Папандреу му ја честиташе победата на Груевски

2 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, Никола Груевски денеска остварил телефонски разговор со својот грчки колега Јоргос Папандреу, информираат од Владата. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, Никола Груевски денеска остварил телефонски разговор со својот грчки колега Јоргос Папандреу, информираат од Владата. Во разговорот Папандреу му ја честитал победа на Груевски на неделните предвремени парламентарни избори. Од прес-службата на Владата не информираа за други детали на телефонскиот разговор.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во телефонски разговор и грчкиот премиер, Јоргос Папандреу, му ја честиташе победата на парламентарните избори на својот македонски колега, Никола Груевски и му посака успешна работа, соопшти прес-службата на Владата на Република Македонија. Честитки за победата упати и официјален Париз. Франција го поздрави добриот тек на изборите во Македонија, кои, според француската власт, во целина добро се одвивале. “Македонските гласачи дадоа доказ на зрелост и го изразија својот избор“, изјави портпаролот на француското Министерство за надворешни работи, Бернар Валеро, инаку поранешен француски амбасадор во Македонија. Според него, ова е важна етапа за зацврстувањето на демократијата на земјата која, како што вели тој, има европска определба, за што Франција ја поддржува. Претходно, честитки за победата премиерот Груевски доби и од претседателот на Владата на Унгарија, Виктор Орбан, како и од словенечкиот премиер, Борут Пахор.
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу телефонски му се јавил на неговиот македонски колега Никола Груевски за да му ја честита победата на парламентарните избори. Владината прес-служба соопшти дека тој му посакал успешна работа. Двајцата лидери пред два месеца се сретнаа по деветти пат и оценија дека во двете земји постоело политичко расположение да продолжи дијалог во врска со проблемот за името. Инаку претходно честитки за изборната победа до Груевски стигнале и од унгарскиот премиер Виктор Орбан, словенечкиот Борут Пахор, од други политичари од регионот и од повеќе сродни партии и организации народните десничарски партии.
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу вчера во телефонски разговор му ја честита победата на предвремените парламентарни избори на премиерот Никола Груевски. Од Владата информираат дека Папандреу на неговиот македонски колега му посакал успешна работа. Владеачката ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата "За подобра Македонија" на изборите освоија 437 665 гласови и 56 пратенички места во Собранието. Опозициската коалиција предводена од СДСМ освои 367 886 гласови, односно 42 пратенички мандати.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Вечерва стартуваше 39. издание на ИФФК “Браќа Манаки” во Битола. Со црвен тепих и доделување на наградите на овогодинешните лауреати беше отворен фестивалот. ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Папандреу му ја честиташе победата на Груевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: