Стопанствениците порачаа приоритет на Vладата да биде влезот во ЕУ и НАТО

2 копии

Да се реши проблемот со членството во ЕУ и НАТО со цел да се создаде добра клима за сигурен бизнис и привлекување на нови инвестиции и порачаа на новата влада, бизнисмените од Севрозападната стопанска комора Од таму истакнаа дека треба земјата да биде стабилна и да не се распишуваат избори на секои две години бидејќи целата ситуација се одразува на стопанството. „Најпрвин за нас како стопанственици приоритет ќе биде решавањето на проблемот со членството во ЕУ и НАТО, од причина што самото тоа влева една сигурност кај странските партнери, а и кај домашните стопанственици, со што ќе се креира добра основа за водење на еден здрав и сигурен бизнис во земјата при што ќе се отворат можности за нови инвестиции и вработувања“, посочи Мендерес Кучи , претседател на Стопанската комора на северозападна Македонија. Кучи истакна дека треба да се направи рационализација на министерствата за да нема двојни функции за да не дојде до блокирање на самото министерство што би се одразило на стопанството. „Не е лесно ...
| | веќе видена | слични

Стопанската комора од северозападна Македонија апелира при формирањето на владата да нема двојни функции зашто тоа ќе значи дополнителен товар за стопанството. Ресорните министри да се избираат во согласност со нивните способности и капацитети за работа, а не според тоа кој колку бил партиски активен или заслужен. - Формирањето на новата влада веднаш ќе покаже што може да очекуваме. Сметаме дека не треба да има удвојување на функциите со цел задоволување нечии политички апетити - посочи Мендерез Кучи, претседател на Стопанската комора на северозападна Македонија. Комората очекува новата влада да ги исполни ветувањата особено на економски план и да ја третира како нејзин рамноправен, конструктивен партнер при креирањето на политиките за стопанството. - Членството во ЕУ и во НАТО да биде приоритет на новата влада зашто тоа влева сигурност кај домашните и кај странските стопанственици, претставува гаранција за водење бизнис, а оттука и поголема можност за привлекување инвестиции - рече Кучи.
| | веќе видена | слични

Бизнисмените, членки на Комората од Северозападна Македонија, бараат побрзо формирање на новата влада и доследно спроведување на ветените економски политики. Очекуваат дека владата ќе ги третира како рамноправен и конструктивен партнер во креирањето на политиките за стопанството. Мендерес Кучи, претседател на Комората, изјави дека приоритет на новата влада треба да биде приближување на земјава кон ЕУ и кон НАТО. “Членството во ЕУ и во НАТО треба да биде приоритет на новата влада, затоа што тоа влева сигурност кај домашните и странските инвеститори, а претставува и гаранција за водење бизнис. Сигурен сум дека само така ќе привлечеме повеќе инвестиции“, вели Кучи. Комората апелира до ресорните министри да се бираат согласно нивните способности и капацитети за работа, а не според тоа кој колку бил партиски активен или заслужен. “Новата влада веднаш ќе покаже што можеме да очекуваме во иднина. Сметаме дека не треба да има дуплирање на функциите, само за да се задоволат нечии политички апетити“, додаде Кучи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бизнис-заедницата од северозападна Македонија очекува новата влада да ги исполни ветувањата особено на економски план и да ја третира како нејзин рамноправен, конструктивен партнер при креирањето на политиките за стопанството. „Членството во ЕУ и во НАТО да биде приоритет на новата влада зашто тоа влева сигурност кај домашните и странските стопанственици, претставува гаранција за водење бизнис, а оттука и поголема можност за привлекување инвестиции“, рече вчера на прес-конференција претседателот на Стопанската комора на северозападна Македонија, Мендерез Кучи. Кучи апелира при формирањето на владата да нема двојни функции зашто тоа ќе значи дополнителен товар за стопанството. Ресорните министри да се избираат во согласност со нивните способности и капацитети за работа, а не според тоа кој колку бил партиски активен или заслужен. „Формирањето на новата влада веднаш ќе покаже што можеме да очекуваме. Сметаме дека не треба да има дуплирање на функциите со цел задоволување нечии политички апетити“, посочи Кучи. ...
| | веќе видена | слични

Решавање на проблемот со членството на Македонија во ЕУ и во НАТО е првата работа што стопанствениците од северозападниот дел на земјата ја очекуваат од новата влада. Според членовите на Стопанската комора на северозападна Македонија, влезот во ЕУ и во НАТО ќе го олесни натамошното водење на бизнисите. - Тоа членство влева сигурност кај странските партнери. Тоа ќе биде основа за водење стабилен бизнис, односно за влез на нови странски инвестиции - изјави Мендерес Кучи, претседател на Стопанската комора на северозападна Македонија на вчерашната прес-конференција. Стопанствениците остануваат на ставот дека новата влада треба да направи рационализација во министерствата и на другите владини институции. Односно, во новата владина постава да се укинат позициите на вицепремиерите и на замениците на министрите, кои, како што тврдат, само го оптоваруваат стопанството. Овие барања, според стопанствениците, не треба да се сфатат негативно. - Владата во нас треба да гледа рамноправен партнер, а не опозиција. ...
| | веќе видена | слични

Со одржаните избори граѓаните докторираа, а политичарите, ако се употреби студентскиот речник, успешно го положија колоквиумот. Мендерез Кучи, претседател на Стопанската комора на Северозападна Македонија
| | веќе видена | слични

Членството во Европската унија и НАТО ќе привлече повеќе инвестиции. Тоа треба да биде приоритет на новата влада, бара Северозападната комора на Македонија. Така ќе се зголеми сигурноста кај домашните и странски стопанственици, а ќе се намали бројот на невработени. - Тоа претставува гаранција за водење бизнис, а оттука и поголема можност за привлекување инвестиции - рече денеска на прес-конференција претседателот на Стопанската комора на северозападна Македонија Мендерез Кучи. Стопанствениците бараат да се исполнат економските ветувања, коморите да се третираат како партнер при креирање на политики. Кучи апелира ресорните министри да се бираат според нивните способности и капацитет, а не според заслуга, бидејќи испитот за Македонија допрва следува. Марина Доковска
| | веќе видена | слични

Дипломатски извори тврдат дека со реизборот на Груевски нема надеж дека ќе се случи пробив во спорот со името. Евроатланските интеграции ќе останат блокирани а нема да има ниту странските директни инвестиции. Исто, како досега, се вели во коментарот на „Економист“. Зрак надеж за Македонија гледаат во брзата промена на состојбите на Балканот. Како пример го посочуваат апсењето на хашкиот бегалец Ратко Младиќ кој ја стави Србија на брзиот колосек на патот на Унијата. Со оглед дека Грција има економски проблеми а Груевски нов, свеж мандат, не треба да се отфрли можноста да се случи изненадување и Скопје и Атина да постигнат договор. И македонските бизнисмени инсистираат на брзо решение на спорот со Грција. Тоа, според нив широко би ги отворило перспективите за развој на државата. „Проблемот со членството во ЕУ и во НАТО не мачи долго време. Но, како стопанственици не не интересира што и како ќе се реши во однос на тоа прашање. Неговото решавање ќе влее сигурност кај домашните и странските стопанственици. ...
| | веќе видена | слични

Способни министри кои ќе бидат подготвени за добра соработка, бараат бизнисмените од Комората на северозападна Македонија при формирањето на новиот економски тим на Владата. Доколку на овие позиции дојдат луѓе по партиска линија, тоа неминовно ќе донесе негативни последици за стопанството. Бизнис заедницата побара и новата Влада да ги третира како рамноправен партнер во создавањето на економските политики. - Она што очекуваме при доделување ресори да нема дуплирање на истите, да не задоволуваме политички апетити на некои партии. Треба да се гледа на критериуми на знаење и на вредности, а не зашто бил политичко трчкало, вели претседателот на Комората на северозападна Македонија, Мендерес Кучи. Од Комората сметаат и дека странските и домашните инвестиции во земјава може да се зголемат само доколку приоритет на новата влада биде зачленувањето на Македонија во Европската Унија и во НАТО. Комората на северозападна Македонија претходно побара и Владата што ќе биде избрана да не се насочува единствено на ...
| | веќе видена | слични

СКСЗМ: Членство во НАТО и ЕУ за повеќе инвестиции Членството во ЕУ и НАТО да бидат приоритет за новата влада. Така ќе се зголемат вложувањата, инвеститорите ќе бидат посигурни, а бројот на невработени ќе се намалува. Ова е апелот на стопанствениците од Комората на северозападна Македонија. „Нас не мачи проблемот со членството во НАТО и ЕУ, ако сме членки тоа ќе влева поголема сигурност кај странските и домашните инвеститори, со самата таква состојба ќе има повеќе инвестиции“, изјави Мендерез Кучи, претседател на Стопанска комора на северозападна Македонија. Бизнис заедницата апелира, функционерите да се бираат согласно нивните способности, а не според партиските заслуги. „Треба да се земаат предвид критериумите на знаење и способност, а не некој да се стави на позиции, само затоа што бил политички потрчко“, изјави Кучи. Стопанствениците очекуваат конечно да се исполнат ветувањата на економски план, а коморите да се третираат како рамноправен и конструктивен партнер при креирањето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 157 | | | веќе видена

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 238 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 169 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 227 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 205 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 116 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 147 | | | веќе видена

На средбата тој посочи дека денес на дело граѓаните го видеа Заевизмот, со сета своја бруталност и неправда, бруталност и неправда нанесена на луѓето од 27 ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стопанствениците порачаа приоритет на Vладата да биде влезот во ЕУ и НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: