Пари - ДУИ го сака рудникот со злато

Министерството за транспорт и врски, најверојатно, ќе и припадне на Демократската унија за интеграции (ДУИ) ако се формира новата владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Се погласни се информациите дека ДУИ овој пат ќе инсистира на едно од министерствата што носат финансиска моќ, како што се министерствата за финансии и за транспорт и врски. ДУИ поодамна е заинтересирана за Министерството за транспорт и врски затоа што преку ова министерство одат сите тендери, концесии, продажби на земјиште, што е интересен залак за секоја партија што е на власт. Тие отворено го бараа ова министерство пред две години кога се правеше мини-реконструкцијата на Владата зашто неколку министри поднесоа оставка. Според стручната јавност, ова е едно од најатрактивните министерства кога се прават пазарењата меѓу политичките партии што победиле на изборите затоа што во неговиот ресор спаѓа целата патна, железничка и аеродромска инфраструктура, како и телекомуникациите, кои се едни од најпрофитните области во земјава. Според политичкиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 241 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 728 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 138 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Aктерката Софија Куновска на Фејсбук деновиве го искоментира бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски и изјавата на премиерот, Зоран Заев. „Остро и ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - ДУИ го сака рудникот со злато

Од:
До кого (е-маил):
Порака: