Македонија - Скопје се храни со национализам

2 копии

Грчкиот претседател Каролос Папуљас од Букурешт ја обвини Македонија дека со поставувањето на споменикот „Воин на коњ“ демонстрира национализам, јавува АНА-МПА. Папуљас, по средбата со неговиот романски колега Трајан Басеску, порача дека Грција е за решение, кое, како што наведе, ќе ја одразува реалноста во регионот, име со географска одредница за вкупна употреба. - За жал, Владата во Скопје продолжува да се храни со наплив на национализам - рече Папуљас предупредувајќи дека не може да се здобие историско минато со поставување статуи.
| | веќе видена | слични

Со поставувањето на споменикот, Македонија демонстрира национализам, обвини грчкиот претседател Каролос Папуљас на средбата со романскиот претседател Трајан Басеску во Букурешт - Грција се надева на решение, кое ќе ја одразува реалноста во регионот - име со географска одредница за севкупна употреба - изјавил Папуљас. Папуљас, исто така, изјавил дека Владата во Скопје продолжува да се храни со наплив на национализам и дека не може да се стекне историско минато со поставување статуи.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 101 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Скопје се храни со национализам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: