Папуљас: Веќе е виц настојувањето дека Александар Велики е скопјанец

Помош во надминувањето на спорот со името побарал грчкиот претседател Каролос Папуљас од Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, кој во четвртокот престојуваше во Атина. Како што јави АНА-МПА, Папуљас како „виц“ го опишал „настојувањето на Скопје“ да го претстави Александар Велики како „скопјанец“. „Вие ја разбирате нашата чувствителност за ова прашање, имајќи в предвид дека нашиот северен сосед одржува тврди позиции иако ние ја подадовме нашата рака и се однесуваме како добри соседи. Ќе продолжиме во оваа насока за да се изнајде взаемно прифатливо решение за прашањето за името со ПЈРМ“, рекол Папуљас пред Расмусен. Посетата на првиот човек на НАТО на Атина, во чии рамки имаше средби и со премиерот Лукас Пападимос, министерот за одбрана Димитрис Аврамопулос и шефот на дипломатијата Ставрос Димас, е по повод 60-годишнината од влезот на Грција во алијансата.
| | веќе видена | слични

Расмусен ќе си замине од Атина со реплика од мечот на ,,Александар Велики,,. Го добил од грчкиот министер за одбрана Аврамопулос. Освен копија од омиленото оружје на античкиот војсководец, Генералниот секретар на НАТО од грчкото раководство, доби и порака дека не треба да има дилема чиј е Алескандар – личност за чие потекло во изминатиот период доста се дебатира во регионот. ,,На сите им е смешно настојувањето на Скопје дека Александар Велики е скопјанец,, - му кажа претседателот Папуљас на Расмусен. Расмусен, кој денеска се сретна со целиот државно-владин врв на Грција, побара политичка поддршка за интегрирање на Западниот Балкан и во нато и во европската унија – процес кој го нарече ,,се уште незавршена работа,,. Конкретно за прашањето за името го чул познатиот став за, како што вели Атина, грчката конструктивност и тврдоглавост на Скопје. Расмусен пак, ја повтори позицијата на НАТО – решено име, па прием. Во изјавата по средбата со Аврамопулос јасно ја исцрта суштината на членството во еден сојуз како ...
| | веќе видена | слични

Папуљас кажува вицови за Македонија, Расмусен мудро молчи Додека светот бара добра волја и воздржување од провокации за полесно да се надмине грчко-македонскиот спор за името, грчкиот претседател денеска нашол време на првиот човек на НАТО да му кажува вицови за Македонија. - Веќе стана виц настојувањето на Скопје дека Александар Велики е скопјанец. Ова не вознемирува, рекол претседателот Каролос Папуљас за време на средбата со генералниот секретар на НАТО Андрес фог Расмусен денеска во Атина, пренесе Канал 5 телевизија Папуљас ја обвинил Македонија дека стои на цврсти позиции, додека Грција била добар сосед. На овиезабелешки Расмусен останал без коментар,
| | веќе видена | слични

Би сакал да ги видам сите земји од Западен Балкан интегрирани во нашите евроатлантски структури, НАТО и ЕУ и мислам дека Грција може да одигра значајна улога за олеснување на тој процес, рече генералниот секретар на НАТО Андрес фог Расмусен, и побара од официјална Атина да помогне во процесот на интеграција на овие земји, затоа што, како што рече тоа би придонело за стабилност во регионот. Расмусен денеска ја посети Атина по повод 60 годишнината од пристапувањето на Грција во НАТО, а оствари посети и со грчкиот државен врв, со претседателот Папауљас, премиерот Пападимос, министерот за одбрана и шефот на грчката дипломатија. Грчкиот претседател ја искористи средбата со Расмусен да упати порака и до нас, но и до Турција. - Веќе стана виц настојувањето на Скопје дека Александар Велики е скопјанец. Ова не вознемирува, изјави Каролос Папуљас претседател на Грција. Папуљас му се заблагодари на Расмусен што има разбирање за како што рече чувствителното прашање за името и побара помош за надминување на ...
| | веќе видена | слични

Цели шест децении Грција е членка на НАТО. Задутре ќе го одбележи јубилејот. По тој повод денеска Атина ја посети генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен. “Грција и НАТО: Сегашните и идните предизвици“, беше тема на конференцијата во организација на ЕЛИАМЕП – Грчката фондација за надворешна и европска политика, на која зборуваше и Расмусен, а на која стана збор и за претстојниот НАТО самит во Чикаго во мај. Генералниот секретар на Алијансата ја пофалил Грција за учеството во мисиите на Косово и во Авганистан. Ги споменал односите на Атина и Анкара, како и кипарското прашање, но во официјалниот говор не го отворил прашањето за Македонија и можноста земјата да стане членка на Алијансата. Грција може да претставува мост кој ќе го доближи НАТО до ЕУ, така што заедно ќе работиме на интеграцијата на Западниот Балкан и на изнаоѓањето прагматични и исплатливи решенија за регионалните предизвици, порачал единствено Расмусен. Расмусен ја пофалил Атина како столб на евроатлантската безбедност, а изразил ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен од вчера е во посета на Атина, по повод одбележувањето на шеесет годишнината од пристапувањето на Грција во Северно-атланската Алијанса. Денеска ќе има средба со грчкиот шеф на дипломатијата, Ставрос Димас и со премиерот Лукас Пападимос. Се очекува една од темите за кои ќе разговараат да биде и Македонија и начините на кои може да се дојде до решение, кое ќе и овозможи пристапување на земјава кон Алијансата.
| | веќе видена | слични

ВИДЕО Расмусен: Решение за името – па членство во НАТО Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фон Расмусен порача дека Македонија ќе стане членка на Алијансата, откако со Грција ќе најде решение за долгогодишниот спор за името. - Донесовме многу јасна одлука на самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година. Одлучивме дека сме подготвени да започнеме преговори за членство со Скопје штом ќе се најде взаемно прифатливо решение за името. Кога ќе се реши спорот за името, ние сме подготвени да започнеме преговори за членство со владата во Скопје. Таа одлука се уште важи, но како што знаеме се уште нема решение за името, рече првиот човек на НАТО во интервју за грчката телевизија Мега. Расмусен ги охрабрува владите во Скопје и Атина да вложат максимални напори за да го надминат спорот.
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар во НАТО Андерс Фог Расмусен престојува во посета на Грција, по повод 60-годишнината од влезот на земјата во алијансата. Предвидено е Расмусен во четврток да се сретне со претседателот Каролос Папуљас, премиерот Лукас Пападимос, министерот за одбрана Димитрис Аврамопулос и шефот на дипломатијата Ставрос Димас. Првиот човек на алијансата ќе има обраќање и во Грчката фондација за европска и надворешна политика во Атина. Потоа, Расмусен заминува за Турција.
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 168 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 223 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Папуљас: Веќе е виц настојувањето дека Александар Велики е скопјанец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: