Пари - Економијата божем расте, невработеноста бетонирана

Порастот на економијата од 3,5 проценти, кој го очекува Владата, не е доволен за намалување на невработеноста и за раздвижување на стопанството, тврдат економисти и бизнисмени. Со таков пораст, велат тие, државата може да очекува зголемување на вработеноста за еден до најмногу 1,5 проценти. За поголемо намалување на невработеноста, која е проблем на државава веќе две десетлетија, е потребен стабилен двојно повисок пораст на економијата во траење од неколку години. - Очекуваме позитивниот тренд на пораст на домашниот бруто-производ да продолжи и во наредниот квартал и до крајот на 2011 година, со ниво можеби повисоко од предвиденото од 3,5 проценти. Тоа ќе овозможи минимално намалување на невработеноста од 1 до 1,5 процент - вели Митко Алексов, извршен директор на Сојузот на комори. Ваквите очекувања, вели Алексов, се темелат на постепеното одминување на кризата на глобално ниво, на зголемување на побарувачката на македонските производи во странство, но и на домашни и странски инвестиции, зголемена кредитна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 39 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Преку соопштение Министерството наведува дека до нив наместо конкретни амандмани и предлози за законот за Јавно обвинителство, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ е ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Економијата божем расте, невработеноста бетонирана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: