Римокатоличкиот Апостолски егзархат стана бискупија без „Македонија“ во името

4 копии

Папата Франциско го воздигнал во бискупија под наслов „Успение на Пресвета Богородица во Струмица – Скопје“ досегашниот Апостолски егзархат во Македонија, воспоставен во 2001 година, јави МИА. Веста за чинот на воздигнувањето е објавена денеска напладне во Ватикан, како и во Македонија од апостолскиот нунциј, монсињор Анселмо Гвидо Пекорари. Во името на бискупијата, за разлика од досегашниот егзархат, го нема зборот „Македонија“. Егзархатот ги опфаќаше католиците од источен обред, потомци на Унијатите, а паралелно со него е и Скопската бискупија, за католиците од западен обред. За прв бискуп на новооснованата бискупија е именуван досегашниот скопски бискуп, Киро Стојанов.
| | веќе видена | слични
2 копии

Папата Франциско ги повика жителите на римско предградие, каде што мафијата има силно влијание, да бидат храбри и да се придржуваат до законот. Франциско ова го изјавил на отворената вечерна миса во неделата во Остија, крајбрежен град во Италија. Во својата беседа тој ги охрабри луѓето да ги срушат ѕидовите на социјалните кодови – во Италија познати како омерта – што ги обесхрабруваат луѓето да ги осудат членовите на мафијата. Во 2015 година општинската администрација на Остија била ставена под италијанска владина контрола поради инфилтрација на локалните криминални кланови. Властите ги обвинија за убиства, изнудување, трговија со дрога и лихварство во Остија. Папата исто така ја осуди злоупотребата на моќ и ароганција велејќи дека луѓето мора да ги прифатат правдата, пристојноста и законитоста. Новинарите што известуваат за мафијата на Остија добиваат константни физички закани. Франциско ги повика луѓето да се ослободат од стравот и угнетувањето.
| | веќе видена | слични
10 копии

Премиерот Зоран Заев, на католиците во Република Македонија им го честита воздигнувањето на Апостолскиот егзархат во Епархија, од страна на Папата Франциск. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, испрати писмо со честитки и до Бискупот Скопски Киро Стојанов, кој со оваа одлука на Ватикан се стекна и со титулата Епарх на Епархијата Успение на Пресвета Богородица во Струмица – Скопје. - Одлуката на Светиот Отец Папата Франциск, досегашниот Апостолски Егзархат во Македонија да го воздигне во Епархија под наслов Успение на Пресвета Богородица во Струмица - Скопје, за католиците од византиски обред, за нас претставува потврда за достојното внимание на Светата столица во Ватикан за верниците од католичката вероисповед во Република Македонија, се вели во писмата со честитки до Стојанов и до Марјан Ристов, канцелар на Бискупијата Скопска. Слободата на вероисповедта и на верската определба, додава премиерот Заев, но и унапредување на правата и слободите на сите наши граѓани, останува цврста ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, испрати писмо со честитки и до Бискупот Скопски Киро Стојанов, кој со оваа одлука на Ватикан се стекна и со титулата Епарх на Епархијата Успение на Пресвета Богородица во Струмица – Скопје. - Одлуката на Светиот Отец Папата Франциск, досегашниот Апостолски Егзархат во Македонија да го воздигне во Епархија под наслов Успение на Пресвета Богородица во Струмица - Скопје, за католиците од византиски обред, за нас претставува потврда за достојното внимание на Светата столица во Ватикан за верниците од католичката вероисповед во Република Македонија, се вели во писмата со честитки до Стојанов и до Марјан Ристов, канцелар на Бискупијата Скопска. Слободата на вероисповедта и на верската определба, додава премиерот Заев, но и унапредување на правата и слободите на сите наши граѓани, останува цврста заложба во реформирањето на нашето заедничко општество во насока на подобра и европска иднина за сите граѓани на нашата Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Во Холандија, најатеистичната земја, учениците веќе 20 години се послабо читаат, а успешниот референдум за либерализација на законот за абортус во Ирска бил широко прифатен од водачките светски медиуми. Самото гласање било првенствено со симболично значење. Ирските жени кои сакале да ја прекинат својата бременост, заминале во некои од соседните земји. Сега им е полесно и поевтино. Но интересното е тоа што главниот противник за абортусот била Католичката црква. Исходот од референдумот значи дека Црквата значително е ослабена затоа што мнозинството не било на нејзина страна. „Њујорк Тајмс“, по повод ирскиот референдум, ги навел овие симптоми на откажување на развиените земји од религиозниот живот. 1) Папата предложи стотици верски заедници (парохии) да се спојат, а оние со мал број верници треба да бидат затворени. 2) Во Австрија, надбискупијата во Виена, ги реорганизирала своите 660 жупи во 150. 3) Во Луксембург минатата есен владата ги укинала верските одделениа во школите. 4) Во Шпанија, според последните ...
| | веќе видена | слични

Досегашниот Апостолски егзархат во Македонија, воспоставен во 2001 година од папата Јован Павле Втори, со одлука на сегашниот папа Франциск од денеска е воздигнат во епархија под наслов „Успение на Пресвета Богородица во Струмица – Скопје“ за католиците од византиски обред во земјава. Досегашниот скопски бискуп и апостолски егзарх Киро Стојанов е именуван за прв епарх на новооснованата епархија. Тој и понатаму ќе биде скопски бискуп за католиците од римски обред во Македонија, а во исто време и епарх за католиците од византиски обред. Ваквата одлука на папата Франциск денеска напладне ја соопшти апостолскиот нунциј во Македонија, Анселмо Гвидо Пекорари, во присуство на монсињор Стојанов и на свештенството во Бискупската резиденција во Скопје. Веста истовремено е објавена и во Ватикан. Еден процент од населението во Македонија се католици или околу 20.000, од кои 15.000 на византискиот обред и 5.000 на латинскиот.
| | веќе видена | слични

Под наслов „Успение на Пресвета Богородица во Струмица-Скопје“, Папата Франциско го возигна во Епархија досегашниот Апостолски егзархат во земјава.За прв епарх именуван е досегашиот скопски бискуп Киро Стојанов.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Веста за чинот на воздигнувањето, како што информира Епархијата, е објавена денеска напладне во Ватикан, како и во Република Македонија од апостолскиот нунциј Монс. Анселмо Гвидо Пекорари. За прв епарх на новооснованата Епархија е именуван досегашниот скопски бискуп Киро Стојанов. 
| | веќе видена | слични

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 119 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Римокатоличкиот Апостолски егзархат стана бискупија без „Македонија“ во името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: