Парадата на гордоста во Црна Гора претставува чекор напред кон човековите права

Унапредувањето на човековите права е еден од клучните услови за пристапување на земјите-кандидатки во ЕУ. Геј-активистите маршираат во Подгорица на 2-ри ноември. [AФП] Официјалните претставници на ЕУ и експертите ја пофалија неодамнешната геј парада на гордоста во Црна Гора, како позитивен чекор во насока на унапредувањето на човековите права во земјата. Парадата, организирана на 2-ри ноември во Подгорица, ја подигна свеста за правата на лезбејките, геј, бисексуалните и трансродовите (ЛГБТ) граѓани и се одржа без никакво нарушување на јавниот ред и мир. Парадата, која броеше околу 200 учесници, вклучуваше и владини претставници, градоначалникот на Подгорица, претставници на политичките партии, дипломати и државни службеници. Учесниците се движеа од хотелот Хилтон Црна Гора до старата зграда на владата. „Делегацијата на ЕУ изразува целосно задоволство од успешната организација на втората Парада на гордоста во Подгорица“, рече за SETimes Барбара Ротовник, портпарол на Делегацијата на ЕУ во Црна Гора. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 199 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Парадата на гордоста во Црна Гора претставува чекор напред кон човековите права

Од:
До кого (е-маил):
Порака: