Парадата на гордоста во Србија - чекор напред кон човековите права

Официјалните претставници велат дека успешниот марш е показател дека нацијата го промовира почитувањето на различностите. На парадата патролираа илјадници полицајци. [AФП] Почитувањето на човековите права е еден од првите и најважни услови во преговорите меѓу Србија и ЕУ, а неодамнешната мирна геј парада на гордоста беше поздравена од властите како важен чекор. Парадата на 29-ти септември беше првата про-ЛГБТ демонстрација одржана во земјата по повеќе од една деценија. Маршот низ Белград се одржа под силно полициско обезбедување со цел да се спречи повторување на насилството од демонстрацијата во 2010 година, кога беа повредени стотици луѓе. Околу 1.000 активисти и нивни поддржувачи носеа знамиња и знаци со боите на виножитото. „Оваа парада претставува важен чекор во заштитата на основните човекови права во Србија кои сите луѓе мора да ги уживаат, вклучително и ЛГБТ заедницата. Србија мора да продолжи да се бори против сите видови дискриминација и да го следи својот напредок на тој пат“, рече Мајкл ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 358 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 105 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 46 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 132 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 165 | | | веќе видена

По бегството на поранешниот премиер Никола Груевски само со лична карта, власта ќе бара начин на обвинетите, освен пасошот да им биде одземен и овој документ, ...
сите 149 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на Фејсбук, обвини дека власта, и покрај ветувањата, сеуште нема најдено решение за рестартирање на ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Парадата на гордоста во Србија - чекор напред кон човековите права

Од:
До кого (е-маил):
Порака: