Берлускони покренува неделник посветен на папата

Берлускони покренува неделник посветен на папата Откако беше избран за нов поглавар на Римокатоличката црква, папата Франциско се најде на насловнит страници на стотици списанија и магазини, а сега ќе добие и неделник само за себе. Издавачката куќа Мандадори, меѓи чии изданија е и популарниот трачерски весник „Ки“,соопшти денеска дека ќе покрене нов магазин што целосно ќе биде посветен на неделните активности, животот и изјавите на римокатоличкиот поглавар. „Мојот папа“, што ќе се продава по цена од поливна евро, ќе се појави на киосците оваа среда, а секоја недела купувачите со весникот ќе добиваат и постер со една од највпечатливите реченици што папа ја изговорил во текот на изминатата недела. Уреникот на весникот Алдо Витали изјави дека изборот на Франциско поттикнал нов интерес за црквата, како и за моралните и етички теми што ќе се најдат во списанието. Со куќата Мадори, која е дел од медиумското царство на Берлускони, управува ќерката на поранешниот италијански премиер, Марина Берлускони.
| | веќе видена | слични
3 копии

Не сакам создавање мит од папата Франциско, тој е човек кој сака да се смее, да плаче, не спие добро и има пријатели како и секој друга нормална личност, вели папата Франциско во интервју за италијанскиот „Коријере дела Сера“. „Сакам да бидат со луѓе, заедно со оние кои патат. Не сакам идеолошки интерпретации, особено не создавање мит за папата Франциско“, вели римокатоличкиот поглавар во интервјуто по повод годишнината од неговата понтификација. „Никогаш не ми паднало на памет ноќе да излезам од Ватикан за да ги нахранам бездомниците, како што се пишуваше“, вели папата, кој не сака да се споредува со Супермен. „Папата е човек кој се смее, плаче, не спие добро и има пријатели како и секој друга нормална личност“, вели тој. Папата говорел и за односот што го има со поранешниот папа Бенедикт XVI велејќи дека „тоа не е кип во музеј, туку институција“. „Тој е дискретен, скромен, прв кој заминал во пензија, а можеби ќе има уште такви примери“. Папата зборувал и за проблемите со кои црквата се соочува, ...
| | веќе видена | слични

Дека станува збор за многу скромен човек говори и фактот дека папата Францис изјави дека тој не е Супермен кој ќе се обиде да ја реформира Римската католичка црква. Тој не сака народот да го идеализира и идеолошки да ги интерпретира неговите дела, одбивајќи да го опишуваат како Супермен притоа мислејќи на цртежот на кој неодамна беше нацртан како суперхерој. Во интервју за италијанскиот весник Corriere della Sera папата изјави дека не му се допаѓаат митовите за него. „Сигмунд Фројд има кажано дека секоја идеализација е всушност агресија. Да се опише папата како вид на супермен, вид на ѕвезда, ме навредува. Папата е човек кој се смее, плаче, кој мирно спие и има пријатели. Тој е нормална личност“, вели тој. Во интервјуто папата дискутира на многу теми, како бракот и разводот. На 28 февруари тој ги повика верниците да не ги осудуваат разведените луѓе туку да им дадат поддршка, додека за прашањето околу повторната венчавка на разведени личности тој изјави дека продолжува разменувањето мислења со кардиналите. ...
| | веќе видена | слични

Не сакам идеолошки интерпретации особено не да се создава мит од папа Франсис. Тој е човек кој се смее, плаче, не спие добро и има пријатели како и секој друг човек. Сакам да бидам со луѓето, заедно со оние кои страдаат, изјави папа Франсис во интервју за италијанскиот весник „Коријера дела Сера“, на годишнината од понтификатот.Тој вели дека никогаш не му паднало на памет преку ноќ да излегува од Ватикан и да ги храни бездомниците како што пишуваа медиумите и дека не сака да го споредуваат со Супермен.Папа Франсис зборувајќи за односот со поранешниот папа Бенедикт XVI, вели дека тој не е статуа во музеј, туку институција, дека е дискретен, скромен и прв кој заминал во пензија.Од аспект на проблемите со кои црквата се сретнува, папа Франсис нагласи дека злоставувањето на децата од свештениците е застрашувачко, бидејќи остава длабоки траги.Особнено критичен е кон глобализацијата и последиците кои денес ги чувствувааат сите луѓе од целиот свет поради негување на култот за благосостојба. Тој констатира дека ...
| | веќе видена | слични

Папата Франциск ја бранеше позицијата на католичката црква за борбата со сексуалната злоупотреба на деца од страна на свештеници. Тој рече дека "никој друг не направил повеќе", за да се искорени педофилијата од ватиканската престолнина. Минатиот месец ОН упати критики кон Ватикан за неуспех во уништувањето на малтретирањето на децата. Организацијата повика црквата да ги исфрли духовниците, осомничени за силување или малтретирање на деца. Папата Франциск изјави дека католиците треба да се "засрамат" од малтретирањето. Во декември минатата година тој формираше комисија за истрага на сексуални злосторства, превенција и грижа за жртвите. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Берлускони покренува неделник посветен на папата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: