Папата Франциско во „Урби ет орби“ повика на мир во светот


3 копии

Поглаварот на Католичката црква. папата Франциско денеска упати повик за мир во светот во својата традиционална божиќна порака „Урби ет орби“ (До Градот и светот). - Ветровите на војната дуваат во нашиот свет и еден надминат модел на развој продолжува да предизвикува човечко, општествено и еколошко назадување, посочи папата во обраќањето од главнот балкон на базиликата „Свети Петар“ во Ватикан. Понтифот нагласи дека „може да го види Исус во лицата на децата“, кои живеат на местата погодени со војна и кои се дел од семјества на бегалци и невработени. - Да се помолиме на Господ да има мир во Ерусалим и секаде во Светата земја, повика папата Франциско и изрази надеж за обнова на дијалогот, што ќе доведе до мирно заедничко постоење на двете земи - израелска и палестинска. Тој истакна дека децата на Блискиот Исток продолжуваат да страдаат поради растечката тензија меѓу Израел и Палестинците, дека Сирија останува „обележана“ од војна и дека конфликт во Јемен „во голема мера паднал во заборав“. Папата, исто така, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Папата Франциско ги посоветува луѓето во 2018-та година да го исфрлат „непотребниот багаж“ во своите животи, да ја избегнуваат „баналноста на конзумеризмот“ и „празните наплати“. Врховниот поглавар на Римокатоличката црква своите размислувања за вистинската смисла на животот ги сподели со верниците во текот на новогодишната миса во базиликата „Свети Петар“. Неговиот рецепт за да се дојде до суштината на животот, е во текот на денот да издвојат моменти на тишина со цел верниците да се приближат до бога. На овој начин, рече папата, „ќе успееме полесно да се ослободиме од стегите што ги наметнува потрошувачкото општество, непотребната ‘врева’ од рекламите и мноштвото на пораки со празни зборови во нив“. Папата Франциско им препорача на верниците во новата година да го остават зад себе „бескорисниот багаж“ од секаков вид за да откријат што навистина вреди и да започнат одново.
| | веќе видена | слични
11 копии

Војните, лагите и неправдата ја расипаа минатата година, порача папата Франциск во неговото новогодишно обраќање. Тој ги повика луѓето да преземат одговорност за своите дела. Тој истакна дека човештвото „ја расипало“ годината „на многу начини со смртни акции, лаги и неправди“. Иако не спомена ниту една колективна случка, Папата оваа година говореше за најголемите проблеми во светот. Изрази и загриженопст поради зголемените тензии меѓу Западот и Северна Кореја проади развојот на нуклеарната програма. На крајот од службата поглаварот на Римокатоличката црква прошета по Плоштадот Свети Петар во Ватикан поздравувајќи се и фотографирајќи се со верници.
| | веќе видена | слични

Тој истакна дека човештвото „ја расипало“ годината „на многу начини со смртни акции, лаги и неправди“. Иако не спомена ниту една колективна случка, Папата оваа година говореше за најголемите проблеми во светот. Изрази и загриженопст поради зголемените тензии меѓу Западот и Северна Кореја проади развојот на нуклеарната програма. На крајот од службата поглаварот на Римокатоличката црква прошета по Плоштадот Свети Петар во Ватикан поздравувајќи се и фотографирајќи се со верници.
| | веќе видена | слични
4 копии

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, се помоли за „браќата, православни Копти“ во Египет по двата напади врз коптска црква во близина на Каиро. Папата се помоли Бог „да ги прими душите на мртвите, да ги исцели повредeните, да ги утеши семејствата и целата заедница и да ги врати насилниците на правиот пат“. Папата Франциско ја одржа мисата (Te Deum) за крај на годината на плоштадот „Свети Петар“ пред неколку илјади верници.
| | веќе видена | слични

Папата Франциско го спореди патувањето на Марија и Јосиф во Витлеем со милионите илегални доселеници што пристигнуваат во Европа. За време на христијанската божикна миса папата изрази надеж дека никој нема да се чувствува оти за него нема да има место на овој свет. Констатирајќи дека Марија и Јосиф стигнале во земјата во која немало место за нив, папата Франциско повлекол паралела со современото време. „Многу други чекори се скриени во стапките на Јосиф и Марија“, изјави тој во своето соопштение. „Гледаме траги од цели семејства што се принудени да тргнат во светот. Гледаме траги од милиони лица што не се решиле да си заминат, туку се протерани од својата земја оставајќи ги своите сакани. „Во многу случаи тоа заминување е полно со надеж, надеж за иднина, но за многумина тоа заминување во светот може да има само едно име: опстанок“, изјави папата. Повикувајќи се на кралот Јудеја, кој е опишан како тиранин во Новиот завет, Франциско продолжил да зборува за тоа дека некои мигранти го преживеале Херодот на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Папата Францисико денеска, по повод верскиот празник Св. чeтиринаeсeт илјади младeнци oд Витлеем се огласи на неговиот Твитер налог со апел за молитви за децата. - Да се помолиме денеска за децата на кои не им дозволуваат да се родат, кои плачат гладни, кои наместо играчки во рацете држат оружје, порача Папата. Св. чeтиринаeсeт илјади младeнци oд Витлеем, се слави во сеќавање на убивањето на новороденчињата, кои според Библијата, ги наредил јудејскиот крал Ирод Велики, со цел да го пронајдат и да го убијат бебето Исус.
| | веќе видена | слични

Разголена активистка од украинската феминистичка група Фемен се обидела да украде статуа од бебето Исус од плоштадот Свети Павле во Ватикан, но беше запрена од полицијата пред да ја однесе. Таа ја прескокнала безбедносната ограда и се стрчала кон поставената сцена на раѓањето на Исус, извикувајќи „господ е жена“, а истата порака ја имала испишана и на грбот. Припадник на ватиканската полиција ја спречил во намерата и таа била приведена. Инцидентот се случил два часа пред папата Фрањо да ја прочита својата божиќна порака пред 50.000 верници на плоштадот. Според интернет-страницата на групата, станува збор за Алиса Виноградова, која се опишува како „секстремистка“. Целта на оваа група, основана во Украина, е целосна победа над патријархатот. Оваа група изведе слична акција и за Божиќ пред три години, исто така, неуспешна.
| | веќе видена | слични
2 копии

Полугола активистка од феминистичката група Фемен се обиде да ја украде статуата на бебето Исус од божикната декорација на плоштадот Свети Петар во Ватикан. И тоа не е прв пат. Разголена жена во текот на вчерашниот ден (25.12.) скокна преку заштитната ограда и дотрча до божикната декорација на плоштадот свети Петар во Ватикан извикајќи „Бог е жена“. Истиот слоган беше напишан на нејзиниот гол грб. Таа притоа се обиде да ја украде статуата на бебето Исус. Ватиканската полиција ја спречи да го стори тоа и ја уапси. Полицијата поднесе обвинение за давање отпор и повреда на полицаец, навреда на религиозни симболи, обид за кражба и непристојно однесување во јавноста. Гледај видео 00:52 Сподели Топлес акција на Фемен во Ватикан Испрати Фејсбук Твитер google+ Whatsapp Tumblr Digg linkedin Newsvine Пермалинк http://p.dw.com/p/2pwmT Топлес акција на Фемен во Ватикан Инцидентот се случи два часа пред папата Франциско да го одржи традиционалниот божиќен говор пред околу 50.000 луѓе на плоштадот. Фемен на својата ...
| | веќе видена | слични

Раѓањето на спасителот Исус Христос денеска го слават католиците, протестантите и дел од православните верници. Централната прослава за Божиќ кај нас се одржа во католичкиот храм „Пресвето срце Исусово“ каде на синоќешната миса присуствуваа шефот на државата, претставницит од Владата, политичките партии и дипломатскиот кор. Свештениците честитајќи го празникот посакаа мир, единство и покајание за сите верници. Илјадници граѓани го исполнија и плоштадот на Црквата св Петар во Ватикан за да го слушнат благословот на Папата Франциско Урби и Орби што значи до градот и до целиот свет. Поглаварот на Римокатоличката црква повика на „мир за Ерусалим и светот, каде страдаат децата поради конфликти и судири. Им порача на верниците дека е неопходно да допринесе секој светот да биде похуман и повеќе достоен за децата денес и утре. „Додека ветриштата на војната дуваат во нашиот свет, а застарениот модел на развој предизвикува човеково, општествено и еколошко назадување, Божиќ нам не повикува да го видиме Детето ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро порача дека ќе продолжи да ја води земјата и дека тоа е негова обврска, во согласност со Уставот, како и тоа дека е ...
сите 145 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Папата Франциско во „Урби ет орби“ повика на мир во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: