Во Шведска отворен Музејот на промашувањата


Во шведскиот град Хелсингборг е отворен Музејот на промашувања во кој на едно место ќе може да се најдат многу производи што не го нашле патот до пазарот. Kупувачите очигледно не биле воодушевени од зелениот кечап на Хајнц, замрзнатите лазањи од марката „Kолгејт“ или, пак, „кока-колата“ со вкус на кафе. Поради тоа, тие предмети заедно со многу други се наоѓаат во Музејот на промашувања што го создаде кустосот и клиничкиот психолог Самуел Вест, пренесува АП. - Знаеме дека 80 до 90 проценти од иновативните производи не успеваат и никогаш нема да слушнете за нив. Не ги гледате, луѓето не зборуваат за нив. Ако постои нешто што можеме да направиме е да извлечеме поука од тие промашувања - вели тој. Многу предмети во музејот ги покажуваат обидите на компаниите да го прошират својот бренд. Еден од таквите примери е Харли Дејвидсон. Познатиот производител на мотори, кој во средината на 90-тите години ја лансира тоалетната вода за мажи која е на изложба на неуспешните производи. - Фановите ја мразеа. Тие правеа и ...
| | веќе видена | слични

Во буџетот нема пари за било какви работи на проектот „Скопје 2014“ рече пред некој ден новиот министер за култура Роберт Алаѓозовски. Тој најави ревизија на контроверзниот проект „Скопје 2014“ кој веќе неколку години е мета на негативни реакции на јавноста. Во интервју за Телевизија 24 министерот објави и дека се трошеле енормно високи суми за струја на Музејот на ВМРО. „Ние ќе разгледаме и повторно ќе и ставиме на увид на јавноста колкави се штетите од тој проект. Ние ќе им покажеме на граѓаните дека се е стиропор и фушерај, а не мермер.Можам да кажам дека само музејот на ВМРО троши 6,5 милиони денари за стуја“, нагласи Алаѓозовски. Парадоксот во кој живееме И додека вртоглави суми се издвојуваат за можеби непотребни работи, семејства живеат на свеќи во 21 век. Токму ваков е случајот со малите Ивана, Јован и Ангела од кумановското село Градиште и двочленото семејство, самохраната мајка Снежана и нејзиниот син Дарко за кои медиумите пишуваа стории годинава. Без струја и основни егзистенцијални услови за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еден од првите проекти на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, не е некоја нова инвестиција во културата, ниту пак некоја нова театарска претстава, туку доследно спроведување на политиката на Заев за бркање на луѓе од работа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Роберт Алаѓозовски, место нова инвестиција во културата, брка луѓе од работа, изјави денеска на прес-конренцијата Дарко Костовски од ВМРО ДПМНЕ. – Според него владата на СДС не е реформска туку антиреформска. Еден од првите проекти на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, не е некоја нова инвестиција во културата, ниту пак некоја нова театарска претстава, туку доследно спроведување на политиката на Заев за бркање на луѓе од работа – истакна Костовски. Според Костовски, Алаѓозовски исто како Заев пред камери зборува едно, а во министерството работи сосема друго. – Тој вчера во дебатна емисија пред целата јавноста рече дека од министерката Елизабета Канческа-Милевска наследил професионален тим, со кој професионален тим одлично соработувал, а пред само неколку дена ги раскинал договорите за вработување на тројца вработени од министерството, без никакво објаснување. Алаѓозовски и СДС работат спротивно од она што јавно го ветуваа пред граѓаните за време на изборната кампања, дека нема да вршат притисок врз ...
| | веќе видена | слични

Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција изнесе тврдење дека министерот за култура Роберт Алаѓозовски ги раскинал договорите за вработување на тројца вработени во Министерството, што, како што оцени, било спротивно на изборните ветувања. Според Костовски, Алаѓозовски зборува едно, а во Министерството работи сосема друго. Вчера во дебатна емисија рекол дека од министерката Елизабета Канческа-Милевска наследил професионален тим, со кој одлично соработувал, а пред само неколку дена, наведе Костовски, ги раскинал договорите за вработување на тројца вработени од министерството, без никакво објаснување. – Алаѓозовски и СДС работат спротивно од она што јавно го ветуваа пред граѓаните за време на изборната кампања, дека нема да вршат притисок врз вработените во администрацијата, дека ќе го почитуваат професионалниот кадар во администрацијата и дека нема да бркаат од работа. СДС не издржа ниту 10 дена власт пред да си го покаже вистинското лице, бркањата на административците од работа, најавено од ...
| | веќе видена | слични

Според Костовски, Алаѓозовски зборува едно, а во Министерството работи сосема друго. Вчера во дебатна емисија рекол дека од министерката Елизабета Канческа-Милевска наследил професионален тим, со кој одлично соработувал, а пред само неколку дена, наведе Костовски, ги раскинал договорите за вработување на тројца вработени од министерството, без никакво објаснување. – Алаѓозовски и СДС работат спротивно од она што јавно го ветуваа пред граѓаните за време на изборната кампања, дека нема да вршат притисок врз вработените во администрацијата, дека ќе го почитуваат професионалниот кадар во администрацијата и дека нема да бркаат од работа. СДС не издржа ниту 10 дена власт пред да си го покаже вистинското лице, бркањата на административците од работа, најавено од страна на Заев уште во Валандово, по принципот сите ќе ги избркаме и ќе влеземе тимски од чистачка до министер, почна со реализација и тоа е евидентно, рече Костовски. Ова, додаде, е вистинското лице на СДС кое го знаеме од минатото, уривањето, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата на СДС не е реформска туку антиреформска. Еден од првите проекти на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, не е некоја нова инвестиција во културата, ниту пак некоја нова театарска претстава, туку доследно спроведување на политиката на Заев за бркање на луѓе од работа, истакна на денешната прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Костовски Алаѓозовски исто како Заев пред камери зборува едно, а во министерството работи сосема друго, тој вчера во дебатна емисија пред целата јавноста рече дека од министерката Елизабета Канческа-Милевска наследил професионален тим, со кој професионален тим одлично соработувал, а пред само неколку дена ги раскинал договорите за вработување на тројца вработени од министерството, без никакво објаснување. Алаѓозовски и СДС работат спротивно од она што јавно го ветуваа пред граѓаните за време на изборната кампања, дека нема да вршат притисок врз вработените во администрацијата, дека ќе го почитуваат ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција обвини дека владата на СДСМ не е реформска туку антиреформска и дека министерот за култура Роберт Алаѓозовски спроведува политика на бркање луѓе од работа. „Алаѓозовски исто како Заев пред камери зборува едно, а во министерството работи сосема друго. Тој вчера во дебатна емисија пред целата јавноста рече дека од министерката Елизабета Канческа-Милевска наследил професионален тим, со кој одлично соработувал, а пред само неколку дена ги раскинал договорите за вработување на тројца вработени од министерството, без никакво објаснување.Алаѓозовски и СДС работат спротивно од она што јавно го ветуваа пред граѓаните за време на изборната кампања, дека нема да вршат притисок врз вработените во администрацијата, дека ќе го почитуваат на професионалниот кадар во администрацијата и дека нема да бркаат од работа“, изјави Дарко Костовски на прес-конференција.Според него, граѓаните од СДСМ очекувале покачување на платите и поголем стандард, а сега добиваат реваншизам и бркање од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми, кои се одржаа денес во простоиите на ВМРО- ДПМНЕ при што се обрати Дарко Костовски. Интегрален текст од прес конференција за медиуми, кои се одржаа денес во простоиите на ВМРО- ДПМНЕ при што се обрати Дарко Костовски.Владата на СДС не е реформска туку антиреформска. Еден од првите проекти на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, не е некоја нова инвестиција во културата, ниту пак некоја нова театарска претстава, туку доследно спроведување на политиката на Заев за бркање на луѓе од работа. Алаѓозовски исто како Заев пред камери зборува едно, а во министерството работи сосема друго, тој вчера во дебатна емисија пред целата јавноста рече дека од министерката Елизабета Канческа-Милевска наследил професионален тим, со кој професионален тим одлично соработувал, а пред само неколку дена ги раскинал договорите за вработување на тројца вработени од министерството, без никакво објаснување. Алаѓозовски и СДС работат спротивно од она што ...
| | веќе видена | слични

Новиот министер за култура Роберт Алаѓозовски во интервју за Телевизија 24 рече дека ќе направат ревизија на проектот „Скопје 2014“. - Во буџетот нема пари за каква било интервенција за „Скопје 2014“. Ние ќе ги преиспитаме и повторно ќе ги ставиме на увид на јавноста штетите од тој проект. Ќе им покажеме на граѓаните дека тоа е стиропор и фушерај, а не е мермер. Можам да кажам дека само Музејот на ВМРО троши 6 ипол милиони денари за струја“, изјави Алаѓозовски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 245 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 252 | | | веќе видена

Белата куќа соопшти дека привремено ќе му ја врати акредитацијата на новинарот на телевизиската мрежа Си-ен-ен, Џим Акоста, кому му беше одземено правото да ги ...
сите 89 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Шведска отворен Музејот на промашувањата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: