Пари - Економијата божем расте, невработеноста бетонирана

Порастот на економијата од 3,5 проценти, кој го очекува Владата, не е доволен за намалување на невработеноста и за раздвижување на стопанството, тврдат економисти и бизнисмени. Со таков пораст, велат тие, државата може да очекува зголемување на вработеноста за еден до најмногу 1,5 проценти. За поголемо намалување на невработеноста, која е проблем на државава веќе две десетлетија, е потребен стабилен двојно повисок пораст на економијата во траење од неколку години. - Очекуваме позитивниот тренд на пораст на домашниот бруто-производ да продолжи и во наредниот квартал и до крајот на 2011 година, со ниво можеби повисоко од предвиденото од 3,5 проценти. Тоа ќе овозможи минимално намалување на невработеноста од 1 до 1,5 процент - вели Митко Алексов, извршен директор на Сојузот на комори. Ваквите очекувања, вели Алексов, се темелат на постепеното одминување на кризата на глобално ниво, на зголемување на побарувачката на македонските производи во странство, но и на домашни и странски инвестиции, зголемена кредитна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премногу лажни вести и манифестација на крајна неодговорност кон интересите на државата, граѓаните и иднината од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Невистините што ...
сите 157 | | | веќе видена

„Јас го извадив пиштолот и кажав – полиција, за да не пристапуваат кон личноста која ја заштитувам“, рече директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Сашо ...
сите 209 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 97 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Економијата божем расте, невработеноста бетонирана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: