат кредитите кон банките, како резултат на високите цени наспроти ниската плата, која едвај или, пак, нередовно ја добиваат. Според последниот извештај на Народна банка, до 31 мај граѓаните доцнеле со исплата на кредити во вредност од 72 милиони евра повеќе од 90 дена, што е зголемување од дури два милиона евра во рок од само еден месец. Дополнително, граѓаните само во мај отишле во минус на своите тековни сметки за три милиони евра. Голем дел од Македонците минатиот месец не ни зеле плата, па од 649.000 вработени во државава, дури 17.000 останале без плата за мај. - Населението се соочува со ситуација кога трошоците за живот се зголемени и тоа на тие ставки од семејниот буџет, кои се неопходни. Поскапени се храната, бензинот и бидејќи тие трошоци мора да се апсорбираат, им остануваат помалку пари за другите ставки. Во ситуација кога буџетот е растргнат од први до први, природна последица е граѓаните да ги сервисираат обврските кон банките на крај - објаснува Зоран Јовановски, ...
| | веќе видена | слични

Бројки Буџетскиот дефицит во првите пет месеци од годината веќе надмина 110 милиони евра, што е повеќе од половина од планираното ниво од 190 милиони евра за цела година Индустриското производство во мај годинава бележи зголемување од 6,9 отсто во однос на истиот месец лани Главниот берзански индекс МБИ 10 на вчерашното тргување заврши во зелено 0,9 отсто, а на Берзата се отсвари промет од 94.190 евра Во Македонија минатата година биле изградени 1.630 дивоградби, од кои најмногу згради - 673, доградби - 394, гаражи - 269 и огради - 214 Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во април 2011 година изнесува 20.519 денари и е за 0,3 отсто повисока од истиот месец лани, соопшти Државниот завод за статистика Директорот на јапонскиот производител на автомобили "Нисан", Карлос Госн, прима годишна плата од 982 милиона јени, односно 12 милиони долари, така што многу лесно доби мандат уште две години да ја води оваа компанија Инвестицискиот фонд "ГСВ капитал" презеде помал дел од ...
| | веќе видена | слични

Просечната нето-плата во април изнесува 20.519 денари, што е за 0,3 отсто повисока во споредба со истиот месец лани. Ова се најновите податоци кои ги објави Државниот завод за статистика со примена на новата методологија за пресметка наречена Национална класификација на дејностите за прибирање и обработка на податоците за просечната месечна исплатена нето-плата. Според статистиката, зголемувањето од 0,3 отсто на општо ниво е резултат на повисоките просечни нето-плати во секторите: Други услужни дејности, каде што платата е повисока за 26,4 отсто, во секторот информации и комуникации за 16,2 отсто и во секторот стручни, научни и технички дејности за 11,7 отсто. Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата на вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: финансиски дејности и дејности на осигурување за 2,9 отсто, во трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли за 2,4 отсто и во преработувачката индустрија платите се намалиле за 2,1 отсто. Во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 120 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 159 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 202 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 19. септември 2018 (ИНПРЕС) – Градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Граѓаните во долгови до гуша, а платите доцнат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: